Po předloňské Aničce Slováčkové a loňské Heidi Janků se letošním vůdčím hlasem akce stane Bára Basiková. Na akci se připravují děti napříč třídami od první do deváté, zájem mají hlavně mladší děti. Na Základní škole Juventa, která je jednou z největších v republice, dostali žáci zpěvníčky, z nichž se učí vánoční koledy při hodinách hudební výchovy.

K předvánočnímu vyučování koledy patří tak jako tak, takže se jen trochu víc soustředí na ty, které zazní na akci Česko zpívá koledy v atriu milovické radnice. Tam si přijdou děti zazpívat dobrovolně s rodiči nebo paní učitelkou. „Vloni byl pro děti silný zážitek stát a zpívat vedle známé zpěvačky a ona se k nim chovala velmi vstřícně,“ vzpomněla zástupkyně ředitele pro 1. stupeň Olga Škanderová.

Kromě zpívání koled asi sedmdesát dětí ze školy Juventa nacvičuje vánoční program písní a scének k rozsvěcení vánočního stromu a pro vystoupení na lyském Výstavišti. Na rozdíl od Juventy má Základní škola T. G. Masaryka svůj pěvecký sbor. Notu tak drží paní učitelka s klávesami a najdou se i šikovné děti hrající na hudební nástroje, jako malá houslistka nebo flétnistka.

Také letos by měly zaznít bubny. „Nadaný bubeník, který vloni zahrál na bicí, už hraje v jiném městě, ale pokud mu Milovice zůstaly v srdci, třeba se zapojí i letos,“ řekla ředitelka Základní školy T. G. Masaryka Lada Flachsová.

Před šesti lety se koledy zpívaly přímo v Mirakulu. Kvůli počasí akci přesunuli do atria radnice, kde se bude konat i letos, a nebudou chybět vánoční trhy s výrobky a teplými nápoji pro dospělé i děti.

„Trhy se otevřou už v 16 hodin, od 17 hodin začne koncert Báry Basikové a v 18 hodin se k ní připojí dětský sbor základních škol a nástroje, aby společně s místními zazpívali pět koled plus Vánoce, Vánoce přicházejí,“ zve za organizátory Jana Midrlová z parku Mirakulum.

Kromě Milovic se letos v nymburském regionu budou zpívat koledy také v Opočnici, Staré Lysé, Kostelní Lhotě nebo Městci Králové.