S hokejem začínal „Čaman“ ve Zlíně (tehdejším Gottwaldově). Svojí premiéru v nejvyšší soutěži zažil ještě ve své vojenské službě, kdy se oblékl do dresu Zlína a později taktéž Dukly Jihlavy. Poté však z tuzemské nejvyšší hokejové scény na dlouhou dobu zmizel do druholigového Hodonína.

Zlom pro něj nastal až s nástupem "Vsetínské éry". V sezoně 1993/94 s ním postoupil do nejvyšší soutěže a zároveň započal onu vsetínskou pětiletou šňůru obhajoby mistrovského titulu.

Bývalý reprezentační hokejový brankář Roman Čechmánek
Zemřel hokejový brankář Roman Čechmánek. Olympijský vítěz z Nagana měl 52 let

V letech 94-99 byl pětkrát v řadě korunován trofejí pro nejlepšího brankáře soutěže. Po sezoně 1999-2000, kdy Vsetín prohrál finále se Spartou, se rozhodl pro kariéru v NHL.

Zdroj: Youtube

Za oceánem odchytal ve čtyřech sezonách za týmy Philadelphia Flyers a Los Angeles Kings celkem 212 zápasů. Byl držitelem William M. Jennings Trophy.

V historické tabulce gólmanů s nejlepším brankovým průměrem je společně s Tinym Thompsonem na pátém místě (2,08 branky na zápas).

Výraznou stopu ale zanechal i v reprezentačním dresu. V roce 1996 ve Vídni vybojoval pro ČR zlatou medaili, na ledě se však neobjevil. Po nástupu Ivana Hlinky se stal brankářskou jedničkou a z Helsinek přivezl bronzovou medaili. Podílel se také na úspěchu na ZOH 1998 v Naganu, kdy spolu s Milanem Hniličkou kryli záda ďábelskému Dominiku Haškovi. Další titul přidal z Petrohradu, Helsinek a na ZOH se opět objevil v Salt Lake City.

Zdroj: Youtube

Hráčskou kariéru ukončil v roce 2009 a o čtyři roky později se stal asistentem trenéra prvního mužstva SHK Hodonín. V roce 2015 trénoval prvoligovou juniorku Vsetína. V sezoně 2016/2017 přijal nabídku pozice hlavního trenéra A-týmu HC Bobři Valašské Meziříčí. V průběhu sezony 2017/2018 přešel v rámci stejné ligy do týmu SHK Hodonín, tentokrát jako hlavní trenér, odkud byl odvolán v srpnu 2018. Od roku 2019 byl trenérem univerzitního týmu zlínské Univerzity Tomáše Bati UTB Zlín hrající EUHL.

Jaroslav Balaštík.
Balaštík: Romana byla vždy plná brána! Nyní chtěl pomoci mladým hokejistům

Poté se věnoval trénování mládeže, naposledy od ledna 2023 působil coby šéftrenér mládeže v HC Uherské Hradiště.