Požár dvou stohů u Kovanska byl ohlášen v neděli sedm minut před šestou večer. Ze snímků je patrné, že při příjezdu hasičů na místo byly stohy v plném plameni. „Stohy byly postaveny v rozporu s předpisy. Poblíž byla umístěna sloupová trafostanice a nad stohy vedou dráty elektrického napětí,“ řekl velitel profesionální jednotky nymburských hasičů Roman Zima. Prvotním úkolem tak bylo kromě uhašení požáru také uchránění od toho, aby se oheň rozšířil na trafostanici nebo přilehlý kravín,“ doplnil Zima.

K výpadku elektřiny a také telefonního signálu v okolí však nakonec na nějakou dobu přece jen došlo. „Podle mých informací nebyl chvíli funkční signál T-Mobile, část telefonů nefungovala,“ konstatoval velitel nymburských profesionálních hasičů.

close Zásah hasičů na místě požáru. info Zdroj: Zdeněk Vocásek zoom_in Zásah hasičů na místě požáru.

Podle starosty nymburských dobrovolných hasičů Zdeňka Vocáska, který na místě také zasahoval, hasiči současně hasili oheň a zároveň pomocí dvou nakladačů stohy rozebírali a snažili se jejich části přemístit na bezpečnější místa. „Na místo byla kyvadlově dopravovaná vody pomocí cisteren z požární nádrže v Bobnicích,“ uvedl Vocásek.

K zásahu dorazili kromě nymburských profesionálních i dobrovolných jednotek také hasiči ze Správy železnic a dobrovolné jednotky ze Všechlap, Hronětic, Velkého Zboží a Sadské. Zásah trval přibližně do 2.15, kdy se většina jednotek vrátila na svá domovská stanoviště. Na místě požáru zůstávala jako dohled jednotka hasičů ze Všechlap.

Podezřelé osoby

Příčinu požáru vyšetřují jak hasiči, tak policisté. A jejich informace se shodují. „Pravděpodobnou příčinou požáru bylo úmyslné založení,“ řekl policejní rada Pavel Semecký. Podle dostupných informací mají policisté podezřelé osoby natipované. Další podrobnosti vzhledem k probíhajícímu vyšetřování z pochopitelných důvodů sdělit nechce. Zatím nebyla oficiálně vyčíslena ani materiální škoda.