V krajském přeboru se zdraží výkon hlavního o 200 Kč (ze 700 na 900), stejně jako v I.A třídě (z 500 na 700), pomezní si přilepší v obou soutěžích o 150 korun. V I.B třídě hlavní jde o stovku nahoru (z pětistovky na 600), pomezní o 50 Kč.

Jen pro příklad: v krajském přeboru vyplatilo Doubí za tři sudí nyní 1600 korun, od nové sezony je čeká suma 2100 Kč. A když sudí přijedou z České Lípy a k tomu povinný delegát, je to každý domácí zápas pěkný balík.

Každý si asi řekne: dvě stovky přece nejsou žádné peníze. Ale v současné době, kdy řada klubů téměř otáčí každou korunu, to může být problém. „Nevypadá to jako velká bomba, za dvě stovky si toho moc nekoupíme. Ale myslím, že pro kluby je to hodně. Je to tak trochu vydírání klubů," uvedl sekretář Unionu Čelákovice Milan Šikl. „Peníze nejsou téměř nikde, najdou se spíš výjimky. Lidé na fotbal nechodí, těžko se to dává dohromady," přidává Šikl.

O klubu Ostrá se mluví ve fotbalových kuloárech tak, že je ekonomicky silný. „Pro nás zvýšení odměn pro rozhodčí zásadní problém nebude," řekl vedoucí mužstva Ostré Josef Červinka.

Problém to nebude ani pro další klub. Zástupce nymburského Polabanu z toho nedělá žádné drama. „Není to velký problém. Pět stovek za jeden zápas moc neřeší. Je to v normálu, nevidím v tom nic podstatného. Oddíly to určitě zvládnou," věří Miroslav Novotný, sekretář Polabanu Nymburk.

Někteří s tím nemusí souhlasit, jiní mohou být pro. Tak to prostě chodí. Většině funkcionářů zvýšení „mzdy" rozhodčích tolik nevadí. Horší je pro většinu klubů náklad na cestovné. Na tom se shodují téměř všichni. „My jsme byli z divize zvyklí na něco jiného, takhle je to zdánlivě v pohodě. Teď to pro nás není tak hrozné, ale i tak je to těžké," uvědomuje si sekretář Čelákovic Milan Šikl.

„Ještě to jde, když přijedou rozhodčí z větší dálky, ale jedním autem. Horší je, když k nám přijede třeba delegát z Rakovníku. Tam je to zbytečně přitažené, tam ta suma naskočí. Sice dohlíží na utkání, ale i tak," přemýšlí nahlas sekretář Polabanu Miroslav Novotný.

Podobně mluví i vedoucí mužstva Ostré. „Ty cesťáky jsou daleko důležitější. Ty jsou pro výdaje klubů rozhodující," řekl Josef Červinka.

Pohled hráče

„Výkony rozhodčích to stejně nijak neovlivní žádným způsobem. Ať berou tolik, kolik si zaslouží. Stejně se nic nezmění, prostě jen dostanou přidáno. Výdaje na cestovné jsou často větší problém. Někdy jezdí rozhodčí a delegáti z velké dálky,"
Jan Jirásek, fotbalista Bohemie Poděbrady