Cyklozavírák ukončí sezonu

Nymburk – Pivovar Nymburk pořádá jednu ze dvou tradičních cyklojízd. Po jarním Cyklootvíráku je potřeba se rozloučit se sezonou, takže zájemci vyrazí na podzimní Cyklozavírák. Akcese koná v sobotu 14. října, start je plánován na desátou hodinu. Trasa vede hrabalovským Polabím z Nymburka do Kerska, Hradištka, přes most v Litoli a po druhém břehu Labe do Kostomlat a zpět do Nymburka. Většina cest je mimo silnice.

V Koutech pokřtí knihu

Kouty – Slavnostní představení a křest nové knihy Životní příběh kováře a legionáře Bohuslava Suchánka se koná v kulturním sále obecního úřadu v pátek 13. října od 17 hodin. Bohuslav Suchánek je rodákem z Kout a na vydání jeho pamětí se podíleli i jeho vnuci a pravnuk. V knize jsou popsané proměny českého venkova v minulém století a osudy českých legionářů v Rusku v podání kováře a rolníka z obce Kouty. Paměti vyjdou ke 100. výročí bitvy u Zborova a vzniku státu 28. října 1918 s odborným komentářem historika Františka Dudka. 

Kapela slaví v divadle

Nymburk – Známá nymburská kapela Fortuna 77 oslaví letos významné jubileum. Už název napovídá její rok zrodu, tedy 1977. Za čtyřicet let se v kapele vystřídalo mnoho muzikantů, kteří se sejdou k oslavě tohoto výročí 21. října na malé scéně nymburského Hálkova divadla. Koncert, na kterém diváci mohou spatřit jak současnou partu muzikantů, Marka Fellera, Petra Bělku,Josefa Svobodu a Vladimíra Kvíze, tak i dalších sedm bývalých členů, začíná v devatenáct hodin.

Muzeum zve do pravěku

Poděbrady – V Polabském muzeu je až do 30. listopadu přístupná výstava Lidé železného věku – halštat a latén, která provádí návštěvníky jedním z nejzajímavějších pravěkých období lidských dějin, dobou železnou. Na základě reálných nálezů i replik poznají život i smrt pravěkých komunit, které obývaly střední Polabí. V doprovodném programu se návštěvníci seznámí se základními dokumentačními technikami moderní archeologie nebo s prací Jana Hellicha, zakladatele Polabského muzea. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.