Jako rozhodčí jste začal v roce 1983. Jak jste se vůbec k pískání dostal?
Bylo to vlastně z donucení. Kopal jsem tenkrát v Křinci B třídu a fotbalový svaz rozhodl, že každý klub musí mít svého rozhodčího. Bývalý předseda Pepa Hlaváč mi říkal: Ty seš na ty rozhodčí takovej divokej, půjdeš to dělat ty! 

Takže jako hráč jste na rozhodčích nenechal nit suchou?
Jó, já jsem byl trochu problémový, měl jsem pár konfliktů (smích).

Teď jste vyhrál anketu Deníku o nejlepšího rozhodčího okresu. Co na to říkáte?
Co na to říkám? Člověka to těší, co si budeme povídat. Ale zase si nemyslím, že by to byl nějaký skutečný obrázek. Je tady spousta kluků, kteří pískají krajské soutěže, nebo třeba Miloš Rozvoral, to jsou kvalitní sudí. Obecně bych řekl, že rozhodčí na našem okrese jsou na dobré úrovni. I když se nadává a nadávat se bude. Pořád na všechno a na všechny, ale to už je náš styl.

Josef Voborník
Věk: 67 let
Povolání: v důchodu
Píská od roku: 1983

Čekal jste, že byste mohl skončit na prvním místě, když se anketa rozjela?
To jsem nečekal. Je fakt, že pár oddílů mi volalo, že mi dají nějaký hlas. Co mě překvapilo, že mi volaly i kluby z Kolínska. To mě potěšilo. Já jsem měl v podstatě rychlou kariéru. Chytil jsem to tak, že předsedu dělal pan Kubín, já tam přišel a odpískal jsem dva dorosty a tři utkání dospělých a pak se mě přišli zeptat, jestli nechci do kraje. Tak jsem šel. To chodili dva sudí za rok. Dneska je to úplně jinak. Krajská komise pořád otravuje každý rok, že by chtěla někoho do kraje. A my nemáme. Nejsou mladí a perspektivní. Já jsem začal pozdě, bylo mi už osmadvacet. Když jsem přišel do kraje, byli tam Vašek Krondl, inženýr Hora, a hlavně Mirek Maurer, bývalý ligový rozhodčí. Ti to do nás prali. Nebylo to jen za zásluhy a každý pro to musel něco udělat.

V čem to spočívalo?
Když jsem šel na jedničku, tak mi řekl Mirek Maurer, že mě připraví. Ale musel jsem k němu jezdit každý pátek na Kladno. Jezdil jsem tam dva měsíce.

Z toho jste něco vytěžil?
To se mi zúročilo, když jsem přišel do národní ligy a na chvíli do druhé ligy. Člověk na to byl připravený, ale zadarmo to nebylo.

Sledoval jste anketu hodně bedlivě?
Jednou dvakrát týdně jsem se na to podíval. 

Co jste říkal na to, že vám hlasy začaly přibývat hodně velkou rychlostí oproti ostatním rozhodčím?
Já nevím, čím to je. Asi mám spoustu kamarádů, je tady spousta oddílů. Chvíli trvalo, než si toho lidé všimli. Mám kamarády, známé, rodinné příslušníky. Ty šance měli všichni stejné.

Co to pro vás nyní znamená? Berete to tak, že je to zavazující?
(smích). Určitě to zavazující je. Všechno podobné je zavazující. Musím to zaklepat, zatím nemám problém s fyzičkou na hřišti. To je v pohodě. Chybí trošku motivace, aby se člověk pořád zdokonaloval. Už to dělám také z toho, co znám, co vím, co umím předvídat. V tom máme výhodu oproti mladým. Víme, kam máme zaběhnout, umíme hru číst a jak se ta hra bude asi vyvíjet. To ti mladí nevědí.

