Podle jeho slov navíc nymburská jednotka prochází částečnou generační výměnou a má ve svých řadách nové tváře, které podobné cvičení ještě nezažily.

Základním prvkem cvičení je situace, při níž je figurant několik metrů od břehu ve vodě a hasiči se jej snaží několika způsoby z vody dostat. Při úterním nácviku, z nějž jsou i naše snímky, už byl led příliš tenký a prolamoval se snadno. Hasiči ze břehu tak „tonoucímu“ na pomoc házeli kromě lana nebo speciálního házecího pytlíku také improvizované pomůcky.

„Vhodná je k tomu třeba nádoba, která se používá pod auty při výměně oleje. Praktická je také pomoc s využitím padlleboardu. Ale samozřejmě pokud se běžný člověk stane svědkem takové situace, musí improvizovat a pomoci se i třeba větví, nebo svázáním kusu oblečení, které pak hodí tonoucímu na pomoc,“ vysvětlil velitel Roman Zima.

V průměru vyjíždějí hasiči v Nymburce ke dvěma až třem případům tonutí po proboření na ledě za rok. Nezřídka za situaci mohou i psi. To zažil na vlastní kůži i další dlouholetý profesionální hasič Zdeněk Vlasák.

„Pes vidí na vodě kachny a vrhne se po ledě za nimi. Led je tenký a proboří se i se psem. V tu chvíli, i když máte v hlavě všechny poučky o zavolání pomoci, tak jednáte spontánně a jdete psovi na pomoc. Pak už je jednoduché ocitnout se také sám ve vodě a potřebovat pomoc,“ vysvětlil Zdeněk Vlasák.