Dostal jste se na mezinárodní listinu rozhodčích malého fotbalu. Jak a kde jste tuto informaci přijal?

Samotnou informaci jsem obdržel v pondělí 30. listopadu, kdy mi zavolal předseda komise rozhodčích Superligy pan Jaroslav Pakosta při cestě ze školy.

Jak se na první mezinárodní zápasy těšíte a co od nich čekáte?

Na mezinárodní zápasy se samozřejmě velice těším a bude mi velkou ctí do nich nastoupit v roli rozhodčího. V příští sezoně mě čekají přípravná mezinárodní utkání a v červenci bych se měl zúčastnit mistrovství Evropy.

Čekají vás mistrovství světa nebo Evropy. To je velká výzva…

Já se samozřejmě těším na jakékoli utkání a snažím se vždy co nejlépe připravit. Pochopitelně, že budoucí řízení mezinárodních utkání bude pro mě vyžadovat ještě preciznější přípravu. Jsem si jist, že mi oporou budou zkušenější kolegové, se kterými budu spolupracovat.

Je vám devatenáct let a fotbal pískáte už čtyři roky. Je jasné, že vás k pískání přivedl otec Pavel. Je to tak?

Ano, k pískání mě opravdu přivedl otec. Začalo to jednoduchou otázkou, zdali se nechci dát na pískání. Celé rozhodnutí nechal čistě na mě a do ničeho mě nikdy nenutil. Když jsem nabídku odsouhlasil, tak se mě samozřejmě ujal a teď můžu říct, že krom vlastní píle vděčím za své dosavadní úspěchy právě tátovi.

Byl to právě otec, kdo vám dával nejvíce rad a kdo vás vlastně provázel prvními rozhodcovskými krůčky a pomáhal vám ve vašem startu?

Jak jsem již zmínil, ze začátku mi nejvíce rad dával a provázel hlavně pravidly fotbalu otec. Na samotná utkání jsem byl delegován s různými kolegy a z každého jsem se snažil a vlastně i snažím vzít něco kladného, co mě oslovilo, ať už se to týče techniky rozhodování, slovní gestikulace, nebo jen využívání pravidel fotbalu na hřišti.

Rozhodujete zápasy, ve kterých hrají o hodně starší fotbalisté. Jak je to s respektem u tak mladého sudího?

Sice se neočekává, že rozhodčí nováček nebude dělat chyby. Ovšem ze začátku to bylo opravdu těžké a nebylo pro mě jednoduché přijímat kritiku. Už jsem se ale obrnil. Postupem času ubývá chyb a mám pocit, že ubývá i kritika. V současné době s respektem u hráčů nepociťuji problém.

A co vaši vrstevníci? Je chování třeba dorostenců horší než dospělých?

Setkávám se často s tím, že mladí jsou více zaujatí rozhodčím, než samotnou hrou. Jsou utkání, kdy je složitější se s nimi vypořádat. Na rozdíl od starších a ostřílených hráčů, ti si většinou řeší svou hru a při chybě rozhodčího, když není nikterak fatální, dokážou ještě usměrňovat spoluhráče, aby nic neřešili. Dokážou jednoduše uznat, že i rozhodčí je jen člověk a ten prostě chyby dělá

Jaký je pro sudího hlavní rozdíl pískat fotbal a malou kopanou?

Malá kopaná je s menším počtem hráčů na menším hřišti, ovšem ve srovnání s klasickým fotbalem se jedná o podstatně kontaktnější sport. V malé kopané je velmi důležité, právě kvůli většímu počtu kontaktů mezi hráči, umět si nastavit řízení utkání tak, aby bylo zřetelné, kdy se jedná o normální souboj a kdy se jedná již o přestupek. A právě v tom si myslím, je pro rozhodčího malá kopaná na řízení utkání složitější

Také sám fotbal hrajete, občas se postavíte do brány Kostomlat v okresním přeboru. Jak jste se dostal k chytání a kde jste s fotbalem začínal?

K fotbalu mě stejně jako k pískání přivedl táta. Bylo mi pět a já začal hrát za přípravku v SK Polaban Nymburk. Do brány jsem se poprvé postavil za žáky ve Všechlapech. Hrát fotbal je pro mě neuvěřitelná zábava a v současné době jsem hráčem Kostomlat, kde se mi moc líbí a to zejména pro přátelskou povahu klubu.

Mátě nějaké fotbalové vzory? Ať už mezi hráči nebo mezi rozhodčími?

Z rozhodčích, se kterými jsem měl tu čest řídit utkání osobně, mě krom jiných inspirovaly výkony pana Romana Myšky. Co se týče dalších vzorů z řad rozhodčích, tak určitě musím vyzdvihnout Radka Příhodu, Pavla Královce nebo Felixe Brycha. Jako fotbalový vzor bych našel francouzského brankáře Huga Llorise, který mě zaujal už na Euru 2016. Jako další vzor mám ještě Manuela Neuera.

Matěj Kubečka

Bydliště: Nymburk
Narozen: 1. listopadu 2001
Studuje: gymnázium Jiřího z Poděbrad – maturant
Znamení: Štír
Další oblíbené sporty: parkour. Já sám už neskáču, ale trénuji malé děti v Nymburce, dále fotbal, malá kopaná
Oblíbené jídlo: řízek, křidýlka z KFC
Oblíbené pití: voda
Oblíbený film: Pán prstenů, Hobit
Oblíbená hudba: DJ Parov Stelar, Pop