„Odebrání šampionátu Bělorusku je vzhledem k tamní situaci asi jediným správným rozhodnutím. O bojkotu hráčů jsem ale nic neslyšel, to byl spíš nějaký výkřik do tmy. Hráči tyhle věci tolik neřeší, stejně to rozhodnou ti nahoře. V tomhle případě bylo ale otázkou času, kdy Bělorusku turnaj vezmou,“ řekl Deníku kladenský útočník Tomáš Plekanec.

Bývalého dlouholetého hráče Montrealu doplnil podobným názorem také Milan Antoš, hokejový expert a trenér mládeže vnímá krok jako rozumný. „Já s tím souhlasím. Jen mě to mrzí vůči lidem, protože v Bělorusku mají hokej rádi. Ale ve chvíli, kdy se tam bojuje o svobodu, není rozumné dávat najevo, že se vlastně nic neděje a že je situace v pořádku,“ myslí si Antoš.

Také kouč Kolína Petr Martínek se přidal k těm, kteří změnu vítají: „Ta politická situace v Bělorusku prostě není optimální.“

Primární obavou byl především strach o bezpečnost účastníků. „V situaci, kterou si stát prochází, nelze zajistit bezpečí účastníků a všech lidí okolo. Politická situace je nepřehledná. A ať už chceme nebo ne, politika a sport spolu souvisí. Navíc by po odstoupení hlavního partnera bylo těžké zajistit financování,“ tvrdí Aleš Hovorka, bývalý hráč Dobříše a Příbrami.

Na finance upozorňuje i hokejista Benešova Michal Kaňka: „Přesunutí mistrovství světa do jiné země je dobrou volbou. Problém je v tom, že většina zisku je z prodeje vstupenek a pravděpodobně se bude hrát bez fanoušků. Otázkou tak je, kdo na pořadatelství bez fanoušků přistoupí.“

Naopak kutnohorský Pavel Švejda krok nevítá s otevřenou náručí. „Podle mě není správné, že jim šampionát sebrali. Mistrovství světa by se mělo konat vždy někde jinde a měly by ho na střídačku pořádat všechny státy, které se ho účastní.“

A kde by se turnaj (21. května - 6. června) měl nakonec odehrát? Hokejová federace nyní hledá spolupořadatele k Lotyšsku, které by o svátek přijít nemělo. Ve hře je několik variant, například Slovensko nebo Dánsko. Tedy země, které hostily mistrovství samostatně v posledních letech. Pracuje se i s verzí odehrát šampionát na jednom místě.

„Bělorusko bych nahradil Dánskem, věřím, že Dánsko by vše zvládlo a bylo by schopné zajistit pro hráče skvělé mistrovství světa,“ odpověděl na dotaz Deníku Martin Příhoda, hrající asistent HK Kralupy.

„Pro nás by bylo nejlepší, kdy se mistrovství konalo v Bratislavě, kam to máme blízko, ale špatné by nebylo právě ani Lotyšsko. Sám jsem tam hrál v roce 2006 svoje první mistrovství a bylo to tak v pohodě,“ zavzpomínal Tomáš Plekanec. Jen pro připomenutí – Češi tehdy v Rize získali stříbrné medaile.

„Mně se jako ideální jeví Německo nebo Slovensko. Špatné by nebylo ani Švýcarsko, krásná země,“ prozradil své přání kolínský Petr Martínek.

Nymburský Lukáš Král by uvítal turnaj v hokejově vyspělé zemi: „Přesunul bych světový šampionát do země s rozumným pohledem na pandemii koronaviru. Nabízí se severské státy, třeba Finsko nebo Švédsko.“