Tomáš Harant poskytl Nymburskému deníku exkluzivní rozhovor, v němž například vnímá celou kauzu, ve které hrál na falešný registrační průkaz, jako podvod na svojí osobu. Za Jíkev prý nastoupil na přání jíkevského předsedy Hrdličky s vědomím, že se jedná o přátelský turnajový zápas. V Jíkvi ho podle něj většina hráčů znala jako Tomáše Haranta, neboť se jednalo o bývalé spoluhráče. Podle svých slov se na pondělní jednání disciplinární komise dostaví. Je připraven přijmout trest, ovšem nesmíří se tím, že by měl být potrestán klub Lipníka. Ten je podle něj nevinný.

Harant rovněž tvrdí, že nikdy nenastoupil za Sokol Lipník v době svého trestu na identitu Tomáše Harmáčka. Právě Harmáček měl dle Haranta zahájit fotbalovou kariéru ve svých téměř třiceti letech a poté ji kvůli pracovnímu vytížení ukončit.

Jak vnímáte celou kauzu?

Jak mi jsou známy podrobnosti, tak fakticky se spousta věcí v této kauze zakládá na pravdě, zejména co se týče mojí osoby potažmo mého startu za Jíkev. Tak, jak mi byly skutečnosti prezentovány v současnosti a jak se neshodují s tím, jak mi byly prezentovány v době, kdy se utkání hrála. Je spousta věcí, které se na pravdě nezakládají, které jsou podle mě křivím obviněním a snůškou lží od pana Hrdličky, které se týkají týmu Lipníka a které se týkají nařčení z neoprávněného startu za tento tým a věcí okolo.

Takže vy tvrdíte, že jste nikdy nehrál na registrační průkaz Tomáše Harmáčka…

Já jsem nikdy na registraci Tomáše Harmáčka vědomě nenastoupil. Nikdy jsem také nenastoupil po dobu svého trestu k žádnému utkání v dresu Lipníka. Za Lipník jsem začal nastupovat jako Tomáš Harant až poté, co zbytek trestu změnila na podmíněný trest disciplinární komise pražského fotbalového svazu.

Jak si tedy vysvětlujete, že jste se objevil v mistrovských utkáních Jíkev – Pečky a Velim B – Jíkev?

Tuto skutečnost jsem zjistil až nyní. V obou zápasech jsem opravdu nastoupil. Dokonce jsem v nich nastoupil v době, kdy jsem v oficiálních zápasech nastupovat nesměl. V těchto zápasech jsem ale nastoupil na výslovnou žádost předsedy Jíkve, pana Hrdličky. A byl jsem ujišťován, že se jedná o Polabský pohár a že jde o turnajové utkání mužstev v rámci regionálního turnaje, kde není potřeba mít registrační průkaz. Já jsem do toho zápasu šel ve víře toho, že nehraji oficiální zápas, a že jde o jakýsi letní turnaj, kterých jsem absolvoval spoustu. Byl jsem přesvědčen, že skutečně není registrace potřeba a pan Hrdlička mě v tomto ubezpečoval. Na svoji obhajobu mohu uvést to, že, ač je mi zřejmé, že skutečně došlo k tomu, že jsem nastoupil k utkání mistrovskému v I. B třídě, tak toto mě poměrně překvapilo a šokovalo. V utkání jsem nastoupil v době, kdy jsem osobně znal pana Hrdličku. I kdyby tento fakt sebevíce popíral, jsou nezvratná fakta ta, že v dresu Jíkve nastoupili hráči, s kterými jsem v minulosti hrál v soutěžních mistrovských utkáních. Jsou to Petr Zouza z Čakovic, Petr Kápička ze Sokola Královice a brankář Zemánek z Meteoru Praha. Navíc mužstvo trénoval Karel Pokorný, který hrál vedle mužstva, v jehož dresu jsem působil v Německu. On sám se mnou před zápasem hovořil na téma, co budu dělat po skončení trestu. Bavil jsem se se Zouzou i Kápičkou. Takže řada hráčů i trenér věděli, že do utkání nastupuje Tomáš Harant a jsem naprosto šokován tím, že tuto věc přijali a nechali Tomáše Haranta před zraky spoustou diváků a také reportérem Nymburského deníku nastoupit na identitu někoho jiného, což mě absolutně známo nebylo a všichni to museli v daném okamžiku vědět.

Cítíte se tedy poškozen?