Koho považujete vy osobně za nejlepšího okresního rozhodčího?
Podle mě je nejlepším rozhodčím Miloš Rozvoral. Je to zkušený rozhodčí. Vlastně jsem ho k tomu donutil, on nikdy pískat nechtěl. Hrál ve Všechlapech fotbal a já jsem za ním třikrát čtyřikrát za měsíc jezdil, než jsem ho ukecal. Je klidný, rozvážný. Umí situace, které by mohly nastat, řešit s předstihem. To je hodně důležité, protože pak se člověk může dostat do situace, kdy už se to musí řešit a už nastává problém. Tomu on se umí vyhnout.

Vy jste předsedou komise rozhodčích, o sudích máte přehled. Už jsme to nakousli, jakou mají podle vás okresní rozhodčí kvalitu?
Já si myslím, že u nás jsou oproti jiným okresům na dobré úrovni. Máme spolupráci s Kolínem a s těmi rozhodčími máme někdy problémy. Nejenom třeba na hřišti, ale také po technické stránce, cesťáky a tak dále. Tam se s tím kolikrát pereme. Ale zase na druhou stranu je to pro nás výhoda, i třeba já rád na Kolínsko jezdím, protože je to změna. Přijedu do prostředí, kde mě lidé neznají. Po dvanácti letech jsem skončil v národní lize, přišel jsem sem a jsem tu patnáct roků. Všichni mě znají. Na jednu stranu je to dobře, ti lidé vědí, co mají očekávat, jak se mají chovat. Ale stejně to někdy nedodržují. Písknu do píšťalky a všechno to, co jsme si řekli před zápasem, je úplně jinak (smích). Ale prostě mě znají, kamkoli přijedu, je to skoro kamarádský vztah, nemám problémy. Dneska už nejsou takové problémy s diváky, jak tomu bývalo dřív, že by někdo někoho inzultoval nebo že by někoho naháněli.

Fotbalových rozhodčích je obecně stále nedostatek. Na co byste je jako předseda komise nalákal?
Na slušné zacházení (smích). To je prostě těžké. Mladí kluci mají horší, že musí začít brzy. V patnácti v šestnácti letech. Jak ti mladí dneska jsou. Klukům, kteří fotbal sami hrají třeba za dorosty, těm se do toho tolik nechce. My jim umožňujeme, aby pískali v jiný den, než když hrají. Ale stejně… Ona je to taková řehole. Každý za lajnou si myslí, že je to jednoduché, že se naučí pravidla a že na to půjde a že mu to půjde, ale ono to není pravda. Znám spoustu rozhodčích, kteří po dvou nebo třech zápasech skončili. Mně prošlo rukama přes tři sta rozhodčích, kteří už museli skončit z různých důvodů, ale řada z nich skončila hodně rychle. Někteří neunesou tlak, který je na ně vytvořen přímo na hřišti. 

Co tedy dělá svaz pro to, aby bylo rozhodčích více, nebo aby byli kvalitnější?
Nyní je v komisi Pavel Kubečka, máme tam Romana Myšku jako sekretáře, je tam Karel Nehasil, to jsou kvalitní rozhodčí, kteří jsou dobře školení v kraji a dokáží ty kluky připravit. Já jsem to dříve dělal spoustu let sám, občas jsem si pozval do Seletic pana Horu nebo Maurera, a tam jsme se školili. Je to obrovská zátěž a hlavně ta motivace časem odchází. Tohle jsou kluci mladí, kteří jsou vyškolení v kraji, mají potřebné znalosti a elán. Mladí kluci jdou od nás, tedy pokud chtějí do kraje, dobře připraveni. (mal)

Pořadí ankety
1. Josef Voborník 48 % (1742 hlasů)
2. Pavel Kubečka 16 % (592)
3. Karolína Růžičková 12 % (434)
4. Miloš Kurka 9 % (326)
5. Miloš Rozvoral 5 % (187)

Čtenáři rozdali celkem 3613 hlasů.