„Před každou sezonou dochází k částečné obměně hráčského kádru a nejinak tomu je i letos. S výsledky v přípravných zápasech panuje spokojenost. Opět jsme vyzkoušeli celou řadu nových hráčů. Příprava slouží především k tomu, abychom tyto hráče poznali. Z tohoto pohledu jsme žádný problém nezaznamenali. Teď už jen záleží na tom, jak sestava vykrystalizuje do podoby, ve které začneme ligu," pronesl na úvod Tomáš Netík.

Co vám přípravné zápasy napověděly o jednotlivých hráčích i o týmu celkově?

Hlavní efekt těchto zápasů je v poznání hráčů, kteří bojují o sestavu. V zápasech nám dobře fungovala defenziva, neboť jsme dostávali málo branek. Začalo to od dobrých výkonů brankářů, pokračovalo to u ostatních hráčů, kteří už v přípravě plnili obranné úkoly. Když tým málo inkasuje, dostaví se spokojenost trenérů i vedení vždy. Je to známka soudržnosti a disciplíny. Po této stránce se nám ukázalo, že by to mohlo fungovat.

V přípravě se objevilo v nymburském dresu celkem patnáct nových hráčů. Kdo z nich uspěl, kdo se vám nejvíce zamlouval?

K hodnocení jednotlivců je samozřejmě velmi brzy, ale v podstatě z těchto hráčů zde zůstává Loučka z Klášterce, Novák ze Slavie, Podsedníček z Mladé Boleslavi, Smejkal z Hvězdy Praha a Barbora z Tábora. Ostatní hráči zde ještě budou působit v tréninku, jejich přestupy ale zatím nejsou uskutečněny. Každoročně se orientujeme na nějaký extraligový tým, se kterým probíhá spolupráce. Letos bude spolupráce probíhat s Hradcem Králové a Slavií Praha. Oba kluby mají zájem posílat sem své hráče z pomezí juniorského věku. Jistě se objeví na soupisce celá řada dalších hráčů a my jen musíme doladit posty a počty hráčů, které bychom do jednotlivých utkání využívali.

Trenér Pavel Bičiště ze zdravotních důvodů chyběl v druhé polovině přípravy na střídačce. Přineslo to nějaké komplikace?

Žádné větší komplikace to nepřineslo. Pavel je v pořádku, je potřeba, aby řádně zrehabilitoval a na sobotu by již měl být připraven na střídačce.

V zápasech jste jej nahradil na střídačce vy. Byl to velký rozdíl sledovat hru svých svěřenců místo z hlediště ze střídačky?

Na střídačce jsem stál asi dvacet let. Teď jsem tam nějakou dobu nebyl, ale samozřejmě rozdíl to je. Na střídačce jsem se snažil individuálně věnovat hráčům, samotná utkání jsem až tak neprožíval, snažil jsem se sledovat výkony jednotlivců. Myslím si, že do koučování týmu bych se dostal během chvilky.

Kromě utkání v Trutnově jste sice příliš neinkasovali, na druhou stranu se vám ale nedařilo ani střílet větší počet branek. Co je třeba zlepšit v ofenzivě?

Máme v týmu dva nejproduktivnější hráče loňského ročníku. Lukáš Král se v přípravě trefil dvakrát, Honza Stehlík ani jednou. Věřím, že to pro ně bude impulsem. Stehlík měl v přípravě moře šancí, a když mu to tam nepadalo dosud, tak je předpoklad, že v nejbližší době mu to tam padat začne. Věřím, že oba tito hráči budou opět produktivní a k nim se přidají i další. Z toho, že nebudeme dávat góly bych strach neměl.

Sledoval jste předsezonní dění v týmech druhé ligy a výsledky přípravných zápasů? Koho vidíte jako favorita ligy?

Nějaké výsledky jsem zaznamenal, ale myslím si, že co platí u našeho týmu, platí i u ostatních. Výsledky v přípravě můžou něco naznačit, ale zdaleka nevypovídají o výkonnosti týmu. Myslím si, že převratné změny nelze očekávat. Vím, že Sokolov přerušil spolupráci s Karlovými Vary, takže asi nebude patřit k největším favoritům. Mám zprávy, že k výrazným změnám došlo na Kobře. Bude záležet na tom, s kým budou týmy spolupracovat z vyšších soutěží a jak budou tyto kvalitní hráče využívat. Vloni poslední Klatovy začaly spolupracovat s extraligovou Plzní a i v tomto případě může dojít k obrovskému obratu. Hráči, kteří přijdou z vyšších soutěží, samozřejmě přinesou do týmu kvalitu.

Systém play off se změnil. Prvních šest postupuje přímo do play off, další čtyři týmy jdou do předkola. Zbývající týmy hrají play out. Co říkáte na tento systém vyřazovací části?

