Lysá nad Labem

Na výstavišti bude od čtvrtka 22. do neděle 25. února k vidění veletrh odborného školství. Návštěvníci se budou moci seznámit s aktuální nabídkou učebních a maturitních oborů z více než 30 škol z celé České republiky. Výstava je určena především pro žáky devátých a osmých tříd, jejich rodiče a učitele a zaměřuje se na technické obory, ve kterých mají zaměstnavatelé dlouhodobě nedostatek kvalifikovaných absolventů. V doprovodném programu diváci uvidí například módní přehlídku studentů oděvního designu z Lysé. V tutéž dobu se na výstavišti koná také výstava Stavitel. Na výstavě Stavitel najdou cenné informace všichni, kdo se chystají rekonstruovat, stavět, nebo upravovat rodinný dům či byt a hledají úsporný a účinný způsob údržby. Odborníci z mnoha oborů spojených se stavebnictvím budou poskytovat konzultace, představovat vhodné materiály a poradí, jak kvalitně a levně postavit rodinný dům.

Více tipů na kulturní, sportovní i jiné akce najdete v Tipech Deníku Na stránku můžete rovněž přidat vlastní akci z Facebooku přes tlačítko "Přidat akci".

Kersko

Lesní ateliér Kuba zve na rodinnou výstavu obrazů, maleb na hedvábí a poezie nazvanou Grimmichovi mezi Smradlákem a Chobotem. Výstava z tvorby rodiny Grimmichových potrvá do neděle 18. března. Setkání s autory se koná v sobotu 24. února.

Libice n. Cidlinou

Libičtí ochotníci pokračují v představování jiných zajímavých divadelních souborů. Do místního kulturního domu zavítá Divadelní spolek Tyl z Lomnice nad Popelkou s klasickou pohádkou bratří Grimmů Sněhurka a sedm trpaslíků. Pro děti je připraven klasický příběh Sněhurky a zlé královny, která princezně závidí krásu a lásku mladého prince. Díky sympatickým trpaslíkům pohádka nabízí laskavý humor a nechybí ani trocha napětí. Tento známý příběh celosvětově proslavil animovaný film Walta Disneye. Pohádka je na programu v sobotu 24. února, začátek je v 15 hodin.

Poděbrady

Výstava výtvarného oboru Základní umělecké školy v Poděbradech k pětašedesátému výročí od založení se koná v Polabském muzeu v Poděbradech. Expozice představuje různé výtvarné techniky, jako je například malba, kresba, grafika, keramika, sochařské modelování nebo práce s papírem. Návštěvníci na výstavě zhlédnou nejen práce současných žáků, ale i bývalých absolventů výtvarného oboru umělecké školy od roku 1953. Práce jsou dílem dětí ve věku od šesti do devatenácti let. Výstava, zahájená v minulém týdnu, pokračuje až do 25. března.

Přerov nad Labem

Masopust oslaví v Přerově nad Labem dva víkendy. Tuto sobotu, 24. února, projde obcí Masopustní průvod, za dva týdny později, v sobotu 10. března, se koná pro děti odpolední zábava a večer pro dospělé mladší i starší tradiční Maškarní ples.

Libice n. Cidlinou

Domácí libický soubor Vojan připravil reprízu poetické komedie o věrnosti a lásce s titulem Velice hojný Fénix. Diváci se mohou těšit na antický příběh věrné vdovy z Efesu. Komedie bude uvedena v sobotu 24. února od 19 hodin.

Nymburk

Forbína číslo 14 se chystá na neděli na malou scénu Hálkova divadla. Z lázeňského města dorazí členové divadelního souboru Jiří z Poděbrad s představením Arnošta Goldflama Dámská šatna. Večerem provede Lukáš Toman Paclt. Komponovaný pořad začíná ve 14.30 hodin.

Poděbrady

Místní Divadelní spolek Jiří Poděbrady nabídne divákům svoji první letošní premiéru. Ochotníci si k realizaci vybrali hru z pera současného dramatika a scénáristy Petra Zelenky s názvem My se vám ozveme. Vedení tvůrčího procesu se pohostinsky ujal profesionální herec a režisér Jan Nosek Novák. „Autor se ve hře velmi kriticky dívá na český showbyznys a lidi, kteří se v něm pohybují, ať už před kamerou nebo za kamerou. Divákům nabídneme hru o lidské nízkosti a bezcharakternosti, o cynismu a vlastně až bohorovné přezíravosti jedinců, kteří falešné pozlátko považují za svůj životní standard,“ vysvětlil. Ochotnický soubor v tomto případě doplní profesionální herec Leoš Noha. V současné době je především znám jako zdravotník a sukničkář Adolf „Áda“ Větvička z oblíbeného televizního seriálu Okresní přebor. Premiéra je na programu v sobotu 24. února od 19.30 v Divadle Na Kovárně.

Běrunice

Dětský maškarní karneval pořádá v sobotu 24. února Spolek občanů Běrunic. Děti, které se chtějí zúčastnit a pochlubit se svými maskami, mají možnost přijít do Obecního domu od 14 hodin. Čeká je tanec, hry, soutěže, tombola a další překvapení.

Přední Lhota

Další masopustní veselice se koná v sobotu. Zájemci se mohou zajet podívat do Přední Lhoty u Poděbrad, kde se odpoledne sejdou masky před Spolkovým domem a zažijí společně i tradiční karneval. Nebude chybět ani tradiční obcházení stavení.

Nymburk

Děti i dospělí si mohou už tuto neděli přijít zahrát do místního domu dětí a mládeže, který pořádá od 9 do 13 hodin Deskohraní. Jde o zábavu s moderními hrami určenými velkým i malým. Rivalská atmosféra bude panovat v místnosti odpoledního klubu.

Velenka

Místní hasiči ve Velence pořádají hasičský ples, který se koná poslední únorovou sobotu v kulturní místnosti obecního úřadu. K tanci a poslechu tam zahraje kapela Fernet band. Jako vstupné poslouží malá drobnost, kterou příchozí věnují do tomboly.

Nymburk

Divadelní spolek JeLiTa chystá na pátek premiéru v Hálkově divadle. Půjde o známý kus amerického dramatika Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové? Ve své nejznámější divadelní hře představuje zákulisí manželství dvou párů v jejich nejsyrovější podobě. Během večera plného intrik a her o sobě jednotliví účastníci odhalí skutečnosti, jež měly raději zůstat skryty. Kde končí realita a kde začíná hra? Absurdní drama v podání Ivety Zenklové, Michala Douši, Dominika Renče a Elišky Frankeové v režii Vandy Schwarzové začíná na prknech nymburského divadla v pátek 23. února v 19.30 hodin.

Nymburk

Celodenní aktivity a arteterapeutické činnosti pro děti s postižením i bez, to je Artíkův den, který pořádá Centrum pro všechny tuto neděli ve vile Tortuga. „Přijďte se věnovat výtvarné činnosti a užít si spoustu zábavy na vybrané téma,“ lákají organizátorky. V náplni činnosti bude i práce s keramickou hlínou nebo příprava oběda, vše pod vedením zkušených asistentů. Akce je vhodná pro děti od pěti let. Je však nutné se předem přihlásit. Kontakt najdou zájemci na webu Centra pro všechny. Tam naleznou i další chystané akce této organizace. Například 27. března se chystá pro děti Velikonoční party.