Pravý čínský čajový obřad v podání čínské mistryně Sun Yirong, rituální tanec s bubny, tradiční čínský tanec Od Žluté řeky, koncert Hedvábná cesta se zpěvačkou, básnířkou a skladatelkou Feng–yűn Song a jazzová kapela Trio PUO extra band. I to bylo na programu prvního ročníku Čínského festivalu.
„První ročník Čínského festivalu navazuje na šestiletou tradici vítání a hudebních oslav čínského Nového rokuv Praze,“ uvedla hlavní organizátorka festivalu, zpěvačka čínského původu a autorka mnoha kulturních projektů Feng-yűn Song.

„Čínský festival nese podtitul Sblížení kultur a je koncipován jako několikadenní kulturní festival, jehož cílem je přiblížit východní kulturní tradici západnímu světu, poukázat na jejich možné souvislosti a paralely, umožnit jejich vzájemné obohacení, v unikátním hudebním projektu propojit čínskou, českou a moravskou hudbu a v neposlední řadě také obohatit kulturní život ve významných městech České republiky,“ dodala.

Festival probíhá celkem ve čtyřech městech. Po Českém Krumlově a Praze byl tak Nymburk třetí v pořadí. Festival se ještě přestěhuje do Hradce Králové.

„Tento čínský festival navazuje na tradici oslav vítání čínského nového Roku myši, nebo také krysy,“ řekl za organizátory Karel Fišer s tím, že nový rok v Číně začíná na novoluní, letos tedy 7. února.

V Číně je to největší svátek. Důraz se klade na tradice a rituály. Samotný rozdíl mezi oslavami příchodu nového roku v Číně a České republice prý není velký. „Je to podobné jako u nás,“ dodal Fišer.

A jaký tedy bude nový Rok myši? „Každý rok je vždy ve znamení jednoho zvířete čínského zvěrokruhu. Žádné neznačí nic negativního. Například končící rok Prasete značí hojnost. Rok Myši pak štěstí,“ popsal Fišer.