V areálu vašeho klubu vyrostlo místo škvárového hřiště úplně nové hřiště s umělým povrchem. Nyní se můžete pyšnit krásným fotbalovým prostředím. Co na to říct?

Byl to dlouhodobý záměr. Už kdysi se Jarda Trajhan s kolegy zajímal o to, že by tady místo škváry umělá tráva byla. To byl asi sen mnoha sportovců a fotbalistů tady na Bohemce. Já jsem k tomu přišel tak, že jsme tady jednou seděli s panem Suchomelem (trenér A – týmu) na hřišti, koukali jsme se na hřiště a sledovali, jak trénovali malé děti. On říkal, že je tady hodně dětí, kam s nimi vlastně půjdete, kam je dáte trénovat. Co budete dělat s tou škvárou? Tady by bylo dobré, kdyby tam byla umělka. Říkal jsem mu, že to už jsme zkoušeli, ale prostě to nedopadlo, že je to problém. Získat dotační titul nedokáže úplně každý. On mi řekl, že by to zkusil, jestli do toho půjdu s ním. Odpověděl jsem, že nevím, ale pak jsem kývl. Tak jsme to prostě zkusili a po roce a půl to je tak, jak to vidíme, kluci už na tom hrají. A snad na tom budeme hrát i my (smích).

Problémem může být fakt, že okolo hřiště není osvětlení. Počítáte s tím, že jej doděláte?

Tohle je první fáze, ono to ani jinak nejde. Nejdřív se musí udělat plocha a střídačky. V další fázi do 30. dubna by mělo být zhotoveno osvětlení i s oplocením. Dáme se do toho všichni i s předsedou fotbalového svazu a i panem starostou, tak to by bylo, aby to nešlo.

Počítáte s tím, že uspořádáte fotbalové turnaje? Třeba už v následujícím zimním období?

Byla by to škoda, kdyby tady zimní turnaj nebyl. Postupem toho, jak se tato plocha vyvíjela, protože to není jen o tom, že se položí umělý trávník a můžeme jít hrát, muselo hřiště projít určitými testy a pak přijde firma, která uzná, že je terén způsobilý ke hře. Na to jsme ještě chvíli čekali, teď už je to v pořádku, ale přijede ještě jedna komise, která by měla dát takový poslední verdikt a razítko k tomu, že můžeme hrát. Předběžně jsme si vytipovali víkendy, kdy by se konal zimní turnaj. Chtěli bychom, aby tady hrálo turnaj naše A – mužstvo a přihlásil se i náš dorost. Ve zbylých volných termínech si tady zahrají nějaký zápas starší nebo mladší žáci, záleží samozřejmě na počasí. Obeslali jsme okolní kluby a uvidíme, jak tyto týmy zareagují. Chtěli bychom šest týmů pro muže a pro dorost něco podobného.

Počítáte tedy s tím, že budete umělku využívat je vy, nebo budou mít možnost hrát tady okolní mužstva?

Teď je největší problém v tom osvětlení. Zatím by asi nebylo možné, aby okolní kluby naše hřiště využívaly, protože je tady jen provizorní osvětlení, ještě to není dodělané. V současné době to budeme využívat spíš jen my.

Na začátku jsme zmínili škvárový povrch. Vy jste tady také hodně let odehrál. Jak na škváru budete vzpomínat?

Kdo škváru zažil, tak ví, co to je. To znamená, že v koleně každému zůstala. Byl to kus života, ale myslím, že tohle je něco jiného a na tu škváru lehce zapomeneme a už to bude jenom vzpomínka.

Tak teď už tedy chybí jen lepší výsledky vašich mužstev dospělých. Souhlasíte?

Také to tak cítím. Všechny v klubu nás to trápí, jaké výkony naši hráči podávají. A – mužstvo je samozřejmě výkladní skříň klubu, ale ono je to v hráčích a částečně i v realizačním týmu. Věřím tomu, že tak jak jsme nastartovali způsob kde začít, tak to půjde dál. Začali jsme tréninkovými plochami, aby jich byl dostatek, abychom uspokojili naše hráče, jak malé, tak dospělé. Aby měli kde trénovat, aby měli kvalitní terény a i díky tomu mohou přijít kvalitní kluci, kteří tady budou chtít hrát, protože budou mít dobré zázemí. Je pravda,  že se historicky hrál v Poděbradech krajský přebor a dobrý fotbal, tak bychom byli rádi, kdybychom se tam vrátili. Ale začali jsme plochami, vytvořili jsme dobré zázemí, co se týče terénů. V příštím roce budeme mít všechny travnaté plochy zalévané, takže ta kvalita tady bude a pak si už nikdo nemůže stěžovat, že trénuje na špatném terénu.

Ale Bohemia Poděbrady to nejsou jen týmy dospělých. Vychováváte také mládež, máte tady dostatek malých dětí…

Přesně tak. Na tom chceme stavět a myslím si, že to je základ. Děcka tady jsou, je jich tady hodně. Tohle je alfa a omega toho, kam se klub může posunout. Malí kluci jsou žádaní třeba do sportovního střediska v Kolíně, takže pár kluků tam je. My jsme je chtěli třeba i tím prostředím vrátit zpátky, aby tady postupně hráli, a nakonec i za chlapy. Samozřejmě když někdo bude mít větší ambice, ať se posune do vyšších pater.