VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problém číslo jedna: chátrající sportoviště

Nymbursko – Kluby všech možných sportovních odvětví často brečí, že nemají peníze na provoz, údržbu areálu, trenéry a podobně. Nymburský deník provedl sondu několika spolky, aby zjistil, jak na tom dané oddíly jsou. Pěti zástupcům jsme položili čtyři stejné otázky. Tady je výsledek…

16.5.2018
SDÍLEJ:

SPORTOVIŠTĚ CHÁTRAJÍ. V Hrubém Jeseníku se snaží vyřešit výměnu střechy nad kabinami už deset let. Zatím marněFoto: Foto: Deník

OTÁZKY

1. Kluby obecně nemají mnoho prostředků na fungování. Jak je tomu u vás? Kde prostředky sháníte? A je to třeba problém u náboru dětí?

2. Problém je také s penězi na trenéry. Jak to řešíte u vás?

3. Myslíte si, že se blíží konec dobrovolníků a úpadek amatérského sportu?

4. Problémem jsou na mnoha místech stárnoucí a chátrající sportoviště. Jak se s tím vyrovnáváte?

JOSEF FUKSA
předseda Lokomotivy Nymburk

1. I u nás v TJ je stálý nedostatek prostředků na provozování sportu, řešíme to provozováním hospodářských činností a vybíráním oddílových příspěvků, které se pravidelně rok od roku v jednotlivých oddílech TJ zvyšují. Jediný problém u náborů dětí je ten, že z důvodu nízkých finančních prostředků máme nedostatek materiálního vybavení pro výuku začátečníků, záleží však také na druhu a náročnosti sportu.

2. Finanční prostředky na trenéry máme zajištěny z prostředků ČUS, kde oddíly na základě svých výsledků v Českém poháru, případně na republikových soutěžích, získávají část finančních prostředků, a dále z programu MŠMT.

3. Starší trenéři, kteří byli zvyklí pracovat bez finančních náhrad, pomalu odchází, a těch, kteří jsou jejich následovníky a pracují zadarmo nebo minimální finanční ohodnocení, je čím dál méně.

4. TJ má vlastní mnoha milionový majetek a již druhým rokem z ČUS nedostává na opravu a údržbu žádné dotace. A proto se oddíly snaží svá sportoviště udržet svépomocí a z vlastních nákladů, což nemůže trvat donekonečna.

ROMAN SODOMA
předseda Hrubého Jeseníku

1. Co se týče finančních prostředků na běžnou činnost, tak zatím problémy nemáme. Finanční prostředky máme z pronájmu restaurace, příspěvky členů, brigády pro obec, sekání trávy v areálu malé regionální firmy a příspěvky na činnost z rozpočtu obcí (Hrubý Jeseník a Oskořínek). I když s výší příspěvku obce nejsem spokojen a moje představa je trochu jiná. Co se týče finančních prostředků na rekonstrukce a zvelebování areálu, tak na to už naše finanční možnosti nestačí a snažíme se to řešit přes různé dotační tituly, ale moc se nám nedaří. Co se týče náboru dětí, tak bych to určitě nespojoval s finanční situací klubu.

2. Zatím se nám daří řešit trenérskou problematiku na dobrovolnosti. I když dnes sleduji právě různé dotační tituly, tak získat peníze na trenéry především v mládeži, by neměl být problém.

3. Alespoň u nás je to velký problém. Ten nezájem členů vzít na sebe organizační odpovědnost za cokoliv je čím dál větší a tudíž to lze definovat i tak, že se blíží konec dobrovolníků a s tím je samozřejmě spojený i úpadek amatérského sportu.

4. Tak na to již moc finančních prostředků nezbývá. Menší opravy řešíme ze získaných finančních prostředků, ale na ty větší už nezbývá. Snažíme se to řešit pomocí různých dotačních titulů, ale jak jsem uvedl výše, moc se nám to nedaří. Například výměnu šedesát let staré střešní krytiny nad kabinami se snažíme vyřešit už deset let právě pomocí dotačních titulů, ale nepodařilo se.

