V Nymburce si váží svých osobností. A nezapomínají ani na lidi, kteří se nebáli postavit totalitnímu režimu.

Starosta Miloš Petera udělil městské vyznamenání Nymburský lev III. třídy Oskaru Krausemu za celoživotní obětavý postoj vůči nátlaku a násilí a za propagaci české kultury v zahraničí in memorian.

Oskar Leo Krause byl (stejně jako rodiče) v 50. letech pronásledován a vězněn komunistickým režimem. V roce 1969 odešel do exilu do Švýcarska, kde v 70. letech 20. století založil vlastní galerii, propagující české umění a exilovou literaturu.

V roce 2004 se v Nymburce významně podílel na odhalení pamětních desek obětem politických procesů z roku 1950 na budově Sokolovny a Hálkova městského divadla,” popsala tisková mluvčí úřadu Markéta Tomčíková.

V roce 2008 vydal knihu vzpomínek Snad jsem nezabloudil…

Oskar Krause zemřel letos 26. května ve věku nedožitých 85 let.

Galerii, kterou před téměř čtyřiceti lety založil, předal své ženě Alici.

Podle místostarosty Pavla Fojtíka převezme vyznamenání vdova Alice Krause. „Město Nymburk a Společnost přátel starého Nymburka pořádají 17. listopadu 
v Hálkově divadle vzpomínkový večer Snad jsem nezabloudil… Pořad připravil Zdeněk Hazdra a vystoupí v něm Alfred Strejček a Štěpán Rak. Na této akci převezme paní Alice Krause městské vyznamenání,“ doplnil Pavel Fojtík.