Qwil – Zbloudilá
V pořadí třetí studiové album skupiny Qwil, která vyrostla na punk rocku, se zvukově povedlo. Postaral se o to multiinstrumentalista a člen Neřež Vít Beneš ve svém domácím studiu. „Jen bicí jsme nahráli ve studiu Všechlapy u Honzy Vávry. Zvukově je tohle album asi nejlepší,“ zhodnotil kytarista a zpěvák Qwil Michal Kořen Kořínek.

Ten je téměř výhradně podepsán pod hudbu, většinu textů si napsala do úst zpěvačka Petra Qwil Čapková.

Album skupina nahrála poprvé v sestavě, kde hraje kromě hlavních dvou tahounů ještě Tomáš Skreach Krejčí (kytara), Jaroslav Ryneš (bicí) a Karel Vávra (basa).

„Desku na koncertu v lyském Luftu nám pokřtili dva bývalí členové Qwil, bubeník Aleš Vaňousek a basák Mirek Novák. Oni také nahráli na CD bonusovou skladbu Poslední odpočet,“ popisuje Kořen.

Album se rozjíždí svižně písněmi Já nechci, Mlha a Paranoidní. Možná tyto písně něčím převyšují titulní Zbloudilou. Deska je silnější v místech, kdy se zdvojují vokály například v refrénech. Píseň Some People má zajímavé aranže, zní tak trochu „bítlsácky“. Šampaňskou skleničku si jako bonus ještě jednou zazpívá osmiletá dcera Petry Qwil Bára.

Roxor – Cesta do pekel
Čtvrtá nahrávka asi nejzkušenější party z našeho výběru – Roxoru – nese název Cesta do pekel. Album drží pohromadě, je vidět, že nástroje obsluhují dlouholetí heavymetaloví řemeslníci v tom nejlepším slova smyslu. Stačí vyjmenovat: Dan Reissaus (kytara, zpěv), Ondra Marek (zpěv), Roman Matěj Veselý (basa), Jula Botoš (bicí) a Michal Žáža (kytara). Někteří z muzikantů „kopou“ ještě za další kapely jako například Telegraf a Sibet.

„Desku jsme natočili sami ve vlastním studiu, jen závěrečný mix měl na starosti Pavel Marcel ve studiu na Karlštějně. On hraje s Vildou Čokem a v Pumpě. Strávili jsme u něj dva dny a dvě noci,“ vrátil se do studia Dan Reissaus.

Na cédéčko mají prý od fanoušků zatím pouze kladné ohlasy. CD obsahuje jistá metalová a slovní klišé, ale s tím se tak nějak počítá.

Cesta do pekel je textařsky zastoupena Ondrou Markem, až na starší písně S puškou v řadě stát a Vzhůru k nebesům. Ty otextoval bývalý bubeník Jan Severa.

Novou erbovní písní se může stát například Matal Heart, která celé album otevírá. Správnej směr je úvahou, jak změnit život rockového hráče. Ovšem s výsledkem, že to asi zřejmě nejde.

Mantinel–Chemical Reality
CD Chemical Reality je druhá deska Mantinelu, kde bratry Drobné, Martina (kytara, klávesy, zpěv) a Radka (zpěv) objevíte i v populárnějším Epitafu. Do sestavy patří ještě Milan Kazda (kytara, zpěv), Martin Malý (bicí) a Milan Dušek (basa). Titulní pecka je valivá a vtáhne vás do děje. Zpěvná píseň Hrdinové je podbarvená nervním zvukem houkačky. Textařsky se na albu vyřádil Milan Kazda.

Skupina se ocitla asi rok nazpět před rozpadem. Zformovala síly a deska (někdy je cítit, že chlapci vyrostli na vesnických tancovačkách) je silnou výpovědí nové sestavy.