Organizátoři ji nejprve nabídli ke zhlédnutí zájemcům v několika maďarských městech včetně Budapešti. „V září 2005 jsme ve městě Aszód uspořádali naši první výstavu, na které se uměleckou tvorbou podíleli tři autoři. Prostřednictvím diapozitivů, literárních textů, maleb, fotografií, třírozměrných uměleckých děl jsme se snažili návštěvníkům více přiblížit spisovatelův život a jeho dílo. Bohumil Hrabal je v Maďarsku oblíbený a galaxie se začala stále rozšiřovat,“ uvedl kurátor výstavy Asztalos Tamás. Expozice byla před dvěma lety k vidění i ve sladovně nymburského pivovaru.

Součástí výstavy jsou i fotografie a texty připomínající Hrabalovo působení v Nymburce a Kersku, nechybí Hradištko, kde je hrob spisovatelovy rodiny. Trochu mimo program vernisáže zde zahrál svoje písničky harmonikář Pepa Čečil. Ale zlatým hřebem zahájení se stalo vystoupení protagonistů Opery Národního divadla Romana Janála, Lenky Šmídové a Jany Sýkorové. Všichni si připravili árie z opery Miloše Orsona Štědroně Don Hrabal. Přitom zmíněný barytonista přislíbil účast na letošním květnovém Hrabalovu Kersku. „Pokud mi to pracovní povinnosti dovolí, opravdu rád přijedu. Vždyť já to slavné Kersko ještě vůbec neznám,“ poznamenal s úsměvem Roman Janál.

Expozice bude veřejnosti přístupná až do konce února. Vchod do expozice najdou zájemci z náměstí Václava Havla, žádné vstupné se neplatí. Opera Národního divadla má stále na repertoáru uvedenou operu Don Hrabal. Termíny lze najít na webových stránkách první české scény.