Kolem bojů o udržení se v posledních dnech vznášelo několik otazníků a mluvilo se dokonce o tom, že nebudou vůbec sehrány. Spekulace se nakonec potvrdily. Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje po obrovském tlaku mužstev rozhodl, že se utkání o udržení ve třetí nejvyšší soutěži ruší.

Hokej.cz o tom informoval tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund s tím, že letošní sezona bude nesestupová a od příští bude mít třetí nejvyšší soutěž nový model. Hrát ji bude dvaatřicet celků ve čtyřech osmičlenných skupinách.

Zástupci svazu tak reagovali na žádosti klubů, které poukazovaly na „zbytečnost" a finanční nákladnost této části soutěže. Zároveň tím vyřešili situaci s Pelhřimovem, který nebyl schopný sezonu dokončit z důvodu epidemie příušnic, kvůli které mu byla kontumována neodehraná utkání ze základní části. Ulevilo se určitě také jindřichohradeckým hokejistům, kteří na posledním místě letos nasbírali jen devět bodů.

Sobotní duel s Kláštercem byl tudíž pro Řisuty posledním v sezoně a s novým i omlazeným mužstvem skončí na podobném místě jako loni. Jejich kouč Jan Novotný stejně jako kapitán Matěj Kos měli k systému, jímž se mělo play-out odehrávat, velké výhrady. Například by zvýhodňoval celky z nejspodnějších příček, které se v klidu mohly soustředit na rozhodující fázi sezony. Navíc se do ní mohla mužstva posílit, takže i největší outsider mohl mít rázem silný celek.

„Hlavně, že to tak dopadlo. Pokud bude reorganizace soutěže a bude se rozšiřovat, tak je zbytečné utrácet peníze za autobusy, rozhodčí a podobně, je to obrovská suma," řekl Novotný. Pokud by se ale našel v obou skupinách byť jediný klub z dvanácti, jehož by se boje o záchranu týkaly a který by se zrušením play-out nesouhlasil, muselo by se odehrát.

Pozornost se tak ve čtvrtek soustředí do Nymburka. Domácí od 18 hodin nastoupí k prvnímu utkání předkola play-off proti Žďáru nad Sázavou, jenž loni v osmifinále až příliš lehce vyřadil právě Řisuty. Čeká se vyrovnaný boj. Pro domácí mluví aktuální forma, pro hosty zase příznivá bilance z obou vzájemných zápasů v aktuální sezoně. „Nejdůležitější bude momentální forma hráčů a hlavně brankářů. To by mohl být rozhodující faktor pro postup do dalších bojů," řekl k předkolu Pavel Bičiště, kouč osmého celku po dlouhodobé části.

V klidu mohou sérii hranou na dvě vítězná utkání sledovat v Kolíně. Tamní vítěz základní části si na vstup do čtvrtfinále, hraného už na tři vítězná utkání, počká do čtvrtka 3. března. Jeho soupeř vzejde z trojice Nymburk – Žďár – Písek.

JIŘÍ NAGY, TEREZA HÖLZLOVÁ