K udělení prestižního ocenění za přínos českému amatérskému divadlu došlo v sobotu 4. srpna na schodech hronovského Jiráskova divadla. Cenu převzal dlouholetý předseda spolku Jaroslav Vondruška.

Slavnostního zahájení na sluncem rozpáleném náměstí se zúčastnili zástupci města v čele se starostkou Hanou Nedvědovou i další čestní hosté. K těm tradičním patřil známý politik a dramatik Milan Uhde. Ve foyeru divadla byla rovněž otevřena výstava, na které se spolek Vojan prezentoval.

„Libický soubor je dnes velice známým a uznávaným pojmem nejenom mezi ochotníky. V minulosti organizoval čtrnáct ročníků celostátní přehlídky FEMAD a v posledních letech pak pořádá nesoutěžní festival Libický divadelní podzim. Vojan se pravidelně se svými inscenacemi pro dospělé i dětské diváky úspěšně účastní mnoha různých přehlídek. Nechybí mezi nimi taková místa jako je Vysoké nad Jizerou, Třebíč, Rakovník i Hronov. Soubor skvěle reprezentoval české amatérské divadlo na mezinárodním festivalu v belgickém městě Marche en Famenne. Do historie Vojanu patří i několik divadelních zájezdů ke krajanům v Chorvatsku nebo představení v české krajanské škole ve Vídni,“ uvedla za festivalový výbor Lenka Lázňovská.

Při udělení významného ocenění byl připomenut vznik a téměř padesátiletá historie spolku. „Největší zásluhu na založení měla Vlasta Burgrová a Jaroslav Vondruška. Spolek v roce 1969 zakládalo osmnáct členů, z nichž pouze tři mu zůstali věrni až doposud: Jaroslav Vondruška, Helena Vondrušková a Miloslava Brtková. Předsedou byl tehdy zvolen Jaroslav Vondruška a ten svoji funkci vykonává téměř nepřetržitě celých padesát let. Podle záznamů v libické obecní kronice se ochotnické divadlo hrálo v obci už v osmdesátých letech 19. století,“ doplnila Lázňovská.

V současné době má DS Vojan na repertoáru sedm inscenací: Nevěsta k pohledání, Co vyprávěl Sepp Jörgen, Velice hojný Fénix, Noc v hotýlku u Velikého kance, Měla babka čtyři jabka, Neohrožený Mikeš a Pohádky do hajan. A právě naposledy zmíněné příběhy pro děti budou uvedeny v Hronově v rámci doprovodného programu. Do spolku teď patří čtyřiapadesát členů a vedle toho už několik let funguje kroužek Vojan-junior, který navštěvuje čtrnáct mladých zájemců. A v příštím roce si Vojan připomene padesátileté výročí svého založení.