VÁCLAV KUPR
manažer SK Poříčany

1. Chod A mužstva je zabezpečen generálním sponzorem panem Pačesem. S financováním mládeže nám pomáhá obec a drobní sponzoři. Za to je všem třeba poděkovat. Myslím, že věková kategorie přípravky a mladších žáků problém není. Ale problém nastává v kategoriích starších žáků a dorostenců. Tyto kategorie u nás nemáme, ale i z prostředí jiných klubů vím, že to je problém obecnějšího charakteru.

2. Peníze na trenéry mládeže řešíme prostřednictvím dotací z FAČR. Někdy i vlastními prostředky. Jsem velice rád, a musím klukům, kteří se u nás starají o mládež, složit poklonu, jmenovitě Filip Stárek, Matěj Novák, Petr Touš a Lukáš Hampl. Já osobně to obdivuji, je to práce záslužná a hodně náročná.

3. Bohužel ty správní srdcaři, kteří dělali spoustu věcí zadarmo, už pomalu končí. Dnes už je vše o penězích, taková je doba. Já musím poděkovat, že i přes to všechno v našem SK máme ještě lidi, kteří jsou schopni pomáhat zadarmo.

4. To je největší problém našeho SK. Především rekonstrukce vnitřních prostor kabin. Podle odhadů, bychom potřebovali minimálně dva až tři miliony. Z vlastních zdrojů takovou částku nemáme a dotace, které poskytovalo Ministerstvo školství, jsou pozastaveny. Snažíme se to alespoň nějak zkulturnit, ale jsme si vědomi, že potřebujeme zásadnější rekonstrukci. Doby, kdy se dohodlo pár chlapů, a postavili si kabiny na zelené louce, jsou už nenávratně pryč.

TOMÁŠ DVOŘÁK
sekretář Drahelic

1. Již při prvním pohledu na naše hřiště je jasné, že náš fotbalový klub příliš prostředků nemá. Od města Nymburk jsme letos dostali 30.000,- Kč na činnost, ale když si vezmu, že jen za rozhodčí na zápasy a elektřinu v klubovně dáme dvě třetiny této částky, tak to není moc. V současnosti jsme přišli o sekačku, která si dovolila po dvaceti letech dosloužit a jen to je pro nás obrovský problém, který zatím řešíme s Technickými službami Nymburk. Ale jsou to další finanční prostředky navíc a není to určitě dlouhodobé řešení. Přitom máme tři aktivní mládežnické týmy, a když vezmu, že hodně podobný fotbalový klub AFK Nymburk dostane od města na činnost a údržbu hřiště dotaci 135.000,-, tak mi to nepřijde spravedlivé. Nějaké prostředky dostaneme od fotbalové asociace, něco vybereme na členských příspěvcích a tu a tam se najdou i nějací sponzoři. Jeden například zakoupil fotbalové dresy pro naši přípravku, jiný zaplatil ubytování pro děti na soustředění. Při náboru dětí to ani jako tak velký problém nevidím, i když na to se u nás v klubu názory různí. Samozřejmě, kdyby děti seděly v lepších kabinách, tak by to bylo super, ale myslím, že prostředí řeší spíše rodiče a dětem stačí zelená tráva a míč. S našimi prostředky jsme vsadili na rodinný přístup k dětem a ne na honbu za výsledky a na to, myslím, zatím rodiče slyší.

2. Jednoduše. Trenéři trénují zadarmo, maximálně za odměnu mohou vyprat dresy po zápase.

3. U malých klubů jako jsme my ne, vždycky se najdou nějací blázni, kteří to budou dělat. Myslím, že problém bude u větších klubů, kde se točí peníze za odměny, protože s těmi vždycky přicházejí problémy.

4. Bohužel, to je náš největší problém. Kabiny jsou původně hokejové, protože od padesátých let zde fungoval hokejový oddíl a za ta léta se v nich moc nezměnilo. V současnosti město odmítá do kabin investovat, jelikož leží v záplavové oblasti. Takže vše řešíme svépomocí z vlastních vybraných prostředků, jako například novou střechu. V současnosti se snažíme zrekonstruovat sprchy, ale bohužel to jde pomalu, peněz zatím není dost. Vybudování záchodu je také v plánu, protože půjčování chemického WC také není zadarmo.

