V. POPOVICE (1.) – BENEŠOV (8.)

Teoreticky nejjasnější dvojice nakonec připadla na obhájce prvenství a benešovské Lvy. Oba týmy potvrdily svá umístění až v posledním kole. Slavoj se pátou výhrou z posledních šesti zápasů pasoval do role hlavního favorita play-off.

„Co se týká herní kvality, myslím, že jsme v dlouhodobé části dominovali a oprávněně ji vyhráli," je s výkony mužstva spokojený trenér Zbyněk Kukačka. Dílčí prvenství považuje za zasloužené, byť se mužstvo vrátilo do čela tabulky až v závěrečných kolech. „Zvládli jsme konfrontaci s Černošicemi, které měly slabší závěr. Naše forma až na malé zaváhání v Mělníku gradovala."

Právě Popovičtí se v loňské sezoně postarali ve finále o to, že Mělník nepotvrdil své prvenství v základní části. Sami se pak jen na zkoušku zúčastnili kvalifikace o druhou ligu. Postupové ambice Kozlové nejspíš nebudou mít vzhledem k finančním možnostem klubu ani letos. Neznamená to ovšem, že by nepomýšleli na obhajobu. Naopak. „Určitě chceme obhájit. Kádr na to máme. Naše výkony v základní části to prokazovaly. Nemůžeme mít nižší cíle než znovu vyhrát," ohlašuje Kukačka útok na další titul.

Jízdní řád čtvrtfinálePrvní utkání se hrají v sobotu 20. února na ledě hůře postavených týmů, odvety o den později. První zápas může skončit remízou, druhý musí určit vítěze. Pokud by měla obě mužstva stejný počet bodů po druhém utkání (jedno vítězství + jedna prohra, nebo dvě remízy), následuje pětiminutové prodloužení (hraje se ve čtyřech hráčích) s „náhlou smrtí", a pokud by branka nepadla, následují samostatné nájezdy. Nejdříve tři série, pak po jedné až do rozhodnutí. Do dalšího kola postupuje tým, který má v součtu více bodů z obou utkání, nebo vyhrál v prodloužení nebo v nájezdech nedělní zápas.

Na úvod bude stát v cestě tým, který do osmičky proklouzl až na poslední chvíli a v letošní sezoně Slavoji jako jediný nedopřál ve vzájemných zápasech ani bod. „Benešov jsme si vzhledem k výsledkům a konfrontaci, co jsme s nimi měli, přáli nejméně," nezastírá trenér Popovic. „Na druhou stranu je to pro nás prostě výzva. I když si na nás Benešov věří, tak myslím, že čtyřikrát v sezoně nás neporazí. Máme větší herní kvalitu. Na zápasy se připravíme a uděláme maximum, abychom šli do semifinále."

Celek od Konopiště už naopak svůj cíl splnil a může hrát uvolněně. Opřít se navíc může o výborné výkony brankáře Uhlíka, jak se o tom naposledy přesvědčily Černošice. „Splnili jsme cíl, dostat se do play-off, ve který, musím se přiznat, jsem už ani nedoufal, teď můžeme udělat jen něco navíc. Popovice nám vyhovují, je to malé derby, většina kluků se zná a pro naše fanoušky to bude taky kousek," vítá naopak konfrontaci s Popovicemi Ivan Bartůšek, jeden z trenérů a majitel benešovského klubu.

ČERNOŠICE (2.) – JESENICE (7.)

Černošičtí po výborné úvodní části soutěže porazili v posledních pěti kolech pouze sestupující Poděbrady a museli vyklidit první příčku. „Bylo by samozřejmě hezké vyhrát základní část, ale až tolik na tom nezáleží. Zajíci se počítají až po honu," nedělá z druhého místa tragédii trenér Černošic Luděk Záhorský.

Celek z Prahy západ tak bude čelit výběru, v jehož útoku řádí především bratři Formánkové. Ty v závěrečných kolech základní části doplnil ještě zkušený navrátilec Tomáš Gron, který v minulosti během dvou sezon nastřílel za Jesenici bezmála padesátku gólů.

