Jako vůbec první poznalo vítěze přeboru Mladoboleslavsko. Béčko Benátek slavilo pět zápasů před koncem. Stálý účastník přeboru, ve kterém odehrál posledních dvanáct sezon, si postup vytyčil před sezonou a cíl hladce splnil. „Prezentujeme se jinak než ostatní. Hru máme založenou tak, aby měla hlavu a patu, nenakopáváme, snažíme se pracovat na míči a šance si vytvářet cíleně," prozradil úspěšný recept trenér Pavel Jícha. Ten tým, který v „rozumné" míře zapojoval posily z áčka, už v kraji nepovede. Skončil.

HRÁČI O KRAJI HLASOVALI
Velmi brzy bylo o mistrovi okresu jasno také na Kutnohorsku. Po čtyřech letech si vykopaly možnost návratu do kraje Tupadly. O tom, že k němu skutečně dojde, ale rozhodli svým názorem až samotní hráči, kteří si ho vykopali.

„Máme momentálně velmi dobře poskládaný kádr, který by mohl střed tabulky hrát," soudí trenér Stanislav Krajíček ze svých zkušeností s nejnižší krajskou soutěží. O tom, že tým je dobrou partou, vypovídá i poslední kolo, ke kterému jel do Sázavy na raftech.

Na Kolínsku dotáhla svou další spanilou jízdu do postupového konce první rezerva Českého Brodu. Tým vedený z pozice trenéra bývalým ligovým hráčem Zdeňkem Šmejkalem mladším (Ostrava, Příbram) utekl druhým Jevanům nakonec o dvanáct bodů. Od svého opětovného přihlášení do soutěže v roce 2013 tak nic jiného než postup zatím nepoznal.

Suverénem příbramského přeboru se stal Rožmitál pod Třemšínem. Tým sestoupivší loni z kraje si už na podzim vytvořil náskok, který během jara navýšil až na propastných dvacet bodů.

Naopak vůbec poprvé ve své téměř osmdesátileté historii si místenku do kraje vykopaly Vyšehořovice. Stalo se tak hned rok od jejich návratu do nejvyšší okresní soutěže na Praze-východ, kde se letos navíc premiérově hrálo s šestnácti účastníky. Nejbližšímu lídr uštědřil čtrnáct bodů.

S POSTUPY PRÝ JEŠTĚ NEKONČÍ
Na západ od Prahy nedala Kosoř od devátého podzimního kola „přičichnout" k prvnímu místu žádnému ze soupeřů. Po jediné jarní porážce v posledním kole vyhráli svěřenci Aleše Foldyny, kterému asistuje i další bývalý vynikající fotbalista Petr Kostelník, soutěž o devět bodů před Libčicemi. Ty jediné podle předsedy klubu Bronislava Šeráka představovaly svou kvalitou hrozbu.

V I. B třídě, kterou tato malá vesnice u Prahy zažije poprvé, budou mít ambice k třetímu postupu v řadě. „Máme na to kádr, který je mladý, má výbornou partu a chce hrát, a také dobrého trenéra," míní Bronislav Šerák, že až I. A třída by byla optimálním stropem současného kádru.

Bez jediné porážky v řádné hrací době (Mělnicko patří mezi pět okresů, kde se kopou penalty) prošly sezonou Tišice. Jejich náskok na nejlepšího z patnáctky soupeřů tak narostl až na devatenáct bodů. V kraji se mužstvo Sokola objeví po pěti letech. „Cíl, který jsme si dali, se podařilo splnit. Teď nás čeká nová výzva a těšíme se na další sezonu," řekl po posledním utkání trenér Radek Zámečník.

Nej sezon okresních mistrů● Tišice s bilancí 25–3–2–0 jako jediné neprohrály
● Nejvýraznějším náskokem (20 bodů) vyhrál soutěž Rožmitál
● Nejméně gólů (69) potřebovaly k postupu Tupadly
● Nejúdernější útok byl ten Kosoře (průměr 6,1 na zápas)
● Nejméně gólů (20) inkasoval na postupové cestě Neveklov, nejvíce (43) Český Brod B
● Vyšehořovice, Kosoř, Olympie Rakovník a Český Brod B si zopakovaly postup po pouhém roce
● Olympie Rakovník jediná z mistrů neakceptovala postup

Ještě mnohem déle si na návrat na krajská kolbiště počkali v Neveklově. Novopečení šampioni Benešovska si I. B třídu zakopou po čtyřiadvaceti letech. Přestože své soutěži dominovali a měli už osmibodový náskok, rozhodli definitivně až v předposledním ko­le. „Celou sezonu se nám vyhýbala zranění, bohužel ke konci se kádr rozsypal a některé zápasy jsme hráli bez náhradníků," objasnil čekání na postupové razítko trenér Marian Král.

Na Berounsku získal vedoucí Trubín jistotu dvě kola před koncem. Závěrečná vysoká porážka 0:6 od nejbližšího pronásledovatele tak nemohla na druhém prvenství v posledních třech letech už nic změnit. Na rozdíl od minulosti navíc klub postup akceptuje.

DRAMA AŽ DO POSLEDNÍHO KOLA
Až v posledním kole rozhodli fotbalisté Klobuk o svém druhém postupu v posledních třech sezonách. Mimo nich byly na Kladensku do poslední chvíle ve hře ještě béčko Slaného a Kročehlavy. Právě na jejich hřišti lídr výhrou slavil – jak jinak než s klobouky na hlavách – svůj historický úspěch.

Dramatu se dočkali také na Nymbursku. Půlmistr z Loučeně už uhájil vedení v tabulce, o které ho během jara krátce připravila Kostelní Lhota. Do kraje se podívá po sedmi letech. Za tu dobu skončil v okrese hned třikrát druhý. Před sezonou si kabina řekla, že pro postup udělá maximum.

Střídání stráží na čele bylo ještě nedlouho před finišem soutěže k vidění také na Rakovnicku. Olympie se okamžitě po postupu ze třetí třídy stala podzimním lídrem. Pět kol před koncem si vedoucí postavení vzala na jaře poprvé zpět a dostihy se soupeři už dotáhla do zdárného konce. Postup ovšem odřekla, což otevřelo cestu druhému FK Hředle. Místo Mutějovic si navíc zahraje I. B třídu i čtvrté béčko rakovnického SK.