Milovice

Největší drum and bassový festival na světě Let It Roll Open Air se koná na letišti od čtvrtka 3. srpna do soboty 5. srpna a fanoušci se mají na co těšit. Na devíti pódiích se během tří dnů vystřídá více než 250 zahraničních a tuzemských interpretů. Let It Roll slaví desáté výročí. Pro tuto příležitost je připravená řada zážitků, které by si návštěvníci neměli nechat ujít. Patří k nim například česká premiéra London Elektricity Big Bandu a jump-upového projektu Sasasas, dále novinka v podobě bezkontaktních náramků, které návštěvníci dostanou výměnou za vstupenky. Bude možné jimi platit u všech stánků, dobíjení v areálu je zajištěno. Pro ty, kdo se chtějí po ránu protáhnout, je poprvé na festivalu připravena jóga. Fanoušci budou mít příležitost pohovořit se svými oblíbenými umělci v základně BEC tent. Obyvatele Milovic jistě potěší, že budou mít po předložení občanky zvýhodněné vstupné.

Nymburk

Tradiční Přístavní slavnost, která se koná první srpnovou sobotu od 10 hodin v Parku Pod Hradbami, ovládne v hudbě ženský element. Ten je totiž tématem letošního 14. ročníku. Headlinerkou bude Andělem ověnčená Klára Vytisková. Zpěvačka, která odstartovala svou kariéru v kapele Toxique, vystupuje od roku 2017 s novou kapelou pod názvem Klara and the Pop. „Současná Klářina muzika se nese ve znamení neotřelého kvalitního popu,“ přibližuje Lukáš Kadava z Nymburského kulturního centra.

Stovky návštěvníků se mohou těšit i na další skvělé muzikantky, bubenici Páju Táboříkovou s kapelou PayaNoia nebo Olgu Königovou s kapelou Ille. Dopolední blok muziky, věnovaný zejména malým návštěvníkům, bude ženský element zastoupen v Křikadlech Karolíny Kamberské (ex Sestry Steinovy), která se nebojí spojovat svět dětí a dospělých, atmosféru říkadel z ladovské krajiny s dnešními reáliemi.

Loučeň

První koncert už 28. ročníku Mezinárodního letního hudebního festivalu TT – Loučeň 2017 se koná dnes od 18.30 v rožďalovickém kostele. Zazpívá sopranistka I. Veberová, zahraje České klavírní duo H a R. Melmuka. V pátek navazuje na Loučeni koncert F. Slováčka.

Kersko

Výstava obrazů a ilustrací výtvarníka Václava Junka, který je podepsaný pod dosud nejslavnějším českým slabikářem i pod ilustracemi Rychlých šípů, je k vidění v Lesním ateliéru Kuba. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Výstava potrvá do konce srpna.

Nymburk

Kaple sv. Jana Nepomuckého hostí výstavu nazvanou Terapie malbou. Obrazy autorky Petry Veselé jsou veselé, barevné, hravé a optimistické, témata všední i s nádechem exotiky. Petra se začala věnovat malování po vážném poranění páteře v roce 2008, kdy ze dne na den ztratila možnost věnovat se svým dosavadním koníčkům, tancování, sportu. Olejomalba jí ukázala cestu. „Malování se pro mě stalo nejen skvělou ergoterapií, kdy se mi zlepšovala obratnost ruky, ale také relaxací po psychické stránce,“ říká Petra. Výstava potrvá do 11. srpna, otevřeno je denně 10 – 16 hodin.

Svijany

V pořadí už třetí noční komentovaná prohlídka se bude konat na zámku Svijany tento pátek 4. srpna od 20 hodin. Bohatá expozice archeologie spolu se zajímavým výkladem archeologa Petra Brestovanského je lákavá, a proto je nutné ji rezervovat předem.

Kolín

Mistrovství České republiky na 280 metrů – CACT, M se uskuteční na kolínské psí dostihové dráze Na Spálence v sobotu 5. srpna. Přejímka psů je naplánovaná od 8 do 9 hodin, samotné dostihy odstartují cca v 10 hodin. Finálové běhy by měly odstartovat ve 14 hodin.

Dětenice

Na opékané divoké čuně, krevety, jehněčí klobásky, chobotnice, ústřice, uzeného kapra nebo domácí koláčky si můžete zajít v sobotu 5. srpna na zámek Dětenice, kde se bude konat středověký food festival.Ten se ponese v duchu Francké říše a Barbarského severu.

Nymburk

Hračky od konce 19. do poloviny 20. století vystavuje Vlastivědné muzeum. Přibližuje význam hračky v životě dítěte a ukazuje, že hračky provází lidstvo od jeho počátků. Vrátit se na pár chvil do dětství je možné denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin až do 17. září.

Činěves

Milovníci automobilových veteránů si přijdou na své v sobotu 5. srpna. V areálu činěveské fary se totiž koná tradiční setkání sběratelů historických vozidel. Hlavní vášní automobilových nadšenců je zachování původně vyrobených aut s původními součástkami, které už dnes není lehké sehnat. V Činěvsi taková možnost bude. Program začne v 10 hodin. Vedle prezentace vystavovatelů budou moci návštěvníci obdivovat v areálu fary také výstavu bonsají a kamenů. Celodenní program doprovodí kapela Pavučina. Na 12 hodin připravili pořadatelé slosování prezentačních lístků a vyhlášení vítězů.

Jivák

Volejbal a rekreační osada Jivák u Loučeně patří neodmyslitelně k sobě. Všichni příznivci tohoto sportu se sejdou v sobotu 5. srpna na tradičním Jiváckém turnaji volejbalových šestek. Akce, kterou pořádá Jivácký osadní klub, začíná v 9 hodin na místním hřišti.

Nymburk

Momentky z Hrabalovy galaxie se nazývá výstava, která probíhá ve sladovně Postřižinského pivovaru. Za její proměnou v galerii s artefakty připomínajícími slavného spisovatele stojí maďarští obdivovatelé Hrabala. Výstavu lze navštívit od pondělí do neděle od 10 do 16 hodin.

Kouřim

V sobotu 5. srpna před svátkem patrona pekařů a kuchařů sv. Vavřince bude ve skanzenu péct voňavý chléb zkušená pekařka Iva Válková. Návštěvníci si vyzkouší sami upéct uzlíky z chlebového těsta, děti potěší pekařská pohádka. Program potrvá od 10 do 18 hodin.

Loučeň

Na zámku začalo České pohádkové léto, které potrvá celý srpen. Na návštěvníky tam čekají oblíbené pohádkové postavičky, Rumcajs, Křemílek a Vochomůrka a další. Děti se setkají s pohádkovými hrdiny, budou plnit soutěžní úkoly a nemine je odměna.

Nymburk

Berlínského Stříbrného medvěda za nejlepší režii získal film Druhá strana naděje finského kultovního režiséra Aki Kauris-mäkiho. Film, který má v těchto dnech premiéru v českých kinech, mají možnost zhlédnout v neděli 6. srpna od 19 hodin také diváci v kině Sokol.

Rožďalovice

Muzeum klasického knihařství pořádá výstavu prací z třetího ročníku knihvazačské soutěže, kterou vyhlásila Fakulta restaurování Univerzity Pardubice. Zahájení výstavy se koná v rožďalovickém muzeu v pátek 4. srpna v 16 hodin, akce potrvá do 30. října.