Tradičně v lednu. V tu dobu se scházejí už více než deset let básníci nejprve kolem almanachu Stíny plesu, nyní spravující webové stránky www.kychanidosazi.webnode.cz.

Sobotní poeticko – hudební dýchánek Kýchání do sazí měl v kavárně U Strejčka na programu dokonce sedm básníků a o hudební část večera se postaral Richard Hanus ze skupiny Labutě a krysy a čelákovická uchu lahodící skupina Lahoda.

„Přečtu vám několik textů ze své novely Salamandří veselice,“ uvedl své čtení Pavel Zdražil. Po něm nastoupil novic Kýchání, mladý Kristian Holan. Ten před samotným autorským čtením zjistil, že si básně zapomněl doma. „Nevadí, já si je napíšu znovu,“ ohromil organizátory. Stačilo mu totiž napsat si názvy básní, ostatní měl schované v hlavě a recitoval z patra. Na nováčka to opravdu nevypadalo.

Blýskli se i Václav Herčík, Olga Havránková. Publikum rozesmíval povídkou o loupežnících Šišlipišlim a Pišlišišlim Ondřej Urbanec.

Richard Hanus neměl s sebou své spoluhráče z domovské kapely Labutě a krysy, ale to nevadilo. Zahrál i jednu píseň částečně ve finštině, jelikož Finsko je jeho krajinou.

Možná si mnozí ani nevšimli, že večer navštívila také Nymburačka Věra Klontza-Jaklová, která žije dlouhá léta na Krétě.

Webová stránka nabízí prostor amatérským literátům
Šanci publikovat svou poezii a prózu začínajícím nebo méně známým autorům, a to samozřejmě zdarma, nabízí už několik měsíců internetová stránka www.kychanidosazi.webnode.cz. Stránka vznikla v Nymburce v okruhu neformální skupiny místních a okolních autorů, kteří se už řadu let setkávají v pořadu s názvem Kýchání do sazí, prostor ovšem nabízí všem amatérským literátům bez ohledu na místo bydliště nebo věk.
„Tato webová stránka slouží k prezentaci literárních počinů autorů, kteří nestojí o velkou slávu, ale přesto by se rádi o své myšlenky podělili se čtenářskou obcí. Jinak řečeno, je určena těm, kdo nemají možnost své autorské výtvory publikovat nebo ji i mají, ale prostě nemají dost odvahy, času, nebo energie prezentovat se jinde. Odkud jsou, není rozhodující, “ upřesnil správce stránky Ondřej Urbanec.
Již nyní si můžete na tomto webu přečíst tvorbu čtrnácti autorů z především Nymburska, ale i Prahy nebo Hradce Králové. Autoři stránky neslibují, že publikují úplně všechno, podle Urbance je ale prý redakční rada poměrně tolerantní. „Je jasné, že tvorba musí splňovat nějaká minimální literární a jazyková kritéria. I když jsou našimi literárními vzory také autoři, kteří nepřistupovali ke čtenářům a konvencím zrovna s velkou pokorou, rozhodně nepublikujeme materiály, které jdou za hranici slušnosti nebo podněcují k jakékoliv formě xenofobie. Zatím jsme ale nikoho neodmítli,“ tvrdí.
Kontakt a podmínky k publikování najdou zájemci na www.kychanidosazi.webnode.cz. (eco)