Oba tábory už střádají plány. Derby nemá favorita, možná by mohlo rozhodnout domácí prostředí. A to bude výhoda Nymburka. „Bude plno lidí, favorita zde nevidím," uvedl před derby kouč nymburského mužstva Pavel Bičiště.

Bičiště: Naše forma není špatná

V novém roce jste dva zápasy vyhráli a dva prohráli. Jaká je tedy podle vás aktuální forma mužstva?
Momentálně není naše forma špatná. Jak na začátku sezony Kolín doplácel na to, že nedával góly, tak teď to přišlo na nás. Máme mraky šancí, ale nejsme schopni je proměnit. Něco na nás padlo. Tabulka je velmi vyrovnaná, ale zbývá ještě osm kol a i naši konkurenti mohou klopýtnout. Musíme bojovat. Měli bychom se za týden z porážky oklepat. Bude plno lidí, favorita tady nevidím.

V derby máte zatím v letošní sezoně nad Kolínem navrch. Uklidňuje vás to před zápasem?
To ani ne. Na to se koukat nebudeme. Ale hrajeme doma a to může pomoct. Kdo bude mít štěstí a dá první gól, ten bude ve výhodě. I když na druhou stranu my umíme dotahovat zápasy. Ovšem kdyby nám chyběla bojovnost, to by bylo špatné.

Kolín je nyní na vítězné vlně. Jak těžké bude zastavit rozjetý tým?
Oni hrají útočný hokej. Hráči z juniorky hodně bruslí. Jedou nahoru a dolů v pěti lidech, proto si vytvářejí hodně šancí. Je potřeba dostat se jednou přihrávkou do protiútoku a soupeře přečíslit. A hodně bude záležet také na tom, jak budeme hrát disciplinovaně.

Utkání může být hodně důležité i vzhledem k vývoji v tabulce pro boje v play off. Souhlasíte?
Je to tak. To je bez debat.

Každé derby s Kolínem doprovází skvělá atmosféra. Asi budete spoléhat na své příznivce i tentokrát, že?
Tady diváci na hokej moc nechodí, ale na Kolín přijdou i ti, kteří přijdou jen na Kolín dvakrát za rok. Stále nás podporují naši fanoušci z kotle, doufám, že se na ně nabalí i další. Burcování a zatleskání vždy pomůže. Slyšet pokřik „Nymburk do toho" je příjemné.

Jak je na tom váš kádr před derby? Jsou všichni hráči fit?
Ještě uvidíme, jak doplníme mužstvo hráči z Boleslavi. To se ještě rozhodne. Vybereme si lidi, které umístíme do potřebných postů. Menší potíže před zápasem někdo má, ale v derby to nikdo necítí. Jinak máme všech šestnáct hráčů pohromadě.

Rác: Chceme hrát svůj hokej

Jak se před ním cítí kolínský trenér Václav Rác?

Když jste letos hráli v Nymburce naposledy, vygradovala úvodní krize sezony. Od té doby šla forma Kolína nahoru a z posledního místa jste se vyšvihli na čtvrté místo s výhledem až na stříbrnou příčku. S jakými pocity se pojede do Nymburka?
Jsme si vědomi, že poslední utkání  
v Nymburce bylo nevydařené a od té doby jsme nastartovali změnu k lepšímu, ale ani to nepřeceňujeme ani to nepodceňujeme. Do Nymburka chceme jet s optimismem a podat tam co nejlepší výkon a navázat na trend z našich posledních zápasů.

I přesto, nestraší vás někde vzadu nějaký bubák? Přece jen je to derby, které bývá vyhecované.   Nějaký výpadek může lítat ve vzduchu…
V zápase s Pelhřimovem, kde jsme v první polovině utkání nepodali optimální výkon, jsme si ověřili, že když nemáme odpovídající přístup, tak se to nevyplácí. A toho se chceme určitě vyvarovat. Samozřejmě že můžeme v Nymburce prohrát, někdy chybí třeba i kus štěstíčka, ale jestli tam odevzdáme poctivý dobrý výkon, to se prostě pozná. A co z toho vyleze, to je otázka. Samozřejmě tam chceme bodovat a prát se o první čtyřku dál.

Co je aktuálně největší předností Kolína?
Zvedli jsme to především díky tomu, že jsme začali hrát zodpovědněji. Hráči navíc vnímají zlepšení organizačních věcí a práci funkcionářů, kteří se o hokej 
v Kolíně starají. Velkou devízou a takovým startovacím motorem je taky zlepšování mladých hráčů, kteří dostávají i odpovídající příležitost a začínají na sebe brát zodpovědnost. Tím se vyvíjí i určitý tlak na starší hráče, kteří v ten moment musí podávat odpovídající výkony.

Za poslední dvě čtvrtiny jste získali stejně bodů jako první Hodonín. S tím jste asi nepočítali, že by se mohlo dařit až tak moc, že?
Po té krizi v úvodu soutěže jsme se zvedli a vše nasvědčovalo, že budeme lepší a lepší. Ale i když jsem předpokládal, že začátek nebude úplně růžový, nenapadlo mě, že by to mohla být až tak hluboká krize. Věřil jsem, že po nějakém čase hledání a zavedení konceptu do hry se mužstvo bude zlepšovat. Ale jako jsme nečekali tak slabý začátek, tak jsme nečekali, že se nám bude dařit až tak moc potom. Je to pro nás příjemné překvapení a je to obraz i pro hráče, kteří vidí, že vše od trénování až po zápasy má nějaký smysl.

Pojďme ještě zpět k derby. Připravujete na Nymburk něco speciálního?
Mám představu, že budeme jak doma, tak venku hrát svůj způsob hokeje. Nemám rád rozlišování toho, jestli hrajeme doma nebo venku a mít taktiku venku hrát třeba opatrněji. Není to moje filozofie. Chceme spíše donutit soupeře, aby hráli náš hokej a ne abychom se mi přizpůsobovali soupeři. Samozřejmě i drobné taktické věci 
v tom roli hrají, ale ne tu zásadní. Chceme hrát aktivněji a nečekat na soupeře.

A co marodka? Trápí teď Kolín?
Víceméně žádný problém nemáme. Jen malinko marodil Pýcha, ale věřím, že budeme kompletní. Sestavu si ujasníme.

Vzájemné zápasy

2. kolo – 19. září
Kolín – Nymburk  5:6 sn

11. kolo – 3. listopadu
Nymburk – Kolín  5:0

20. kolo – 8. prosince
Kolín – Nymburk  5:1

Letošní utkání obou mužstev

NBK – Jindřichův Hradec        7:0
NBK – Chotěboř                    4:3
Břeclav –  NBK                       5:2
Žďár n. S. – NBK                    5:2
KO – Technika Brno               4:0
Moravské Budějovice – KO    1:3
KO – Pelhřimov                      7:6 sn
KO – Hodonín                        7:3