Vyřazovací část by měla být pro diváky velice zajímavá. Když si ale člověk uvědomí, že v play out mohou poslední dva týmy sehrát ještě patnáct utkání, tak to si skoro nedovedu představit. Druhá liga je amatérská soutěž a tohle se mi zdá trochu nedomyšlené. I z tohoto důvodu je naším jednoznačným cílem dostat se do první desítky. Při nepostupu mezi první desítku se může stát cokoliv. Mohou přijít zranění, odejít forma a hrát soutěž do půlky dubna nebude nic příjemného. Už v každém utkání základní části se bude hrát o hodně a to by mohlo oslovit i diváky.

Hned na úvod vás čeká těžký los. Začínáte dvakrát doma s těžkými soupeři, pak jedete na led Kobry a čtvrtý zápas opět doma s Vrchlabím.

Nad tímto jsem nikdy moc nespekuloval. S těmi soupeři se v sezoně stejně potkáme. Na začátku sezony nebývají mezi týmy takové rozdíly, a tak může být i výhodou utkat se s favority soutěže na začátku.

Vloni bylo cílem postoupit z prvního kola, což se ale nepovedlo. Zůstává cíl stejný?

Přání je jedna věc, skutečnost druhá. Nejdříve se musíme dostat do první desítky. Sport není o plánování. Uvidíme jak se bude soutěž vyvíjet a podle toho si můžeme dávat postupné cíle.

Soupiska

BrankářiJaroslav Brázdil, Roman Matoušek

ObránciAleš Knesl, David Košař, Ondřej Kříž, Jakub Loučka, Marek Novák, Jiří Pokorný, Jaroslav Rittig

ÚtočníciDominik Barbora, Karel Bičiště, Martin Dulovec, Stanislav Eis, Lukáš Král, Matěj Krejčík, Jakub Kuzďas, Patrik Podsedníček, David Protivný, Jan Smejkal, Jan Stehlík, Martin Šimek

Změny v kádru

Odchody: Velechovský Filip, Cicvárek Pavel (oba Poděbrady), Kadlec Jiří mladší (Kolín), Brzák Luboš (Švédsko), Kulich David (Kobra Praha), Herna Marek, Dvořák Václav, Wszolek Martin, Uhlík Jiří, Pilař Radek.

Příchody: Kuzďas Jakub (Kladno), Podsedníček Patrik (Mladá Boleslav), Barbora Dominik (Tábor), Loučka Jakub (Klášterec), Smejkal Jan (Hvězda Praha), Novák Marek (Slavia Praha), Krejčík Matěj (Pardubice).

Proč jít na hokej

Nymburk hraje první utkání nové druholigové sezony doma v sobotu od 17 hodin s celkem Řisut. Je to úvodní utkání, takže třeba jen ze zvědavosti. Bude rozhodně zajímavé sledovat, jak si povede řada nováčků v nymburské sestavě. A také to, zda se po nepříliš povedené přípravě probudí kanonýři Lukáš Král a Jan Stehlík. A kdo že bude brankářskou jedničkou?

Rozdělení týmů so skupin

ZápadNymburk, Písek, Pelhřimov, Trutnov, Vrchlabí, Děčín, Klatovy, Tábor, Jindřichův Hradec, Jablonec nad Nisou, Sokolov, Klášterec nad Ohří, Kobra Praha, Žďár nad Sázavou, Řisuty, Bílina, Kolín, Havlíčkův Brod.
Východ
Vsetín, Opava, Karviná, Hodonín, Valašské Meziříčí, Nový Jičín, Břeclav, Technika Brno, Frýdek – Místek, Poruba, Moravské Budějovice, Kopřivnice.

Systém soutěže

Systém ligy 2. ligy doznal oproti minulým letům jistých změn. Soutěž zůstala rozdělena na dvě skupiny – Východ a Západ. Ve skupině Východ bude hrát dvanáct mužstev, ve skupině Západ bude hrát osmnáct mužstev. Nymburk byl podle územní příslušnosti zařazen do skupiny Západ. V ní se bude hrát základní část dvoukolově každý s každým, což je třicet čtyři zápasů. Poté následuje play off, do kterého postoupí šest týmů přímo. Týmy ze 7. až 10. místa si zahrají na dva vítězné zápasy předkolo play off. Dva vítězové tohoto předkola postoupí do play off, které se již hraje na tři vítězné zápasy. Dva finalisté postupují do kvalifikace o 1. ligu. Týmy na 11. až 18. místě si zahrají soutěž o udržení podobnou systému play off. Zatímco v klasickém play off hraje dál vítěz a poraženému končí soutěž, zde bude princip opačný. Pro vítězný tým soutěž končí a poražený bude bojovat o udržený v dalším kole. Budou utvořeny čtyři dvojice 11 – 18, 12 – 17, 13 – 16, 14 – 15. Vítěz z této dvojice bude zachráněn a soutěž pro něj končí. Čtyři poražené týmy z těchto dvojic budou hrát další kolo o udržení. Z tohoto dalšího kola se opět dva týmy zachrání a zbudou poslední dva týmy, které se mezi sebou utkají o udržení v soutěži. Vítěz z této dvojice bude zachráněn, poražený sestoupí.

Jakub Marvan