Poděbrady

Poděbradské Ekocentrum Huslík pokračuje v cyklu Setkání s přírodou. Program, který se tam uskuteční v úterý 13. února od 17.30 hodin, je zaměřený na výrobu voskovaných ubrousků. Počet míst je omezený, proto je dobré se přihlásit mailem. Více na webu ekocentra.

Více tipů na kulturní, sportovní i jiné akce najdete vTipech DeníkuNa stránku můžete rovněž přidat vlastní akci z Facebooku přes tlačítko "Přidat akci".

Dobrovice

Výstavu Fenomén Igráček o historii a současnosti, vývoji i výrobě této postavičky lze v Galerii Sklepení v Dobrovických muzeích zhlédnout do 2. dubna. Otevřeno je denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin, vstupné je 50 korun. K vidění jsou i Igráčci v podobě cukrovarníků.

Poděbrady

Polabské muzeum zve na výstavu Rodinná loutková divadélka. Expozice se nachází v historických prostorách bývalého špitálu Kunhuty. Zaujme nejen dětské návštěvníky, ale trochu nostalgie přinese jistě i těm dříve narozeným, kteří ještě pamatují kdysi oblíbenou domácí zábavu. Vystaveno je celkem deset kompletních starých loutkových divadélek od konce 19. století do doby, kdy zájem o domácí hraní divadla postupně nahradil jiný druhy dětské zábavy. Většina vystavených divadélek pochází ze 30. a 40. let minulého století. K nejoblíbenějším tehdy patřily vedle půvabného „Divadla Artuše Scheinera“ i dekorace šéfa výpravy Národního Divadla Karla Štapfera, akademického malíře Eduarda Christiana a dalších českých umělců. Současně se scénami je tu vystaveno i několik desítek loutek ve velikosti od 15 do 25 cm. Nechybí ani původní loutky Spejbla a Hurvínka. Výstava potrvá do 18. února.

Poděbrady

V restauraci Srdeční záležitost se uskuteční beseda s kapitánem Československé námořní plavby Karlem Zemanem. „Protagonista večera bude vyprávět o svých zajímavých zážitcích, o projektech splavnění Labe, a projektu Labe-Odra-Dunaj a dalších zajímavostech,“ uvedl organizátor besedy Roman Vlasák. Karel Zeman mimo jiné absolvoval za osm měsíců u kormidla zaoceánské lodi s názvem Karlovy Vary cestu kolem světa. Takže jistě má o čem vyprávět. O hudební doprovod se postará zpěvačka Kamila Svobodová a klávesista Jiří Chvojka. Beseda se koná v pátek 9. února, začátek je v 18 hodin.

Opolany

Kulturní komise obce Opolany a Občanská iniciativa OKOO zvou na přednášku týkající se dávné minulosti polabské krajiny. Obec navštíví archeolog Polabského muzea Andrej Lamprecht a pohovoří o prastarém osídlení regionu. Ve svém vyprávění se zaměří především na slovanské osídlení v letech 600 až 1100 našeho letopočtu. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 8. února od 18 hodin v zasedací místnosti OÚ a nese název Co dokládají nalezené artefakty. Více se o slovanském osídlení středního Polabí zájemci dozvědí v rámci stálé expozice Polabského muzea v Poděbradech.

Poděbrady

Výstava výtvarného oboru Základní umělecké školy v Poděbradech k pětašedesátému výročí od založení začíná v Polabském muzeu v Poděbradech už dnes odpoledne. Expozice představí různé výtvarné techniky, jako je třeba malba, kresba, grafika, keramika, sochařské modelování, nebo práce s papírem. Návštěvníci na výstavě zhlédnou nejen práce současných žáků, ale i bývalých absolventů výtvarného oboru od roku 1953. Práce jsou dílem dětí ve věku od šesti do devatenácti let. Výstava, kterou zahájí ve čtvrtek 8. února v sedmnáct hodin vernisáž, pokračuje až do 25. března.

Jičín

Regionální muzeum a galerie připravilo akci Vstupné za úsměv. Návštěvník, který přijde k pokladně muzea, si bude moci vybrat, zda si chce koupit vstupenku, nebo se na průvodce usměje, ten ho vyfotí a fotku použije na svůj FB profil. Akce trvá od 18. února.

Lysá nad Labem

Významná osobnost české hudební scény, mnohonásobná držitelka ocenění populární hudby Anděl zpěvačka a muzikantka Lenka Dusilová zavítá v sobotu 10. února do kina v Lysé nad Labem. Koncert v lyském kině začíná ve dvacet hodin.

Mladá Boleslav

V rámci Hudebních pondělků se v Letecké kantýně v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha koná v pondělí 12. února od 18.30 hodin další hudební vystoupení. Zahraje kapela Putna. Za dva týdny, 26. února se představí skupina Barbecue a 5. března KTP.

Dobšice

Místní hasiči pořádají oslavu masopustu. Sraz všech masek a maškar je v sobotu 10. února v 11 hodin před budovou obecního úřadu. Pro dobrou náladu při obchůzkách zahraje kapela Polabská Blaťanka. Následuje v Dobšickém šenku dětský karneval.

Křinec

V sobotu 10. února se od 20 hodin uskuteční už 48. tradiční Zahrádkářský ples, který pořádá křinecká pobočka Českého svazu zahrádkářů. V křinecké sokolovně, kde se ples tradičně koná, zahraje jičínská skupina K – Band. Nebude chybět ani bohatá tombola.

Mělník

Až do 11. února mají návštěvníci mělnického regionálního muzea příležitost zhlédnout výstavu pořádanou u příležitosti sto čtyřicátého výročí narození místního rodáka Viktora Dyka. Expozic i v malém sále připravili místní muzejníci ve spolupráci se sběratelem Milanem Honzíkem. Výstava nazvaná Dykův kraj na historických pohlednicích se koná v rámci oslav výročí 100 let od vzniku Československa a od skončení 1. světové války. Představuje život a zejména literární dílo slavného českého básníka, žurnalisty a rovněž politika a představitele generace anarchistických buřičů Viktora Dyka.

Kersko

Lesní ateliér Kuba zve na rodinnou výstavu obrazů, maleb na hedvábí a poezie nazvanou GRIMMICHOVI – MEZI SMRADLÁKEM A CHOBOTEM. Výstava z tvorby rodiny Grimmichových potrvá do neděle 18. března. Setkání s autory se koná v sobotu 24. února.

Nymburk

Pohádku v podání nymburského Hálkova divadla na motivy slavné knihy Vladislava Vančury Kubula a Kuba Kubikula zhlédnou děti v sobotu 10. února od 14.30 hodin. Příběh plný veselých písniček vypráví o medvědáři Kubovi Kubikulovi a jeho nezbedném medvědovi Kubulovi, se kterým se toulal po světě a děsil ho přitom strašidlem Barbuchou. Příběh patří mezi klasická díla české literatury pro děti a ani po mnoha letech od svého prvního vydání neztratil své původní kouzlo. Některé nymburské děti mohou představení vidět už ve čtvrtek dopoledne se školou nebo školkou od 8.30 a od 10 hodin. Nymburské městské divadlo uvádí dětská představení pravidelně. Na další pohádku se pak děti mohou těšit už v sobotu 24. února, opět od 14.30. Tentokrát půjde o adaptaci klasické české pohádky Dlouhý, široký a bystrozraký. Původním autorem pohádky je Karel Jaromír Erben.