PÁTEK

Sobota v Pátku. To je název hudebního festivalu, který se odehraje tuto sobotu, která je dnem státního svátku. Festival se koná v hostinci Na návsi v Pátku u Poděbrad. „Přijďte s námi oslavit den vzniku Československa poslechem českých kapel a interpretů,“ lákají pořadatelé na sociálních sítích. Na pódiu se představí nymburská undergroundová kapela Oliverova dálka, která se na scénu vrátila po dlouhé odmlce. Kromě vlastní tvorby prezentuje i některé skladby od Plastic People of the Universe či písničkáře a faráře Sváti Karáska. Kapela Souvrať je poděbradské seskupení, které datuje svůj vznik na leden letošního roku. Začala zkoušet ve zkušebně rodinného domu, kde dříve stála souvrať, odtud pochází název kapely. Zpívat bude i písničkář Pavel Den.

Více tipů na kulturní, sportovní i jiné akce najdete v Tipech Deníku. Na stránku můžete rovněž přidat vlastní akci z Facebooku přes tlačítko "Přidat akci".

NYMBURK

Letošní Nymburský historický podzim, který se koná 31. října od 12 do 16 hodin v auditoriu základní školy Komenského, připomene jednu z nejpozoruhodnějších osobností novodobých dějin, univerzitního profesora a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, od jehož úmrtí uplynulo v září 80 let. Pozornost bude věnována jak jeho politickému a myšlenkovému odkazu, tak i proměnám vnímání Masarykovy osobnosti v různých etapách naší nedávné historie. O své pohledy na T. G. Masaryka se podělí historik Robert Kvaček (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy) a spolu s ním i historici Michal Stehlík (Národní muzeum a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy), Michal Plavec (Národní technické muzeum) a Zdeněk Hazdra (Ústav pro studium totalitních režimů.

ČELÁKOVICE

V sobotu 28. října si na mnohých místech regionu lidé připomenou Den vzniku samostatného československého státu. V Čelákovicích se koná slavnostní shromáždění občanů u pomníku padlých na náměstí 5. května od 10 hodin. Lidé si tam připomenou silné okamžiky našich dějin 20. století i padlé hrdiny a oslaví 99. výročí vzniku Československa. Večer pak v kulturním domě vedení města předá Výroční cenu města pedagožce Věře Šumanové za významný přínos k rozvoji základního a středního školství ve městě a mimořádné zásluhy o vznik Gymnázia Čelákovice. Program s koncertem zpěvačky Dashy začíná v 19 hodin.

LYSÁ

Lysá jak ji neznáte je název výstavy v Muzeu Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem. Jde o výstavu fotografií Antonína Leinera, které autor poprvé prezentoval v roce 1928 u příležitosti 10. výročí vzniku Československa. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

KOLÍN

Muzikanti z kapely Citron přibrali bubeníka Lukáše Pavlíka, nazvali se Limetal, a vydali se na tuzemská pódia. Na kolínském koncertě je doprovodí ostravská Kapriola a místní Roxor. Akce se koná v Městském společenském domě v sobotu od 20 hodin.

LYSÁ

Oslavy Dne vzniku samostatného Československa se uskuteční v sobotu ve 14 hodin položením věnců k pomníku T. G. Masaryka v Litoli. Poté se průvod vydá na náměstí Bedřicha Hrozného k pomníku padlým. Oslavy vyvrcholí v patnáct hodin slavnostním koncertem hasičské dechové hudby v Kině Lysá.

KERSKO

V Lesním ateliéru Kuba v Kersku mohou zájemci do konce listopadu zhlédnout výstavu tří výtvarníků z Nymburska: grafika Jiřího Brázdy, keramika Milana Exnera a malíře Igora Grimmicha. Od soboty začíná tradiční výstava Vánoce 2017. Otevřeno je od 10 hodin.

SÁNY

Místní Sbor dobrovolných hasičů pořádá ve svátečním večeru tradiční posvícenskou taneční zábavu. Oblíbená společenská akce se koná v sobotu 28. října od 20 hodin v sále společenského domu. K poslechu a k tanci zahraje hudební skupina Eso.

LYSÁ

V Kině Lysá mohou být hudební fandové v pátek 27. října od 20 hodin u premiéry hudební lahůdky Štěpán Markovič trio. Zájem hudebníka o experimentování s hudebními žánry je znatelný už jen z výčtu umělců a skupin z rozličných směrů, s nimiž spolupracoval.

NYMBURK

Přednáška k 500. výročí reformace nazvaná Reformátor Martin Luther se koná v městské knihovně 31. října od 17 hodin. Datum 31. října 1517 se zapsalo do dějin jako den, kdy německý kazatel Martin Luther vyvěsil svých 95 tezí kritizujících tehdejší poměry v katolické církvi a kupčení s odpustky.

PODĚBRADY

V Polabském muzeu v Poděbradech je k vidění do konce listopadu výstava Lidé železného věku halštat a latén. Provede návštěvníky jedním z nejzajímavějších období lidských dějin dobou železnou. Poznají život i smrt pravěkých komunit, které obývaly střední Polabí.

PODĚBRADY

Zámecký biograf v Poděbradech promítá v sobotu a v neděli naposledy český film Zdeňka a Jana Svěrákových Po strništi bos. Film čerpá ze vzpomínek na dětství, které prožil Zdeněk Svěrák za války na venkově. Oba dny kino promítá od 16.30 hodin.

ČESKÝ BROD

Českobrodská kavárna Café Green zve zájemce na vyřezávání dýní a na vytváření podzimní dekorace z této přírodniny. Dýně budou k dispozici na místě, stejně tak jako veškeré náčiní a ozdoby. Přijít mohou také ti, kteří nechtějí tvořit. Akce se koná v pátek od 13 hodin.