„Kluci, prosím vás, prohrát můžeme, ale dejte alespoň jeden gól. Ať to zase není s nulou," téměř žadonil po svých malých svěřencích trenér jednoho ze sedmi týmů, které se v sobotu na hřišti AFK zúčastnily prvního ročníku turnaje o putovní pohár Františka Dítěte.

Hřiště bylo pro tento turnaj rozděleno a hrálo se na dvou malých hřištích současně. Caparti z přípravky pochopitelně neběhali jako dospělí dvakrát třičtvtě hodiny, ale jen dvakrát čtvrthodinku.

Já chci taky hrát hned!

„Já, můžu teď na začátek nastoupit já!" „A já taky!" „Já taky!," hlásil se trenérovi les rukou. „Kluci, zahrajete si všichni, víte, že teď tam můžete jen čtyři. Ale pak hrajeme další zápas, pak další a další. Ještě si všichni zahrajete, až vám z toho bude špatně," krotil trenér zájem malých fotbalistů o to, aby mohli ihned vyběhnout na trávník.

Ten, kdo šel v sobotu kolem hřiště za stěnou a neviděl na plac, muselo mu připadat, že se na trávníku pohybují snad reprezentanti. Tatínkové a maminky vytvořili občas tak bouřlivou kulisu, že by ji klučinům a dívkám v dresech mohli závidět i dospělí fotbalisté. Při gólech se tleskalo opravdu mohutně a povzbuzování potomků bylo tak emotivní, že i italští tifosi by bledli závistí.

K tomu své hlasivky připojili pochopitelně trenéři 
a na začátku každého utkání si s chutí a z plna hrdla zakřičeli při nástupu na trávník i hráči. „Kluci, na začátku to Zdar zařveme pořádně," burcovali je i trenéři.
Ale nevyskytovali se jen pozitivní emoce. Jeden z malých levých obránců se nechal trochu naivně obehrát 
a soupeř pak snadno dal gól. Zhruba metrový chlapeček takovou potupu neunesl a na místě se rozplakal. „Nebreč 
a hraj dál, to pude, neboj," vracel mu sebevědomí trenér.

Kolem poledne začalo pršet, což však nijak mimořádně turnaj nenarušilo. Nebýt toho, asi by organizátoři akce mohli být spokojeni úplně se vším. „První ročník vyhrál tým Polabanu Nymburk, druhé skončilo Kamenné Zboží 
a třetí Semice," uvedl jeden 
z pořadatelů Lukáš Dítě. Pohár, který předal místostarosta Pavel Fojtík, tak napoprvé neputoval daleko.

„Je to pěkný. Tolik malých fotbalistů, takový pěkný hřiště. Ale normální mančaft tu nefunguje," povzdechl si jeden z fanoušků domácího AFK v narážce na to, že tým dospělých zatím svoji činnost neobnovil. Tak snad se mezi malými blýská na lepší časy.

POŘADÍ – 1. ROČNÍK TURNAJE 
O POHÁR FRANTIŠKA DÍTĚTE

1. POLABAN NYMBURK
2. KAMENNÉ ZBOŽÍ
3. SEMICE
4. ČELÁKOVICE
5. KOVANICE
6. AFK NYMBURK
7. KOSTELNÍ LHOTA