Asi nejvýraznější novinkou bylo hudební pódium na náměstí, kde se po celou sobotu muzicírovalo. Ráno začalo pohádkou pro děti a pak se na pódiu střídali muzikanti včetně velmi zvučných jmen. Už před půl pátou spustila své notoricky známé hity skupina Žlutý pes. Po nich nastoupila skupina Vanua2, v níž se prezentují místní hudebníci, z nichž část tvořila základ skupiny Blue Effect. Doplnění jsou o zpěváka Yanicka Teviho, který do Nymburka doputoval z ostrova Vanuatu, který dal i název celému souboru. Vrcholem pak bylo vystoupení skupiny Monkey Business.

Ve tři odpoledne dorazil na náměstí historický průvod v čele s králem Přemyslem Otakarem II., který město v roce 1275 zakládal. Průvod lákal do lokality Na Rejdišti, kde sídlila známá šermířská skupina Rytíři koruny české. Ta uspořádala pro děti i ponožkovou bitvu.

Staré děkanství a farní zahrada se proměnily v zázemí umělců. Řada lidí se přišla podívat na výtvarnou a divadelní scénu. Hrála se představení pro děti i dospělé, výtvarník Jan Severa slavil úspěch mimo jiné se svým kalendářem se zákoutími města. Na Kostelním náměstí před farou se konal tradiční jarmark a nechyběly ani občas divoké atrakce pro otrlejší, které se usídlily tradičně Na špičce.
Sečteno a podtrženo: letošní posvícení se navzdory počasí povedlo. A jak pravil jeden z návštěvníků, nebylo to jen proto, že letos tu prodávali ten nejlepší burčák, co tu kdy byl.