„Už vloni jsem nabídli výtvarníkům téma, které by připomínalo tohoto autora, protože letos vzpomínáme 25. výročí jeho úmrtí. Zároveň jsme také navrhli, že by nebylo úplně nejlepší ztvárňovat jeho podobiznu. Autoři tento podnět respektovali, takže máme před sebou nápaditou a pestrou paletu různých tvůrčích názorů, nápadů a představ,“ řekl při vernisáži výstavy ředitel knihovny Jan Červinka.

Výtvarníci ve svých dílech nabízejí pohled na polabskou krajinu, včetně Kerska, motivy ze známých Hrabalových románů a nechybí železniční náměty. A nelze přehlédnout Hrabalovy milované kočky, které celé výstavě dominují.

„Bohumil Hrabal se často a rád zajímal o výtvarné umění, ostatně s mnohými umělci se stýkal. Například s Vladimírem Boudníkem, Jiřím Kolářem nebo Ondřejem Hamerou. Mnohé zajímavosti připomíná Eva Čapková ve své knize Bohumil Hrabal a výtvarné umění,“ připomněl Červinka.

Z historie i současnosti Lesního ateliéru Kuba.
Foto: Lesní ateliér v Kersku slaví výročí výstavou kreslených džbánků

O zúčastněných autorech a jejich tvorbě se ještě krátce zmínila Pavla Boháčková. Vernisáž obohatil kytarista Karel Paulů, v jehož podání zaznělo několik známých písniček.

Expozice nabízí více než dvacítku autorek a autorů, kteří vystavují několik desítek prací. Sdružení chce ve svých aktivitách pokračovat i v dalších letech. Výstava bude v nymburské knihovně otevřena do pátku 6. ledna.