Hrdou hasičskou tradici, která v Pátku vznikla 19. února 1888 s 53 členy, se v obci podařilo po porevolučním útlumu znovu oživit. A to spolu s některými tradicemi, jako třeba hasičským plesem. V roce 1935 SDH uspořádal dokonce první slavnost k výročí pětaosmdesátých narozenin prezidenta T. G. Masaryka a každoročně slavnost držel.

120. výročí založení sboru pátečtí hasiči oslavili zase v plné síle i s dětmi, které dlouho chyběly v jejich řadách. Sbor dobrovolných hasičů se před rokem 2008 rozšířil o 80 procent členů, začal spolupracovat i s mateřinkou. Dnes sbor čítá 21 mužů, jednu ženu a 13 dětí od 4 do 11 let. „Do kroužku ale chodí dětí více, některé nejsou zaregistrované, jezdí k nám i přespolní a dvě slečny už by patřily do mládeže, ale na soutěže je jich málo, takže pomáhají s vedením dětí,“ doplnil starosta hasičů Stanislav Bukovjan.

Hasiči: jsme zpátky i s budoucností

Děti vede a trénuje právě jediná statečná žena ve sboru Kateřina Šafránková spolu s manželem Jiřím a to prý tělem i duší. „Šafránkovi se dětem věnují opravdu naplno a to je důležité, protože když si k hasičské činnosti děti vytvoří vztah, mají pátečtí hasiči budoucnost,“ vidí situaci jasně starosta obce Jiří Bulušek. „Buď to probudíme, nebo na věky pohřbíme,“ říká.

Vedle soutěžících mužů, kteří jezdí na okresní ligu a v rámci okrsku, letos poprvé vyvezou také tři družsta dětí, které včetně přípravky celý loňský rok trénovaly. Pátečáci prý mají rychlé časy, ale pomalou vodu. Řeč je o zásahovém čerpadle, které vydrží vodu dodávat dlouho, ale nemá takový tlak, jako čerpadlo sportovní, které je přímo určeno na závody, tedy stříkání vody na čas. To jim zatím chybí.

Pátecký požární útok naruby

120. výročí sklidilo velký úspěch a kladné ohlasy, což vedlo k přípravě nové akce Pátecké jiskření. Loňský první ročník soutěže představil originální nápad spojení soutěžních disciplín dospělých a dětí. Vedle klasického požárního útoku soutěžilo pět kombinovaných družstev třeba v útoku naruby, kdy se startuje od terče. Nápad na netradiční závod, který jde proti stereotypu, se zrodil v hlavě Jiřího Šafránka. Letos by se měla akce opakovat na páteckém hřišti 19. června.

Letos se po patnácti letech pořádal první hasičský ples. Každoročně hasiči dělají také Dětský den.

Evakuace mateřinky i s medvědem

Loni v Pátku proběhlo zdařilé námětové cvičení Zásah v mateřské škole: evakuace a lokalizace požáru, kterou zastřešovala pouze jejich jednotka. Předvedla za plného provozu školky zásah a evakuaci dětí. Akce skončila odpoledním volným programem, kdy mohly úspěšně evakuované děti soutěžit a vyzkoušet si hasičskou techniku.

Ze školky se podařilo zachránit také velkého plyšového medvěda, na kterého prý děti nedají dopustit. Cvičení nebylo úplně autentické, museli ho totiž ohlásit hasičům předem, aby ráno neodjeli do práce.

Tři dny u hořícího stohu

Pátecká jednotka JPO –V je proškolená a kromě rychlé pomoci při požáru si ji Pátečíci chválí kvůli čištění studní, zásobování vodou nebo likvidaci škod například odborným kácením dřevin. S vozem mají k dispozici cisternu a stříkačku PS 12, najde se u nich také historický naviják.

V srpnu 2008 zasahovali přímo v obci při požáru stohu. „Na místě jsme byli první z dobrovoných hasičů večer po deváté a poděbradští nám následně předali velení,“ popsal Jiří Bulušek s tím, že požár dohašovali a zavlažovali okolní strniště, aby se oheň nešířil, ještě dva dny. Poděbradští s těžkou technikou oborali okolí stohu. Vystřídalo se tam deset mužů, někteří u požáru, další čerpali vodu u zdroje. Celá akce trvala tři dny, prvních 48 hodin hlídali stoh non – stop.

Nápad hasičky Kateřiny

Loni v říjnu hasiči pořádali lampionový pohádkový průvod. Děti se s lampiony sešly vpodvečer u hasičské zbrojnice, u které stál poklad. Ten ale najednou odnesl čert! Za ním se samozřejmě ihned pustili hasiči, ale děti jim musely vyrazit na pomoc. Cestou je čekala různá stanoviště s pohádkovými bytostmi, kde čarodějnici čert udělal nepořádek a děti jí pomohly vše poskládat apod. Po stopách zlobivého čerta děti došly zpět ke zbrojnici, kde se pekelník s pokladem objevil mezi ohni. Ty hasiči uhasili a poklad rozdělili dětem.