Poškozen se sice cítím, ale jsem dospělý člověk, který dokáže situaci zhodnotit. Je mi jasné, že zodpovědnosti za to, že jsem nastoupil na cizí identitu v mistrovském utkání, se v tuto chvíli už nevyhnu. Nicméně skálopevně tvrdím, že ve chvíli, kdy jsem do zápasu nastupoval, mi toto známo nebylo a neskutečně mě překvapuje, že se nikdo z hráčů ani trenérů proti tomu neohradil. Nedokážu to pochopit už v situaci, kdy mi bylo řečeno, že odveta tohoto zápasu se hraje za týden v Pečkách. To znamená, že jsme jeli prakticky do stejného místa k odvetě a i v tom zápase mě stejně nechali nastoupit a ještě jsem měl v dané chvíli za to, že po výhře 5:0 a prohře 3:4 postupujeme do dalších bojů.

Znáte skutečného Tomáše Harmáčka?

Znám ho podle vidění. Vím, že je to bývalý zaměstnavatel jednoho z mých spoluhráčů z Lipníka. Je to člověk, kterého na Lipník přivedl Pepa Coufal k fotbalu ve stylu, že se jedná o III. třídu a že je málo lidí. Takto byl Tomáš Harmáček normálně registrován, za ten tým normálně nastupoval a to, že přestupoval do Jíkve, jsem bral jako nějakou spolupráci, neboť pan Coufal je bývalým hráčem Jíkve, stejně tak manažer Král je bývalým hráčem Jíkve. Všichni moc dobře znají pana Hrdličku a pan Hrdlička je člověk, který přes další lidi pro firmu pana Harmáčka zhotovoval zakázku nábytku pro jeho hotel.

Vůbec vám tedy nepřipadá zvláštní, že se někdo ve svých téměř třiceti letech rozhodne hrát fotbal, začne se mu střelecky dařit a poté s fotbalem po roce skončí?

Já nejsem přesvědčen, že se mu střelecky dařilo, protože ve III. třídě vstřelit v pěti utkáních čtyři branky neberu jako něco výjimečného. Naopak jsem přesvědčen o tom, že kdyby bylo pravdivé tvrzení, že by na tuto identitu hrál někdo jako já, bylo by těch branek podstatně více. A jestli mi to připadá divné? Určitě mi sice nepřipadá úplně normální, aby někdo ve třiceti letech se sportem úplně začal. Ale jestli má ke sportu vztah, věnoval se mu třeba před x lety rekreačně na plácku, potažmo v nižších soutěžích Hanspaulky, tak mi to opravdu divné nepřijde. Stejně tak, jako když uvedu příklad. Mám kamarády, kteří hrají florbal, byl jsem si s nimi párkrát zahrát a ten florbal mi podvědomě jde, tak jako mi jdou všechny sporty. Pakliže by potřebovali do béčka lidi, neměl bych problém nechat se ve svých jednatřiceti letech zaregistrovat a začít hrát závodně florbal.

V pondělí zasedá disciplinární komise. Jak se k této situaci postavíte?

Já budu řešit dvě věci. Za prvé můj start v dresu Jíkve. Očekávám, že budu za toto potrestán. Každopádně jsem uvedl, že mám naprosto jasné důkazy, že jsem naprosté většině lidí v Jíkvi byl znám jako Tomáš Harant. Ačkoliv se své zodpovědnosti nevyhýbám a je jasné, že trest mě čeká. Předpokládám, že podstatně závažnější trest čeká Jíkev, vzhledem k tomu, že takovouto věc dělala s naprostým vědomím hráčů i vedení klubu. Druhá věc, oddělená od tohoto, je můj údajný start v týmu Sokola Lipník na identitu Tomáše Harmáčka. Já toto naprosto striktně a jednoznačně popírám, a považuji to za naprosté lži a za účelový pokus poškodit tým Sokola Lipník. Důkazy, které by měly vést k tomu, že jsem snad měl já nastupovat na identitu Tomáše Harmáčka za Lipník, nejsou žádné. V Nymburském deníku se objevila fotokopie registrace Tomáše Harmáčka s mojí fotografií. Ještě dnes jsem vám předložil stejnou registraci s jinou fotografií, neboť to jde lehce vyměnit.

Co tedy říkáte vyjádřením pana Hrdličky?

