To se nachází ve vesnici Ostrov, která je součástí obce Zbraslavice na Kutnohorsku – a jeho zaměření shrnuje už název: Muzeum Ostrov lidových krojů. Provozovatel, jímž je bohdanečská společnost Cyranův Ostrov, zde v někdejším areálu poplužního dvora prezentuje u nás největší soukromou sbírku historických vesnických oděvů, určených pro sváteční dny. Členové rodiny Mičánkových, kteří za vybudováním muzea stojí, se mohou pochlubit zastoupením krojů z 19. století, jež reprezentují všechny významné oblasti obývané Čechy, Moravany i Slezany; ať už hovořícími česky, anebo německy.

Samotné kroje, jichž je 260, ještě doplňuje sbírka krojovaných panenek, ale i čepců, šátků, krajek, stuh či knoflíků – a také krojové obuvi. Nechybí ani poučení o zpracovávání textilních surovin; včetně předení a tkaní. Otevření tohoto muzea bylo v rámci soutěže Gloria musaealis ohodnoceno děleným druhým místem v kategorii Muzejní počin roku 2021.

Ceny pro výstavu i za vydání publikace

Ocenění za třetí místo v kategorii Muzejní výstava 2021 zamířilo rovněž na Kutnohorsko. Získala je GASK neboli Galerie Středočeského kraje, jež v centru Kutné Hory působí v někdejší jezuitské koleji. Ocenění krajem zřizovaná galerie obdržela za výstavu s názvem Samota uprostřed davu: Charles Beadelaire a české umění. Galerie ji nabízela v době ještě poznamenané koronavirovými omezeními: od loňského 3. října do letošního 16. ledna.

Ze vzpomínkové akce Den Jana Kubiše v Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech.
Detaily útoku na Heydricha uvidíte se zakrytýma očima. Prostřednictvím VR brýlí

Třetí ocenění také patří příspěvkové organizaci kraje, a to Regionálnímu muzeu v Kolíně. Tentokrát jde o zvláštní cenu v kategorii Muzejní publikace roku 2021. Jedná se o dílo Dobrodružství cyklistiky: Éra vysokého kola v Čechách, jehož autory jsou Lenka Mazačová a Robert Hons. Katalog ke stejnojmenné výstavě nabízí nejen bohatý obrazový materiál, ale také prohloubení znalostí o dějinách cyklistiky v Evropě. I vážní zájemci o toto téma zde objeví dosud neznámá fakta, stejně jako zprostředkování poznatků ze zahraniční literatury.

I letos se návštěvníci mají na co těšit

Středočeský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci/TOP 09) s uznáním kvitoval, že do středních Čech zamířila tři ocenění – a netají radost nad tím, že dvě z nich patří organizacím kraje. Zve ale i do nově otevřeného soukromého muzea lidových krojů, jehož expozici označil za „opravdu unikátní“.

Vojenské technické muzeum v Lešanech zahájilo v sobotu 28. května 2022 sezónu:
PODÍVEJTE SE: Hummery, tanky i radary. V lešanském muzeu začala sezóna

„Jde o úplně první veřejnou prezentaci všech krojových oblastí České republiky. Návštěvu této jedinečné expozice ve Zbraslavicích rozhodně doporučuji,“ připomněl Švenda. Připomněl dále, že oceněnou výstavu Samota uprostřed davu již návštěvníci GASKu neuvidí, ale i tak se kulturymilovná veřejnost má na co těšit: „Věřte, že i pro letošní rok je programová nabídka středočeských muzeí, galerií a památníků opravdu atraktivní.“

Praha má dvě ceny pro ústřední instituce

V hlavním městě získaly v rámci Gloria musaealis ocenění Národní galerie v Praze (první místo v kategorii Muzejní výstava roku 2021 za výstavu Toyen: Snící rebelka) a Uměleckoprůmyslové museum v Praze (obdrželo cenu Českého výboru ICOM za výstavu Móda v modré: tradice a současnost indiga v japonském a českém textilu).