„Svět jeho obrazů se vyznačuje tvrdošíjnou vírou v řemeslo a duchovní hodnoty umění. Díla, která nás zavedou do světa fantazie a různých představ jsou zastoupena v mnoha sbírkách doma i v zahraničí,“ uvedl organizátor výstavy Vojtěch Odcházel.

V současné době Martin Němec opět koncertuje a nahrává s výrazně omlazenou sestavou skupiny Precedens. V únoru 2019 vyjde autorova nová kniha povídek s titulem Bod tání.

O Martinu Němcovi jeho kolegové kromě jiného tvrdí, že je poslední renesanční člověk v Čechách. Taková prohlášení vycházejí z rozmanitosti malířovy tvorby. „Dynamicky pojaté kompozice prozrazují spřízněnost s rockovou hudbou. Ve znázorněných scénách ze života se autor například zamýšlí nad mezilidskými vztahy. Akce svých postav, scenerie přírody, ale i zobrazení předmětů klade do jedné významové roviny a jejich soužití komentuje obrazně s notnou dávkou ironie,“ vysvětlil historik umění Jiří Šetlík. Výstava bude otevřena až do 28. prosince 2018.

Martin Němec v roce 1982 založil spolu Janem Saharou Hedlem skupinu Precedens, ve které hrál na klávesy a stal se její vůdčí osobností. Od roku 2002 působí zároveň také ve skupině Lili Marlene. Složil také hudbu k řadě filmů, jako jsou například Perníková věž (2002) nebo T.M.A. (2009), k němuž napsal i scénář. Mimo hudby se věnuje také malířské činnosti, kterou vystudoval. Je autorem povídkových sbírek Stodola (2004) a Vana s výhledem (2008).