Ke lžím a podvodům pana Hrdličky chci uvést toto. Pan Hrdlička koupil Tomáše Harmáčka. Je zcela zřejmé, že registraci mohli vydat na svazu jen funkcionářům Jíkve. Pakliže by zjistil pan Hrdlička, jak uvádí, až po utkání, což už jsem dostatečně vyvrátil, že do utkání stavěl někoho jiného, zcela jednoznačně měl tuto registraci vzít, a celou tuto kauzu předat v září roku 2007 disciplinární komisi. Proč takto neučinil a činí až tak ve chvíli, kdy nelze tyto důkazy získat a nelze prokázat, že se tak nestalo, je jasné. Prokázat by měl pan Hrdlička, že se stalo to, co tvrdí a prokázat to nelze. Proto, dle mého názoru, registrační průkaz nevydal. Nicméně on tvrdí verzi, že ho vrátil manažeru Královi, což jako úhlavní nepřítel, který ho měl podvést, mi evidentně svědčí o naprostém nesmyslu. Další věc, která je zřejmá. V den zasedání disciplinární komise nebyl průkaz k dispozici a dle vyjádření pana Hrdličky ho měl manažer Král. Ve chvíli, kdy bylo na disciplinární komisi jasně prokázáno, že tento registrační průkaz je jediným důkazem, který by měl usvědčit mě, potažmo Sokol Lipník z nějakého podvodného jednání, dospěl pan Hrdlička k závěru, že je potřeba si takovýto důkaz obstarat. A najednou se objeví registrační průkaz, který dle zjištění odborníků na padělání dokladů, je skutečný. Ale objeví se s mojí fotografií pouze přes počítač, naskenovaná verze. Když ho v tuto chvíli budeme žádat, řekne nám pan Hrdlička, že originál k dispozici najednou nemá. O čem to svědčí? Svědčí to o existenci registrace Tomáše Harmáčka, opatřený jeho fotografií, nikoliv však mojí fotografií. Protože pokud by tam ta fotografie byla, předpokládám, že by originál této registrace předložil pan Hrdlička disciplinární komisi. Jelikož tak neučinil, je zřejmé, že pouze zfalšoval fotografii přes naskenování, poslal ji vašemu deníku a opět originál nebude k dispozici. Dle mého názoru to jsou tak jasná fakta, která dokazují, že tým Sokola Lipník se nedopustil žádného podvodného jednání a nestavěl své hráče v mistrovských utkáních načerno. Myslím si tedy, že jiné rozhodnutí, než že Sokol Lipník je nařčen naprosto neoprávněně a podvodně a je nevinen, nelze vyřknout.

Dostavíte se na jednání disciplinární komise?

Za dané situace se na jednání disciplinární komise dostavím. Cítím potřebu hájit zájmy lidí, kteří mi jsou blízcí. Osobně cítím spoluzodpovědnost a vinu za to, že jsem nastoupil v utkání za Jíkev. Je mi líto, že se takto stalo. Znovu opakuji, že jsem si toho vědom nebyl. Přesto se všem zainteresovaným lidem omlouvám. Jsem připraven nést zodpovědnost a jsem připraven vyvodit z toho důsledky. Ať už je vyvodí DK KFS, potažmo budu připraven je vyvodit sám a ve svých 31 letech po zranění kolen a dvou utržených křížových vazech, třeba s fotbalovou kariérou na úrovni ČMFS skončit.

Je poškozen i Tomáš Harmáček?

Já si myslím, že Tomáš Harmáček jako člověk poškozen není. Pokud vím, on už se k fotbalu i pro nějaké neshody s panem Hrdličkou, nemá zájem vracet. Pracovní povinnosti a osobní povinnosti mu to snad ani příliš neumožňují. A i to, že celou kauzu ze svého pohledu považuje za naprosto bezpředmětnou a nehodlá se jí z pracovních důvodů věnovat, považuji za jeho dostatečný impuls a dostatečné vyjádření k tomu, že se poškozen necítí.

Čím si vysvětlujete, že pan Hrdlička takhle jednal.

Pan Hrdlička zřejmě nemůže překousnout úspěchy Lipníka. Také nemůže překousnout to, že po mém trestu mě získal pan Král a ne on. Pan Hrdlička s Jíkví sestoupil a v tuto chvíli tendenčně začal jednat tak, aby poškodil pana Krále, s nímž měl určité neshody. Jediným účelem tohoto je poškodit okolí.

Věříte tomu, co Tomáš Harant uvedl v tomto rozhovoru? Myslíte si, že je pouze obět? Nebo podle vás o všem věděl a pouze se snaží mlžit. Víte o celé kauze něco navíc? Napište to do níže uvedené diskuze. Zároveň můžete hlasovat v anketě vpravo nahoře.
V pondělí zasedne disciplinární komise OFS Nymburk. O tom, jak rozhodne, případně bude-li případ odložen, vás budeme co nejdříve informovat na www.nymbursky.denik.cz