Kluby vybraly nejlepší rozhodčí, ti pak odpovídali na dotazy Deníku. 

Kde že jsou podle nich nejlepší fanoušci? A kde to naopak za moc nestojí? 

Sudí rozhodli jasně: nejhorší příznivci jsou v Dymokurech, nejlepší pro změnu v Městci Králové.

Shodou okolností je Městec Králové lídrem okresního přeboru. Možná i díky svým příznivcům. „Fanoušci jsou základ fotbalu. Když chodí a k tomu se hraje dobře, tak fotbal prostě baví,“ říká předseda klubu Oldřich Bíža.

Městec je suverénem soutěže. Všech třináct podzimních utkání vyhrál, je tedy stoprocentní. Tabulku vede s luxusním náskokem dvanácti bodů. „Jaro by si s námi měli fanoušci užít. Doufám, že je náš fotbal bude bavit a budou nás podporovat,“ přeje si předseda klubu.

Je to několik let zpátky, co měl Městec Králové svůj fanklub. Ten vyjížděl na venkovní zápasy a hlavně doma vytvářel skvělou atmosféru. „To bylo asi před pěti lety, když Městec postupoval do I.B třídy. Strašně rád na to vzpomínám. Konkrétně třeba na zápas s Pátkem o postup, to bylo v Pátku snad přes tři sta lidí. Fanoušci měli bubny, dýmovnice, dělobuchy a vyvolávali jména jednotlivých hráčů. Tu sezonu Městec žil fotbalem. Moc rád bych to někdy zažil znovu,“ vzpomíná na fanouškovskou euforii z postupu Martin Tůma, stálice sestavy lídra okresního přeboru.

Jak je vidět, hráči okolí při zápasech vnímají. „Fanoušci jsou cítit a v průběhu utkání nám pomáhají,“ přitakává Tůma. „Občas i nadávají, ale to k fotbalu patří. Rozhodně jsou nejlepší v okrese a jsem na ně pyšný. Obecně si myslím, že Městec vždycky bylo fotbalové město, a že i v dnešní době si na náš stadion nachází cestu dost diváků na poměry soutěže,“ je s návštěvností spokojený šikovný fotbalista.

Možná se v Městci znovu bude fandit naplno. I se šálami a bubny. „Je škoda, že to skončilo. Nyní probíhají pokusy o znovuzrození fanklubu,“ má dobré zprávy předseda klubu Oldřich Bíža.

Podle rozhodčích jsou nejhorší příznivci v Dymokurech. „Vyhrát v této anketě není asi nijak lichotivé, ale myslím si, že tento názor na naše fanoušky a někdy i hráče je spíše historicky zakořeněný. Těžko se pak ta nálepka, kterou máme, dá změnit,“ konstatoval sekretář a hráč dymokurského klubu v jedné osobě Martin Malát. „Řekl bych, že všude jsou stejní fanoušci a někde to prožívají víc a někde méně,“ má jasno Malát.

Často mohou za střety s fanoušky hráči. „Dost často hráči soupeře záměrně provokují fanoušky ze hřiště, a pak je to pochopitelně vyhrocené po zbytek zápasu. Někdy i chybný výrok rozhodčího může spustit nevoli v hledišti, ale i rozhodčí je jen člověk,“ říká Malát. „Nezbývá než se pokusit tu tuto anketu v příštím roce nevyhrát,“ zasmál se dymokurský hráč. 

Otázka č. 6
Nominovaných rozhodčích jsme se v šestém kole ankety Deníku zeptali: Kde v okrese narážíte na nejnepříjemnější fanoušky a kde naopak na nejlepší?