„Tím, že jsme se zachránili, bych měl považovat sezónu za úspěšnou, ale musím přiznat určité zklamání," uvedl sekretář Milan Šikl.

„Očekával jsem od tohoto mužstva víc, protože jsme byli v situaci, kdy jsme měli tentokrát dostatek hráčů. Příchody Bařiny, Bílka, Skuhravého mladšího, návrat Ondry Kocha, Helmicha, Náhlovského byly příslibem, ale nějak se to zvrtlo do starých kolejí. Celé jaro bylo poznamenáno silně nevyrovnanými výkony. Začali jsme sérií čtyř porážek, následovala série šesti zápasů se ziskem bodů, další tři po sobě jdoucí porážky a nakonec dvakrát zisk bodů. To je velká nevyrovnanost a příčinu asi hledat jen v hlavách hráčů," dodal Šikl.

Zachránili jste se téměř pět minut po dvanácté. Vyrovnávací brankou v nastavení a následně vyhranými penaltami. Co na to říct?
Zaplať pánbůh, a to jsme ještě dohrávali patnáct minut o deseti. Nakonec se nám přeci jen naklonilo trochu štěstíčka a my jsme dokázali nepatrný bodový náskok udržet. Bylo to na nervy. Do poslední minuty se počítalo, zda to vyjde či ne. A také pro nás prokleté „Berbrovy penalty" nám v posledním kole přinesly důležitý bodík, protože jinak z deseti pokusů Union vyhrál jen třikrát.

Čím si vysvětlujete to, že vám na jaře tak nedařilo?
Statistická čísla hovoří ve prospěch zlepšení, proti podzimu jsme vstřelili o dvě branky víc a obdrželi o šest branek méně. Stabilizoval se kádr. Na jaře odehrálo všechny mistrovské zápasy pět hráčů proti podzimním dvěma. To je však jen hra čísel, v praxi tento tým nedokázal přehrát a přestřílet konkurenty z Doks, Radimi, Jedomělic, Luštěnic. Proti všem uvedeným celkům jsme měli kvalitnější mužstvo a přesto jsme toho nedokázali využít. Možná bylo ve hře podcenění, možná nebylo plné nasazení, možná hráči nedokázali dodržet taktický záměr. Jak jinak by mohli jen od průměrné Pšovky obdržet dvanáct branek ve dvou zápasech.

Přitom na začátku jarní části sezony nebyly vaše výkony špatné, trenér Skuhravý si pochvaloval šířku i kvalitu kádru.
O kvalitě kádru jsem se již zmínil, nemohu však souhlasit s názorem, že se podařil start do jara. Po úvodní domácí porážce od Klecan následovala další tři kola bez bodového zisku i když mimo Slaný šlo o jednogólové prohry. Pak po výhře 6:0 s Horkami přišlo zlepšení a další úspěšné zápasy až do duelu v Jedomělicích, kde jsme se sotva průměrným týmem prohráli a do konce soutěže jsme se již tříbodové výhry nedočkali.

Sezona musela být pro hráče hodně náročná psychicky, alespoň její závěr. Vnímal jste to tak?
To určitě a nejen pro hráče, ale i pro trenéra a pro mně. Asi nejhorší situace byla po zápase s Radimí, kde jsme počítali s body, potvrdilo to i dvoubrankové vedení, ale nakonec po penaltovém rozstřelu jsme získali jen bod. Víte, já jsem zažil již až moc sestupů a do dalšího se mi nechtělo. Byl bych rád, kdyby už konečně hrál Union alespoň kolem středu tabulky.

Nakonec jste soutěž zachránili, takže to je jedna z pozitivních věcí. Jaké jsou další?
Další pozitiva se hledají těžko a některá se obracejí v negativa. Trenér Radek Skuhravý vždy dával prostor dorostencům a tak dnes již Pánek, Dosoudil, Skuhravý mladší patří mezi zkušené hráče a to znamená, že je o ně zájem a navíc současný přestupní řád tomu dává zelenou. Již jsme to poznali u Pánka, kterého přetáhli do Ostré. Stejně složité to bude i v budoucnu, když naši nadějní současní dorostenci v počtu šesti hráčů byli odkoupeni Ostrou a tak nevíme, zda vůbec bude moci dorost hrát, protože peníze jsou sice potřeba, ale fotbal nehrají. Je tato situace pozitivní?

Kde má tým největší sílu a kde je naopak jeho slabina?
Myslím, že v naší hře bylo více slabin než předností. V zápasech jsme dopláceli hlavně na proměňování šancí, a s tím související proměňování penalt u kterých si myslím, že aktéři nebyli plně koncentrovaní. V defenzívě na jaře nebylo tolik individuálních chyb, ale spíše docházelo k taktickým nedostatkům. I když přišlo několik hráčů před sezónou, nenašel se mezi nimi skutečný lídr, který dokáže tým strhnout.

Do krajského přeboru postoupily suverénní Brandýs a druhé Poříčany. Byly to z vašeho pohledu nejsilnější týmy?
Pokud se týká Brandýsa, tak to byl jednoznačně nejlepší celek naší skupiny. Mužstvo bylo dobře poskládané a projevila se i jeho herní kvalita vycházející s dovedností lídrů Folwarczného, Kubeše či Maršnera. Myslím, že v přeboru nebudou na chvostu. Poříčany takovou kvalitu neměly, nahrazovaly to fotbalovou bojovností a plně dokázaly využít své domácí hřiště. Vyšší fotbalovou kvalitu měl Slaný.

Dáváte hodně prostoru svým odchovancům. Bude tomu tak i v další sezoně?
Záleží na tom, zda bude vůbec komu dát šanci, nebo zda budeme připravovat mladíky jinému celku.

Dozná tedy kádr Unionu výrazných změn?
Dnes je ještě brzy mluvit o případných posilách, faktem je, že jsme nevyužili kritéria nového přestupního řádu a tak směrem do klubu dosud nic, z klubu Pánek a Lánský.

Kdy začnete s letní přípravou a jak bude vypadat?
Charakter letošní letní přípravy se nebude lišit od předešlých let. V plánu jsou čtyři přípravná utkání a trenér Skuhravý svolal hráče v úterý 12. července k zahájení letní přípravy.