SDH Budiměřice – 110 let, 1898 – 2008 stojí spolu se znakem hasičů na připínací plechové placce, kterou si nechali budiměřičtí hasiči předloni vyrobit ke svému výročí. Ještě na letošním Memoriálu Františka Říhy a Bohumila Jeníka o ní byl zájem.

Místní hasiči a hasičky jsou skutečně zapálení do soutěží v požárním útoku, do pomoci v boji s přírodními živly i do organizace společenských událostí v obci. I když někdy bývají ti starší aktivnější, než mladší, jak s nadsázkou říká starosta Sdružení dobrovolných hasičů Budiměřice Václav Cyrus.

Takzvaně aktivních lidí je ve sboru asi polovina z dvaapadesáti členů. Trochu netradičně ze sboru nejvíce závodí ženy, které mají už pět let úspěšně fungující družstvo. Družstvo mužů soutěží v požárním útoku každoročně jen na místním memoriálu.

Jednotka JPO5 disponuje stříkačkou PS 8 a PS 12, plovoucím čerpadlem Vydra a asi šestatřicetiletým parádním hasičským autem Robur. Kromě čerstvě nafasovaných zásahových obleků už s technikou zažili nejeden požár či povodeň. Strojníci a velitelé se navíc loni zúčastnili školení v Bílých Poličanech. „Máme dobrou spolupráci s nymburskými profesionálními hasiči,“ pochvaloval si starosta hasičů Cyrus, stejně jako s obcí, která jako zřizovatel sboru financuje jeho vybavení.

To se také obci každoročně vyplácí, když se například vylije řeka Mrlina ze břehů. Zatím nejdramatičtější situace kolem Mrliny nastala při záplavách v roce 2002. „Nahoře povolí ledy a nám se to tady vrátí. Naštěstí voda nedorazila až k domům,“ vzpomíná Václav Cyrus na přečerpávání vody. Loni v listopadu budiměřičtí hasiči asistovali při požáru domu č. 7 ve Šlotavě. Po odjezdu profesionálů ještě dohašovali a vyklízeli objekt.

Dobrovolní hasiči ale zasahují také do té příjemnější stránky života Budiměřic. Podílejí se na přípravě a organizaci pouťové a posvícenské zábavy nebo připravují Dětský den na místním hřišti. Loni se děti dočkaly kromě ukázek techniky také kopce pěny. Při oslavě svátku Čarodějnic zajišťují dohled. Pustili se také do sběru železného šrotu.