PETR JIRSA
předseda TK Slovan Lysá nad Labem

1. Situace je složitá, ale to byla vždy. Sestavovat rozpočet pro TJ je takové věštění z koule, kde jistot je velmi málo. U nás v Lysé je prozatím jistota v podpoře od města, kterou jsme s kolegy z ostatních sportovních organizací a s vstřícností MěÚ vytvořili před mnoha lety a je postupně navyšována, že pro mnohé menší subjekty pokryje potřebné náklady. Pro nás ve městě největší sportovní organizace je řekněme zásadní a jsme za ní vděčni. Další jistotou jsou členské příspěvky, ale tím veškerá jistota končí. Pak začíná obrovská práce a nervozita spojená se snahou získat finance z krajských, státních či svazových zdrojů. To jest hlídat vypsání grantů, které je každý rok jiné jak časově, formálním zpracováním a výsledek je v té kouli, kde rozhodují leckdy neovlivnitelné jevy. Člověk žije v tlaku vše dobře podat, aby nepoškodil svůj klub třeba formální chybou, ale výsledek není nikdy jistý. Termíny podání jsou stále se měnící se stále složitější formou a většími nároky na funkcionáře, i když si na úředníky na těchto institucích nemohu při žádosti o radu stěžovat. I lidé na OSTJ Nymburk jsou vstřícní a pomáhají sledovat vypsané dotace. Chtělo by vše sjednotit a pár let nechat v podobném režimu. Zejména nové granty na MŠMT dávají šanci skoro všem, ne jen vyvoleným.

2. Dřív se na klub, který ohodnotil trenéry finančně, koukalo, že hazarduje s penězi, a u někoho to ještě zůstalo, ale zaplatit učitele klavíru je normální. Ale trenér mládeže je s dětmi týdně klidně deset hodin, je za ně zodpovědný během cesty na zápas i zpět, a to týden po týdnu. Nemá ani tak dlouhé prázdniny, práce s mládeží je sice krásná, ale dává zabrat stále více. Naštěstí to někteří pochopili a tak některé dotace přímo určují, kolik procent je povinné dát na platy trenérů. Získat ale trenéry pro děti vám jenom peníze nezajistí a je to obrovský problém této doby v amatérském sportu. Asi větší než finance.

3. Konec dobrovolníků se blíží, vyjma malých sdružení, ale v úpadek amatérského sportu nevěřím. Společnost pochopila, že je sport důležitý a je jednou z posledních možností, jak dostat děti k pohybu a na vzduch. Ubývá generací, které večer z okna slyšely křik rodičů „domů“ a nové slyší „jdi už konečně ven“. A i ten neorganizovaný pohyb a hry utvářel dětem jejich fyzický účet, teď to leckdy suplujeme my ve sportovních organizacích.

4. To je o těch rozpočtech. Většinou se jen opravuje, udržuje a záplatuje. Pak se získá dotace, účelově na určitou věc a i kdyby se za rok něco přihodilo, její změna užití je skoro nemožná. Jsme klubem s vlastním majetkem a areál je vybudován koncem padesátých let. Rozloha 35 tisíc metrů čtverečních je obrovská a jen vše udržet osekané, zalité, natřené a fungující je skoro nemožné. Za poslední roky jsme zatravnili škvárové hřiště, vybudovali beachový a nový volejbalový areál, minihřiště 40 x 20 s umělou trávou, novou kanalizaci a šatny se zázemím a další drobnější akce. Většinou z dotací a pomocí města. Ale na klasickou údržbu je to složité. Na okapy, nátěry, hnojivo, postřiky,výměnu opotřebovaného je získat finance těžké. Tam je třeba i problém u jednání z firmami, na dresy pro děti možná, ale pro tyto práce příslib financí nenajdete. Je správné věnovat maximum dětem, ale chtějí jistě být i v pěkném prostředí a na to se pozapomíná. Jinak v současné době budujeme zavlažování na obě travnatá hřiště, pro které jsme získali dotaci od Středočeského kraje a pomoc města. Bylo to asi na desátý pokus, ale jsme moc rádi. 

