I letos se školáci a vychovatelé z Domova mládeže Jitřenka v Poděbradech zapojili do projektu 72 hodin. A stejně jako loni v jeho rámci zkrášlili prostředí budovy a jejího okolí.

Zatímco loni na zahradě vysadili hrušku s Láďou Hruškou, letos se z venkovních aktivit zaměřili na úpravu bylinkové zahrádky. „Pěstujeme tu vlastní bylinky na záhoncích, které jsou označené a nyní i rozšířené a hezky upravené," řekl vychovatelka Klára Schulzová.

Hlavní úpravy ale tentokrát musí návštěvy hledat přímo uvnitř budovy. „Sice jsme původně chtěli vyrobená dílka přidělat na ošklivý plot sousedící s naším pozemkem, ale pak jsme zjistili, že by to nebylo technicky tak jednoduché. 
A především by to bylo také drahé," vysvětluje Schulzová.

O co vlastně šlo? Ubytovaní školáci si pořídili fotografie vlastních hlav a k nim pak dodělávali s imaginací vlastní fantazie svá těla. Pomocí oboustranné pásky je pak instalují na chodbách a dalších místech domova. Při instalaci si navzájem pomáhají. Na stěnách se objevily autoportréty nejen samotných školáků, ale taky některých vychovatelů.

INFORMACE O PROJEKTU 72 HODIN

Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konaly již po páté. Kdykoliv během těchto 72 hodin (13. – 16. října 2016) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustili do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. Výsledkem těchto projektů je mnoho úsměvů, radosti, dobrých pocitů z vykonané práce a mnoho dalších pozitivních účinků.

Projekty probíhaly po celém Česku od čtvrtka 13. října 2016 od 12:00 do neděle 16. října 2016 do 12:00. Projekty mohou být libovolně dlouhé. Může se tedy jednat jen o několikahodinovou aktivitu, či o třídenní maratón dobrovolnických prací.

V České republice 72 hodin pořádá Česká rada dětí a mládeže. Kromě ČRDM se do projektu přidá také mnoho dětských a mládežnických organizací, škol i neformálních skupin dobrovolníků. V minulém roce se do projektu zapojilo téměř 30 tisíc dobrovolníků v téměř 650 projektech.