Sbor v Kněžicích u Městce Králové vznikl v roce 1878. Požárů tu mnoho nepamatují. Starosta dobrovolných kněžických hasičů Josef Louda ví, že v letech, která nepamatuje, hořela Hlaváčkova stodola naproti pekárně. U hasičů je dvacet let, starostuje jim 9 let.

„Na konci 90. let jsme zasahovali v Dubečnu, kde hořela také stodola. V roce 2003 jsme ve Slovči hasili s místními truhlářskou dílnu,“ zaloví v paměti Louda. Ten připomene ještě požár rodinného domu z roku 2004, kdy dům chytl od špatně zapojené elektřiny. Nezůstal zde kámen na kameni.

Kněžický sbor patří do okrsku spolu se sbory z Dubečna, Záhornice, Chotěšic, Chroustova a Slovče. „Každoročně se v červnu sjíždíme na soutěži v požárním útoku, který se jmenuje Pohár starosty Záhornic,“ ví starosta hasičů.

Kněžice mají jedno družstvo mužů. Soutěží s letitou stříkačkou PS 12 a patří do skupiny JPO5, tedy působnost v katastru obce. Pod Kněžice patří ještě obce Dubečno a Osek. V zemědělském družstvu si mohou půjčovat hasičské nákladní auto.

Sbor v Kněžicích má dneska 38 členů, z toho 20 aktivních. „Nejstraším zasloužilým členem sboru je třiaosmdesátiletý Václav Šorm,“ řekl dlouholetý hasič.

Každoročně pořádají hasiči v hospodě Na Křížovce hasičský ples. „Ples je úspěšný, s účastí jsme velmi spokojeni,“ uvedl Louda.

V loňském roce dostali místní dobrovolníci od kraje 5 zásahových souprav. Vycházkové uniformy si berou Kněžičtí právě na ples, oslavy nebo pohřby hasičů, kdy drží u historické stříkačky Stratílek a u hrobu čestnou stráž.

V obci se starají o pálení čarodějnic na hřišti. Zařizují dřevo, hlídají oheň. Na Dětském dni organizují disciplíny jako přenášení vody v kelímku, motání hadice. „Pro zpestření stříkáme vodu do vzduchu a děti v tom běhají,“ směje se hasič.

Před dvěma roky začátkem června spadlo 60 milimetrů za hodinu a rozvodnil se rybník Pode mlýnem. Pytlovali jsme písek a odčerpávali vodu, která už se rozlévala do přízemí domku.

Když v Kněžicích v roce 2003 slavili 125 let od založení sboru, obcí prošel průvod, hasiči uctili památku u pomníku padlých a na hřišti soutěžili v požárním sportu. K tanci a poslechu hrála kapela pana Vance ze Záhornice.

Nově mají ve svém technickém parku dvě hadice na sání, čekají, jak letos dopadne žádost o dotaci na elektrocentrálu a plovoucí čerpadlo.

Mimo hasičinu jsou podle Loudy místní hasiči i dobrá parta, která se schází nejen na trénincích požárního útoku.

Na zdi hasičárny visí podobizna zakladatele kněžického sboru. Byl jím farář Jan Polykapr Kukla.