Autor: Vladimír Malinovský

16.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 19 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků Operátor, seřizovač balících zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Požadujeme : SŠ případně vyučení v potravinářském, chemickém nebo technickém obou, technické schopnosti, oprávnění na řízení vysokozdvižného vozíku výhodou, zodpovědnost, spolehlivost, samostatnost, smysl pro týmovou práci, ochotu pracovat na směny, praxe výhodou, absolventy zaučíme, Nabízíme : prémie, závodní stravování, penzijní připojištění;, Kontaktujte nás e.mailem nebo telefonicky Po-Pá od 8:00-16:00 hod.. Pracoviště: Polabské mlékárny a.s., Dr. Kryšpína, č.p. 510, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Lenka Kvasničková, +420 720 974 846.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači textilu, obuvi a kožené galanterie PRODAVAČ/KA, POKLADNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Kontaktovat nás můžete osobně na adrese prodejny, na tel. : 601 297 113 nebo e-mailem : vietvan@email.cz. Pracoviště: Aaa textil, Sokolská, č.p. 1679, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Anh Viet Tran, +420 601 297 113.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme : manuální zručnost, ochota pracovat, samostatnost, spolehlivost, zkoušky svařování podmínkou (sváření CO 2), praxe výhodou, Prodloužení pracovního poměru možné., , Kontaktovat nás můžete e.mailem, telefonicky nebo osobně každé pondělí v době od 8:00 - 13:00 hod.. Pracoviště: Vari, a.s., Opolanská, č.p. 350, 289 07 Libice nad Cidlinou. Informace: Iveta Holubíková, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 23 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách SPECIALISTA PRODEJE TECHNICKÝCH ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: zájem a orientace v sortimentu malé zemědělské techniky výhodou, dobré komunikační schopnosti, technické dovednosti, ŘP sk.B, uživatelská znalost PC., , Pracovní náplň: prodej produktů MZM a zahradní techniky v podnikové prodejně, rozvoz již prodaného zboží k zákazníkovi, předprodejní servis, práce s IS Helios (zaškolíme). , , Prodloužení pracovního poměru možné. Osloveni budou pouze účastníci postupující do druhého kola. , , Kontakt e-mail: holubikova.i@vari.cz.. Pracoviště: Vari, a.s., Opolanská, č.p. 350, 289 07 Libice nad Cidlinou. Informace: Iveta Holubíková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipliga čtenářu regionálního Deníku

Tip liga začíná dříve. Hrajte o televizi a sud piva

KAPITÁN královéměsteckých fotbalistů Miroslav Velenský (vlevo) vyšel v pohárovém zápase střelecky naprázdno a i proto jeho tým skončil. Městec prohrál s Dolním Bousovem 2:5.

Týmy Semic i Městce Králové v krajském poháru končí

-

Kam na fotbal

Nymbursko – Fotbalová sezona se rozjela minulý týden a o následujícím víkendu jsou na programu další zápasy. Podruhé za sebou hrají doma v sobotu borci Slovanu Lysá nad Labem, domácí premiéru v krajském přeboru si odbude Bohemia Poděbrady.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 4 4 0 0 11:1 12
2. AC Sparta Praha 4 4 0 0 9:1 12
3. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 6:1 12
4. FC Baník Ostrava 4 3 0 1 6:2 9
5. 1. FC Slovácko 5 3 0 2 8:6 9
6. 1. FK Příbram 4 2 1 1 9:6 7
7. FC Fastav Zlín 4 2 1 1 6:5 7
8. Bohemians Praha 1905 4 2 0 2 5:6 6
9. FC Slovan Liberec 4 1 2 1 4:4 5
10. FK Teplice 4 1 2 1 8:9 5
11. FK Jablonec 4 1 1 2 6:5 4
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT