„Letos jsme měli možná nejširší kádr hráčů v historii. Z počátku jsme trénovali i v sedmadvaceti hráčích,“ uvedl prezident klubu Tomáš Netík.
Postupně se však sestava zúžila až do současné podoby. „Konkurence byla veliká,“ prohlásil prezident.

Předloňskou sezonu nazval Netík rokem nula. Vloni v nastoleném trendu pokračoval a nejinak by to tomu mělo být i letos. „Chceme dát dohromady tým složený převážně z místních hráčů. Ve spolupráci s Libercem už letos nepokračujeme. Ukázalo se, že naši hráči mají výkonnost podobnou a můžeme to odehrát i s nimi,“ uvedl Netík.

Místní odchovanci tedy dostali v přípravě velký prostor dostat se do sestavy. Přípravné zápasy ovšem nymburským hráčům příliš nevyšly. Z pěti utkání dokázali dvakrát porazit jen Jablonec, který ovšem ani jednou nehrál v plné sestavě. „Přípravná utkání nám leccos ukázala. Bude záležet na samotných hráčích, jak budou v sezoně pracovat a jak dalece se budou chtít zlepšovat a bojovat o místo v kádru.“

S Benátkami, nejbližším prvoligovým týmem, bude spolupráce fungovat nadále. „Budou tu nastupovat benátečtí hokejisté, kteří tu hráli již vloni, plus sem budou jezdit hráči, kteří se zde budou rozehrávat. Nyní v začátku sezony již nikoho odjinud hledat nebudeme. Spoléháme se na to, že domácí kluci se budou prát o místo a sestava se vytvoří hlavně z nich,“ řekl Netík.

Tak jako každoročně i letos se v kádru objevilo několik nových tváří. Obranu vyztužili dva mladíci – Aleš Knesl a Josef Šefl, do útoku přišli naopak zkušení Sedlák a Vaľko. Lukáš Vaľko prošel řadou prvoligových a druholigových klubů a jeho jméno není mezi druholigovými fanoušky ničím neznámým. Přemysl Sedlák pochází z Poděbrad a je odchovancem nymburského a poděbradského hokeje. V průběhu kariéry prošel řadou extraligových i prvoligových klubů. Hrál za Kladno, Mladou Boleslav, Havířov, Kometu Brno, Znojmo a v poslední sezoně působil v Havlíčkově Brodě. O návrat do sestavy se pokusí i zkušený obránce a bývalý kapitán Pavel Kříž, který před rokem ukončil ze zdravotních důvodů kariéru. Doplnit je třeba brankářskou dvojici. Vedle Rückla by se měl objevit Blažíček, který je nyní v Benátkách. „Jednáme o jeho příchodu,“ prozradil Netík.

Letos byly do skupiny Střed přesunuty týmy z Moravy a to Břeclav, Hodonín a Technika Brno. V nové sezoně se tak představí poprvé v historii na nymburském zimním stadionu hned tři nové týmy. „Bude to jistě zajímavá konfrontace s moravským hokejem. Pro cestování a finanční zatížení to příjemné není, na druhou stranu by to mohl být impuls pro diváky, protože zde mohou vidět týmy, které zde nikdy neviděli,“ míní Netík. Tyto zápasy by mohli diváky přilákat do hlediště. „Loňská sezona končila v euforii, když se nám podařilo v play off přejít přes Kolín. Utkání měla výbornou diváckou odezvu. Každý rok vzhlížíme k tomu, aby diváci chodili na hokej, abychom měli pro koho hrát. Hrát takto finančně a časově náročnou soutěž pro hrstku diváků totiž ztrácí smysl,“ uvažuje nahlas Netík.

Nymburk, ale i ostatní týmy ze skupiny Střed, tedy čekají výjezdy na Moravu. „Jeden výlet na Moravu vyjde na dvacet tisíc korun. Jednoduché to tedy nebude. Kdyby tato soutěž zajímala lidi na svazu, tak zřejmě dojde k jinému rozdělení.“

Některé druholigové týmy se každoročně potýkají s nedostatkem financí a hrozí jejich krach, přestože ani v Nymburce není situace jednoduchá, finance na sezonu jsou zajištěny. „Záleží na každém jednotlivém klubu, jak má nastavená pravidla. Co se týče výstroje a dopravy, máme sezonu zajištěnou. Druholigový hokej v našich podmínkách není o penězích. Nemáme žádného hráče pod smlouvou. Mladí hráči musí brát druhou ligu jako odrazový bod k tomu, dostat se do vyššího hokeje, kde ho mohou hrát za peníze. V této soutěži už to o penězích není. Máme výhodu v tom, že máme domácí hráče a nemusíme platit transfery, nemusíme platit tolik za dopravu dojíždějících hráčů,“ říká šéf nymburského hokeje.

Nymburk se vloni umístil v základní části na šestém místě, v play off pak opět dosáhnul svého maxima, když přešel do druhého kola. V konečném pořadí skupiny Střed se umístil na čvrté pozici, když inkasoval nejméně branek ze všech týmů a prezentoval se tak nejlepší obranou. Obhájit pozici v letošní konkurenci nebude jistě jednoduché. „Musíme být důslední v obranných činnostech, se snahou nedopouštět se fatálních chyb. Máme spoustu mladých hráčů, kteří by měli předvádět bojovný a aktivní hokej. Pro diváka by to mohl být hokej atraktivní. Chceme hrát důrazně s častou střelbou a snahou chodit do brankoviště, tedy to, po čem se neustále volá. Naším cílem je nabídnout atraktivní hokej pro diváky,“ dodal Netík.

JAKUB MARVAN