Jak vlastně vzniklo účinkování žáků Bohemky v Nantes? „Partnerským městem Poděbrad je právě městská část Vertou. Spolupráce obou měst stála za několika nyní již tradičními sportovními setkáními na obou místech a vzešla z ní i účast našich žáků na tomto turnaji,“ vysvětluje Ladislav Lylo, manažer výpravy.

Luboš Černý, hlavní trenér, dodává: „Za dobu našich účastí (5 – pozn. aut.) jsme získali ve Francii dobré jméno jak fotbalovými výkony kluků, tak i společenskými aktivitami mimo hřiště. Rádi se znovu setkáváme a třeba i přijetí naší výpravy na zámku v Haute Goulain s fanfárami je toho důkazem.“

Jak se do Nantes cestuje? „Jezdíme autobusem. Cesta trvá dva dny. A tak se ji snažíme zpestřit, letos třeba výstupem na Montmartre v Paříži nebo návštěvou muzea závodu v Le Mans,“ objasňuje dopravu Jaromír Vokatý, druhý trenér.

Turnaje se účastní standardně 32 týmů, letos z 8 zemí Evropy. Vítězem turnaje se stalo mužstvo St Nazaire AF z Francie.

První hrací den čekaly poděbradské kluky tři zápasy v základní skupině. Po zbytečně ustrašeném začátku prohráli první zápas s týmem AC Sud Loire (Fr) 1:3 a následovala promluva do duší od trenérů. Ta se neminula účinkem a následovaly dvě výhry v řadě proti Elan les Sorniers (Fr, 3:1) a GJ Valle de Clisson (Fr, 1:0) ozdobené skvělým výkonem. Skončili tak druzí ve skupině a ve druhém hracím dnu tak měli šanci hrát o místo v první desítce!

Jenže euforii vystřídala skepse. Více jak polovina mužstva přišla na sraz se střevní chřipkou. Nejblíže k solidnímu výsledku měli kluci ve druhém zápase, kdy brankař zlikvidoval i penaltu a Poděbradští i se zdravotním handicapem převyšovali soupeře. Sudí měl ale o tom, kdo má vyhrát, bohužel naprosto jasno. Postupně Bohemia prohrála s FC Entente du Vignoble (Fr, 0:4), SC Octevillais (Fr, 0:1) a Royal Franc Borains (Belgie, 0:3). Bohemka tak skončila „pouze“ na 16. pozici.

„Nehledě na zdravotní problémy je šestnácté místo (vloni 21. – pozn. aut.) velmi dobré. Víc než umístění je pro nás ale mnohem důležitější, jak mužstvo herně zraje, jaký předvádí kombinační a útočný fotbal a přestože je proti ostatním stále výrazně mladší, dokáže se o výsledek doslova porvat, a to je velký příslib pro příští ročník,“ shodují se Černý s Lylem.

Na tomto místě je třeba poznamenat, že 16. místo není jediným počinem žáků Bohemie v tomto turnaji. Čtyři z nich se na začátku turnaje zařadili do kombinovaného mezinárodního týmu Equipe Europeenne, který byl poskládán z různých týmů namísto absentujícího Dinama Tbilisi. „První den byla znát nesehranost mužstva, ale po dvou vítězstvích nad celky z Francie a Švýcarska a jediné prohře s Maďary skončili na solidním 27. místě a chlapci z lázní byli hodně vidět,“ doplňuje informace o výsledcích Vokatý, který působil u tohoto mužstva jako spolutrenér.

„Ještě bychom chtěli poděkovat sponzorům, protože pro klub samotný je nemožné takovýto výjezd celý ufinancovat. Skládají se rodiče a zásadní část poskytuje město Poděbrady. Bořek Dočkal jako vždy nezištně, ale zato ohromně pomohl,“ připomíná realizační tým druhou, finanční stránku výpravy.

Václav Kratěk