„Znalec prokázal, že pětatřicetiletý muž z Nymburka musel pít alkohol už před jízdou. Bylo mu sděleno obvinění ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Lháři a zběsilému řidiči tak nyní hrozí kromě zákazu řízení a mastné pokuty také pobyt za mřížemi v době trvání od 6 měsíců po tři roky.

Jedná se o případ z letošní neděle 11. února, o němž jsme hned druhý den informovali. Před dvacátou hodinou se ve směru od náměstí řítil údajně velkou rychlostí osobní vůz Volkswagen, jehož řidič nezvládl řízení a poničil sloupky s řetězy vymezující střed náměstí. Zároveň povalil dopravní značku označující parkovací místa. A pak ujel.

close Situace na nymburském náměstí druhý den ráno po nehodě. info Zdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický zoom_in Situace na nymburském náměstí druhý den ráno po nehodě.

Na místě zůstalo jen několik odlomených částí vozu. Nalezení šoféra však netrvalo dlouho. Jeho šílenou jízdu náměstím totiž viděl strážník městské policie. Ten dorazivším policistům oznámil, že muž ujel směrem na Palackého třídu, kde z auta vystoupil a zmizel v jednom z domů. „Viděl ho, jak utíká do domu. Policisté řidiče vypátrali a provedená dechová zkouška ukázala přes dvě promile,“ uvedla policejní mluvčí.

Pětatřicetiletý šofér policistům tvrdil, že alkohol požil až po jízdě. Proto byl vyzván, aby se podrobil odběru krve. „Později muž s policisty spolupracoval a odběru krve se podrobil,“ konstatovala policejní mluvčí. Značně poškozené auto pak ještě řadu dnů stálo v Palackého třídě v pruhu určeném pro parkování.

Právě krevní test byl základem pro znalecké posouzení, které vyloučilo, že by muž pil alkohol výhradně pouze po jízdě. Policisté tak varují, že výmluvy na pití alkoholu až po jízdě v případě pozdějších odběrů krve mohou být řidičům spíše ke škodě než k užitku. Jak ukazuje nymburský případ, prokázání doby pití alkoholu může šoférovi spíše přitížit ve chvíli, kdy se prokáže, že lhal.