Soutěžit bude deset profesionálních týmů ze všech středočeských okresů včetně toho nymburského. Kromě nich si zásah u nehody nacvičí také hasiči z boleslavské Škody Auto, Aera Vodochody a nymburští hasiči ze Správy železnic. Divokou kartu pořadatelů dostali také dobrovolní hasiči z Velkého Zboží.

O co vlastně půjde? Na předem stanovený prostor bude připraveno nabourané auto, uvnitř nějž bude zraněný figurant. Situace se budou vždy lišit a týmy nebudou dopředu vědět, co je čeká. Záchranné týmy se skládají ze čtyř členů, přičemž jeden z účastníků musí být velitel družstva a další zdravotník.

„Všichni soutěžící mají na stanovený pokus časový limit, ve kterém musí bezpečně dostat figuranta uvězněného uvnitř zdemolovaného vozu ven a zjistit rozsah jeho zranění. Zároveň se skupina rozhodčích zaměřuje na taktiku zásahu a správnou techniku. Soutěžní družstva jsou tak kromě časového limitu hodnocena ve třech dalších kategoriích. K vítězství jim tedy nestačí nejlepší čas, ale také správné provedení zásahu,“ vysvětlil Zdeněk Skoupý, velitel poděbradských profesionálních hasičů.

Soutěž začíná úderem osmé ranní společným nástupem a pak už se družstva budou věnovat záchranářským úkolům.