„Za nejvýznamnějšího autora varhanní hudby považuji Bacha. K jeho méně známým skladbám patří Fuga cis moll, která se objevila ve varhanní verzi díky českým historickým pramenům,“ vysvětlil Michal Novenko.

Do druhé části koncertu si připravil zmíněný virtuos skladby z díla českých skladatelů Josefa F. N. Segera a Bohuslava Martinů. Na závěr recitálu varhaník nabídl improvizace na dané téma, tedy podle přání a návrhů posluchačů. „Kouzlo improvizace spočívá v její neopakovatelnosti a jedinečnosti, proto mám takové chvíle moc rád,“ poznamenal Michal Novenko. V jeho podání bez přípravy zazněly variace na Bachovy a Dvořákovy skladby.

Úspěch měly i variace na Rybovu mši vánoční a Vivaldiho Čtvero ročních dob. Jako přídavek se pak zcela zaplněnou modlitebnou nesla známá semaforská melodie Pramínek vlasů. Vděčné obecenstvo odměnilo skvělého varhaníka dlouhým potleskem.

Šestý abonentní koncert se koná v úterý 19. března v 19 hodin v Divadle Na Kovárně. Houslisté Jan Mráček starší a Jan Mráček mladší si připravují speciální program.

Koncert se uskutečnil za podpory Města Poděbrady a Nadace Českého hudebního fondu.