Skoro stovka lidí se sešla před květinovými hodinami, aby společně s herci Divadelního spolku Jiří zahájili již sedmý ročník historických procházek po Poděbradech. „Letos bude navíc naše cesta trochu výjimečná, neboť se vrátíme o sto let zpátky, kdy začala vznikat naše republika,“ vysvětlila hned na úvod všem účastníkům poděbradská Bílá paní.

Zatímco v předchozích ročnících se mohli zájemci seznámit přímo se samotným králem Jiřím nebo zakladatelem lázní knížetem Hohenlohe, letošní představení se nese v duchu výročí osamostatnění československého státu. „Je to jiné, zobecňujeme vlastně situaci, která nastala v roce 1918. Nevystupují zde žádné konkrétní postavy, spíše typy lidí,“ uvedl autor hry a starosta města Ladislav Langr.

Na jednotlivých zastávkách tak na diváky čeká třeba vychytralá Šmelinářka, podlézavý Čecháček nebo zpátečnický Úředník, který přečká všechny časy i nečasy. Zábavné scénky, ve kterých se zároveň účastníci dozvídají zajímavosti z historie města, chválí jak lázeňští hosté, tak místní. „Jsem v Poděbradech poprvé. Hru bych určitě každému doporučil, bylo to velmi příjemné zpestření mého pobytu,“ zhodnotil představení návštěvník lázní Radek Gabčan z Prahy.

Pro některé z obyvatel Poděbrad je ale účast na historických procházkách už dlouholetou tradicí. „Je to vždy hezky nacvičené. Každý rok má v sobě vystoupení něco nového a zajímavého,“ souhlasila pravidelná divačka Iva Lebedová.

Hraje se každý páteční večer až do začátku září, vyjma dvou týdnů. Představení je přerušeno 20. července kvůli zahájení přehlídky Poděbradské swingování a podruhé 31. srpna, kdy vypukne hudební festival Soundtrack Poděbrady.