„Soupeř je to silný. Má velké hráče a vyznává hodně fyzický hokej. Nebude to pro nás nic jednoduchého," považuje trenér Záhorský souboj za předem vyrovnaný. S týmem by přesto rád znovu posunul rok starý výsledek. „Před dvěma lety jsme skončili v prvním kole, loni jsme se dostali do čtyřky. Letos bychom chtěli jít ještě o kus výš do finále. Bude to ale těžké a záleží i na štěstí," uvědomuje si kormidelník Černošic. V semifinále před rokem skončila svou pouť také Jesenice.

RAKOVNÍK (3.) – VLAŠIM (6.)

Předloňský vítěz se po ospalejším začátku nadechl k devítizápasové vítězné šňůře. Jejím výsledkem je třetí místo a ne zrovna jásot z tábora šesté Vlašimi, která se soupeřem prohrála oba zápasy v základní části, navíc s hrozivým celkovým skóre 1:17. „Není nikde psáno, že teď nemůžeme vyhrát, což hlavně doma chceme. Jediné, co nám vadí, je daleké cestování a ještě v neděli," nevzdává čtvrtfinále předem asistent vlašimského trenéra Karel Dýcka.

Tomu dělal po minulém utkání starost spíše hráčský kádr. „Nevím, v jakém hráčském stavu zápasy sehrajeme. Někdo je nemocný, dva hráči si po zápase s Mělníkem, kam nás jelo třináct, stěžovali na zranění (malíček, koleno), obránce Michal Kakos má zlomený kotník a Honzu Jaegera bolí rameno, se kterým laboruje delší dobu. Takže až na trénincích v týdnu uvidíme, kdo bude k dispozici. Měl by to být vrchol sezony a my se bojíme, aby nás bylo dost."

S marodkou se v závěru základní části potýkali také v Rakovníku. Podle trenéra Jana Svitavského by ovšem k rozhodujícímu dvojutkání s Vlašimí měl být jeho tým opět kompletní. „Přesto očekávám velmi těžký víkend. Ve Vlašimi chodí plný dům a požene domácí kupředu. Play-off je jiná soutěž a rozdíly mezi soupeři se tímto mažou."

MĚLNÍK (4.) – PŘÍBRAM (5.)

Mužstvo od soutoku neprošlo dlouhodobou částí tak suverénně jako před rokem, přesto by po dvou prohraných finále rádo potěšilo své příznivce titulem. Hned v prvním kole se ovšem musí připravit na zdatného soupeře. Ten v tabulce ztrácí jediný bod. Oba celky mají téměř vyrovnanou bilanci letošních vzájemných zápasů, na play-off se shodně naladily vítězně. Mělníku se v pravý čas vrátil na led Tomáš Havel a přítomnost nejproduktivnějšího útočníka loňské sezony byla okamžitě znát. I jeho zásluhou se Junioru povedl ve třetí části utkání s Vlašimí obrat z 2:5 na 6:5.

Právě za zdravotními lapáliemi klíčových opor a také kádrem omlazeným o několik juniorů vidí trenér Jan Boháček dosavadní mírný ústup ze slávy. Čtvrté místo ovšem považuje ve vyrovnané soutěži nadále za solidní. „Mohli jsme vyhrát pár zápasů se slabšími, ale s těmi silnějšími jsme se prali obstojně," míní Boháček. Stejné očekává od následujících zápasů vyřazovací části.

„Příbram je nepříjemný soupeř. V prvním domácím zápase nás přebruslili, byli agresivnější. My jim to ale nedávno vrátili, takže malá psychická výhoda by měla být na naší straně. Čekám ale vyrovnaný boj, ve kterém o postupujícím rozhodne, kdo nechá na ledě víc srdce," nepochybuje kouč Mělníka. Sází přitom na bohaté zkušenosti týmu v play-off z předešlých dvou sezon. „Náš cíl je vždy stejný – vyhrát. Půjdeme krůček po krůčku a uvidíme."

Zatímco Mělník si v umístění po základní části pohoršil, Příbram naopak, a to hned o dvě příčky. „Soutěž je velmi vyrovnaná, což ukazuje i tabulka," hodnotí aktuální ročník sportovní ředitel příbramského klubu Petr Furch. Oba kluby na sebe ve stejné fázi soutěže narazily také před třemi roky, tehdy postup oslavili Příbramští. Petr Furch doufá v opakování historie: „I podle tabulky by to mělo být vyrovnané. Rozhodne momentální forma a to, kdo bude šikovnější. Věřím, že my."