Jaká byla právě skončená fotbalová sezona z pohledu předsedy Okresního fotbalového svazu?

Podzim proběhl bez větších problémů. Na jaře nám ovšem přibyly u nás netradiční jevy na hřištích i mimo ně – inzultace rozhodčích a odstoupení družstev Litole. Zároveň nám na jaře oproti podzimu přibylo nedohraných, nebo nesehraných utkání, hlavně v družstvech dospělých. U dospělých byl vidět ve všech soutěžích problém s nedostatkem hráčů.


Měl jste možnost vidět některé zápasy okresního přeboru?

Pokud ano, jak jste hodnotil jejich úroveň?Ano, na některých zápasech jsem byl. Zápasy okresního přeboru jsou velice rozdílné od třetí a čtvrté třídy, zejména v tom, že tolik nekolísá kvalita jednotlivých družstev. Přece jen mají hráči okresního přeboru jiný přístup než v nižších soutěžích a snaží se na zápasy svého týmu dorazit. Úroveň přeboru šla bezesporu dolů, ale to, jak každý asi vnímá, je i v důsledku poklesu herní úrovně v krajských soutěžích.


A co další soutěže – třetí a čtvrtá třída?

V těchto soutěžích jsem byl častým divákem, a právě v nich bylo zřejmé, že už se nelze při polemice o výsledku spolehnout na tabulky, jelikož spousta týmů je ráda, že se sejde, natož aby držela stabilní základní kádr a kvalitu. 

Během jara se hlavně přetřásala otázka kauzy „Litol“. V jakém je to nyní stadiu a jak to podle vás všechno dopadne?

Z hlediska OFS je tato kauza uzavřena. Klubu byly uděleny sankce, tedy vše, co jsme mohli dle platných předpisů s případem udělat, nikdo se neodvolal, takže jsou platné. Další postup je na klubu a spíše na uklidnění vnitřní situace v něm. 


Bylo asi více než divné, že přestaly hrát i mládežnické týmy Litole. Co na to říkáte?

Nevím, co za tím stálo, že mládežnická družstva nenastupovala. Rozhodnutí dětí to asi nebylo, zřejmě rozhodnutí rodičů. Čekal bych spíše v této kategorii jiný než tak razantní přístup, tedy takový, který by nevedl k vyloučení družstev ze soutěže. Ale má to určitě svůj klubový důvod, který mi není znám.


Dalším velkým problémem, který jste museli řešit, bylo napadení Petra Koudelky z Kamenného Zboží hráče soupeře a rozhodčího. Co říkáte na tuto kauzu?

Ano, to byla další, již zmiňovaná kauza. Myslím, že jak STK tak DK se postavily k této kauze čelem a daly jasně najevo, že tyto jevy př utkáních na Nymbursku nebude OFS tolerovat.


Nymburský okres je stále jedním z mála, kde se po nerozhodném zápase nekopou pokutové kopy. Bude to tak i nadále, nebo se chystáte to změnit?

V únoru na aktivu klubů jsme o této možnosti diskutovali. Následovala anketa OFS, ze které bylo zřejmé, že většina klubů tento způsob ukončení nerozhodných utkání neakceptuje. Jelikož to byl názor i většiny členů OFS, nebudou pokutové kopy v další sezoně prováděny. Z ankety však vyšly i další zajímavé podměty, kterým Výkonný výbor vyhověl – sdružená družstva dospělých, opakované střídání dorostu a st. žáků. Například stará garda svá utkání pod hlavičkou OFS hrát nebude, v dospělých se střídat opakovaně nebude a rozdělení třetích tříd zůstane zachováno. To vše vzniklo z ankety, jejíž výsledky jsou k dispozici na webových stránkách OFS.


Dají se očekávat nějaké výrazné změny do další sezony?

Výrazné změny asi ne, půjde jen o drobnosti, které vznikly z ankety. Dále k nám asi přibudou některá družstva dorostu z okolích okresů. Předpokládáme úbytek družstev dospělých, a doufám, že nedojde k úbytku starších žáku 10+1. 
V minulosti jsme se několikrát bavili o mládeži. Jaký je podle vás současný stav na okrese? Lepší se?Velice se ujala nová družstva předpřípravek. V přípravkách se nám trvale daří, ovšem problém je přechod na žáky a dorost. To je ale směr v celém FAČR a zatím se jako okres držíme v popředí.


V minulosti vám dělal vrásky také počet rozhodčích. Jaká je momentálně situace zde?

V proběhlé sezoně se nám razantně navýšil počet rozhodčích, zejména o mladé a nadějné. V tuto chvíli máme rozhodčích lehce pod potřebnou hranici, takže situace je sice lepší, ale není stále vyhovující.


Je po sezoně. Máte také čas a klid na fotbalový odpočinek, nebo už se chystáte na další sezonu?

Fotbalový odpočinek nastane až po losovacím aktivu, který bude 24. července v Semicích. Do té doby je toho před námi na OFS ještě hodně. Zajímavé mohou být i mimořádné sestupy či postupy v našich soutěžích dospělých, a to vzhledem k tomu, že se některá družstva ve vyšších soutěžích ještě nepřihlásila, či zvažují odhlášení. Ale to předbíhám možným událostem, které by mohly nastat.

Radomil Noll, 37 let

Bydliště: Opolany
Narozen:  listopad 1980
Povolání:  OSVČ  
Znamení:  Štír
Další oblíbené sporty: stolní tenis, volejbal
Oblíbené jídlo: špagety
Oblíbené pití: pivo
Oblíbený film: Pelíšky
Oblíbená hudba: folk