„Na lince 112 se ozval Hasičský záchranný sbor v Kladně. Náhodný chodec nahlásil požár, který vznikl u rybníčku v Přední Lhotě zřejmě od nedopalku cigarety. Na místo jede posádka Sboru dobrovolných hasičů z Velkého Zboží se svým autem Ruda," zněl z reproduktoru hlas velitele sboru Jaroslava Stehlíka, který moderoval oslavy 110. výročí založení lhoteckého Sboru dobrovolných hasičů.

Všichni přítomní se pobaveně dívali do prostoru od hlavní silnice na Prahu, odkud zněla siréna hasičského vozu. Mezitím přítomní hasiči založili požár hromady větví, která měla navodit skutečný požár. Hasičské auto zajelo do prostoru hřiště a z něj vyběhla parta hasičů z Velkého Zboží v plné výzbroji. Oheň byl uhašen během několika sekund. Ozval se potlesk.

Ukázka zásahu hasičského auta nebyla zdaleka tím jediným, co mohlo přibližně sto diváků v sobotu při oslavách vidět. Dobrovolní hasiči 
z Přední Lhoty se totiž mohou pochlubit mládeží, což je pro jejich další trvání nutná věc. Děti předvedly požární útok na jedničku. A také si užívali ti úplně nejmenší. Mohli se sklouznout na nafukovací klouzačce nebo si prohlédnout hasičské auto zvenčí i zevnitř.

Na začátku oslavy připomněl současný starosta místních hasičů František Kryka historii sboru, která ovšem není až tak jasná. „Podle dostupných informací byl Sbor dobrovolných hasičů v Přední Lhotě založen v roce 1903. O jeho dlouholeté a bohaté činnosti se však neuchovaly téměř žádné písemnosti, což podstatně ztěžuje hodnocení uplynulého období z pohledu současníků. Jedinou dochovanou písemností je Kniha inventární," řekl na začátku svého projevu Kryka. Poté jmenoval snad všechny členy, kteří za více než sto let sborem prošli. Zmínil také rok 1914, kdy byla pořízena opravená trakařová stříkačka a rok 1943, kdy sbor doplnil své vybavení motorovou dvoukolou stříkačkou „márovkou".

„Na základě provedeného rozboru členské základny za dobu od založení sboru do současnosti a prohlídkou dochované fotodokumentace můžeme konstatovat, že od jeho založení do současnosti prošlo sborem nejméně 207 členů," dodal starosta lhoteckých hasičů.

Nesmělo samozřejmě chybět ocenění těch, kteří se o vývoj sboru zasloužili nejvíce. František Kryka pak předal také Pamětní listy na tento významný den. Mezi obdarovanými byl za město Poděbrady starosta Ladislav Langr a bývalý starosta SDH Přední Lhota a hasičský nestor František Bárta.

Na oslavy se přišli, ale i přijeli z větší dálky podívat bývalí členové SDH. Mezi nimi byla například Jitka za svobodna Kudrová, která patřila se svým bratrem Jirkou mezi 29 dětí, které prošly kolektivem Mladých požárníků 
v osmdesátých letech. Nyní bydlí v jižních Čechách. „Nenechala jsem si oslavy ujít. Když jsme byli malí, byl to 
v Přední Lhotě vlastně jediný kroužek, který tu existoval, takže jsme v něm byli skoro všichni. Když přišla pozvánka, řekla jsem manželovi, že prostě jedu," řekla před oslavou.