Sbor dobrovolných hasičů v Byšičkách se datuje od roku 1942. Předtím patřili místní hasiči pod Lysou nad Labem. Nyní má SDH Byšičky 59 členů, 13 z nich jsou mládežníci, kteří se zúčastňují aktivně hasičských soutěží na Nymbursku.

Jejich zásahová jednotka je zařazena do JPO5, takže spíše pomáhají při zásazích. „Máme ale velmi dobře vybavenou výjezdovou avii, ve které je vysokotlaké čerpadlo, plovoucí čerpadlo, motorová pila, rozbrušovací pila, osvětlovací agregát a kalové čerpadlo. Proto jsme velmi často potřební na výjezdech,“ říká starosta obce a zároveň starosta místních hasičů Josef Koštíř. Vloni prý měli celkem šest výjezdů, z toho ten největší v Ostré, když hořela skladová hala. „Vyjíždíme na odklízení škod po vichřicích, zúčastnili jsme se jako pomoc při povodních. Máme také hasičský člun, který se podařilo získat za přispění kraje a města. Nyní sháníme finanční prostředky na motor,“ říká Koštíř.

Chtěli by víc zásahů

Jako jednotka zařazená do JPO5 to prý nemají vůbec jednoduché. Musí podle rozpisu integrovaného systému zasahovat jen v místě působení, takže se k mnoha požárům nedostanou. „Na vesnicích mizí dobrovolní hasiči, protože členové nejsou povoláváni k požárům. Přitom mnohé jednotky jsou dost dobře vybaveny. Velmi špatně se kvůli tomu shánějí noví mladí členové. Hasiči mají v sobě zakódované to, že chtějí pomoci. Jenomže když nemají možnost, mnozí odejdou,“ postěžoval si dlouholetý hasič s tím, že snem každého hasiče je svézt se autem za zvuku houkačky a být u toho. Ale že to s hasiči z Byšiček není tak úplně špatné, dokládá i ten fakt, že je často přizvou lyští poloprofesionálové, protože mají dobrou výbavu.

Na soutěže jezdí hlavně mládež, a to od roku 2000. Pravidelně se zúčastňují hry Plamen a okrskových soutěží. Jen s trénováním je to prý trochu problém. „Máme mezi soutěžícími i děti chatařů, takže se mohou scházet jen o víkendech,“ vysvětlil starosta.

Hasičinou žije celá vesnice

Na aktivity si ale stěžovat hasiči z Byšiček nemohou. Jelikož jsou super parta, pořádají každoročně mnoho akcí pro celou obec. Ať už je to vítání Nového roku s ohňostrojem a svařákem, které se koná vždy u hasičské zbrojnice, nebo pálení čarodějnic s hudebním programem. Začátkem června se děti vždycky těší na Den dětí se soutěžemi a programem. Na Václava se koná v obci Staročeské posvícení, jehož bohatý program je dokonce třídenní. „V sobotu jezdíme s traktorem a valníkem po vsi s hudbou za koláči, v neděli je u kapličky na naší krásné návsi mše a v pondělí je sousedská zábava,“ vypočítal starosta Koštíř s tím, že samozřejmě na podzim nechybí drakiáda a v prosinci Mikulášská.

Novinkou je, že SDH získal v nedávné době většinový podíl staré stodoly, která sousedí se zbrojnicí. V té mají nyní uskladněnou loď a když je nepříznivé počasí, konají se akce právě tam. Stodola měla 17 majitelů a většina svůj podíl hasičům darovala. „Každý rok na ní něco uděláme. Dávali jsme nová vrata, udělali nový beton. Všechno ale záleží na finančních prostředcích, které se nám podaří získat,“ zakončil starosta Josef Koštíř.