Už do osmé prvoligové sezony ve středu vstupují hokejisté Benátek. Na tu předešlou, o které v klubu mluví jako o jedné z nejlepších, když skončila až po velkém boji ve čtvrtfinálové sérii s Českými Budějovicemi, bude tým navazovat pod vedením trenéra Jiřího Čelanského. „Prvořadá je u nás výchova mladých hráčů," zdůrazňuje nástupce po Milanu Černém těsně před úvodním buly sezony s Prostějovem (ve středu od 17.30 na domácím ledě).

Do Benátek jste přišel mezi dvěma sezonami. Stačil jste se během přípravy už s mužstvem a klubem sžít?
Věřím, že ano. Bylo na to dost prostoru. Nic neobvyklého. Přišel jsem před sezonou a absolvoval přípravné období. Za sebe mohu říct, že jsem už tým i klubovou úroveň a prostředí poznal.

Liší se vaše práce v Benátkách nějak od té předešlé v rovněž prvoligovém Kladně?
Pro mě se to určitě liší ambicemi a týmem, které měly oba kluby rozličné. Pokud mohu mluvit za Benátky, tak pro nás je prvořadá výchova mladých hráčů. Měli bychom mít mladší tým, než jaký jsem měl možnost trénovat na Kladně. Kluci budou dostávat prostor a není pro nás v uvozovkách alfou a omegou výsledek.

Jak je podle vás tým připravený do nového ročníku?
Jak asi víte, do sezony jdeme s tím, že nejsme pouze farmou Liberce, ale spolupracovat s námi bude Sparta a Boleslav. Na této bázi se snažíme pracovat nejvíc, aby si to sedlo. I tahle stránka může mít své plusy a minusy. Samozřejmě se maximálně snažíme vyjít vstříc hráčsky a držíme se daných smluv. To znamená, že má určitý prostor – místa garantovaná v sestavě – Sparta, Liberec i Boleslav. Snažíme se o dobrou komunikaci. To, že jsou v tom tři kluby, může mít úskalí. Ale snažíme se na to nahlížet z té pozitivní stránky.

Na startu letní přípravy byl ožehavým tématem post gólmana. Už jste ho vyřešili?
Post gólmana máme vyřešený tak, že jsou vyřízené střídavé starty Máry Schwarze z Liberce, Honzy Lukáše ze Sparty a v týmu máme i naše mladé gólmany jako Lukáš Hosnedl. Sto zastoupit je i Jirka Stejskal, pokud bude extraliga vytížená, nebo někdo – nedej bože – zraněný.

Kdybychom se měli dotknout změn i v hráčském kádru. Kteří hráči do týmu nově přišli?
Ten výčet je poměrně široký. Co se týká juniorů Liberce, tak to je Jan Ordoš, Tomáš Havlín a v podstatě i Adam Jandejsek, který loni hrál juniorskou soutěž. Nevím, jestli do toho mohu počítat ještě Dominika Hrníčka, který loni nastoupil k pár zápasům do extraligy. Co se týká sparťanských hráčů, tak je to Dominik Volek, Martin Matějček. Střídavý start má ze Sparty vedle zmiňovaného brankáře Lukáše vyřízený nově i obránce Petr Kalina a útočník Jirka Černoch. Z Boleslavi je u nás obránce Lukáš Volf a obránce Roman Čermák. Takto se sezona rozjede.

Které týmy pasujete mezi favority soutěže a v jakých patrech tabulky by se měly pohybovat Benátky?
Začnu od konce. My bychom se chtěli pohybovat v klidných vodách, to říkáme na rovinu. Nechceme hrát spodek. Čím výš budeme, tak pro nás ta práce bude snadnější a prostor pro tu hlavní výchovu bude dostačující. A moje osobní vize, jak bude vypadat tabulka? Myslím, že v horních patrech se budou pohybovat Budějovice, asi Slavie, uvidíme, co přinesou změny na Kladně, které bude nejspíše taky nahoře, a samozřejmě i loňští semifinalisté Jihlava a Třebíč.

Na úvod čeká váš tým Prostějov, proti kterému se Benátkám v loňském ročníku velmi dařilo. Vnímáte to jako výhodu?
Nedávám tomu žádnou roli. Prostějov doznal největších změn, ale ty byly i u nás. Jsou tu nové tváře, takže si netroufám říct, že je něco lehčího. Myslím, že soutěž bude hodně vyrovnaná a každý v ní může každého porazit a s každým prohrát.

Budete mít ve středu k dispozici sestavu, jakou byste si představoval?
Určitě to nebude tak, že budu mít letos sestavu, jakou bych si představoval. V takové pozici nikdy nebudeme, ani tak nebudu vystupovat jako trenér. Musím ale říct, že zranění nás zatím netrápí. Z minulého období si ho přenesl pouze Mára Pabiška. Uvidíme, jestli bude schopen nastoupit.