„Spousta věcí jde ale dělat i bez peněz. Je na to však nutný lidský potenciál a především pevná filozofie klubu,“ tvrdí mladý, teprve sedmadvacetiletý trenér.

Byl jste se podívat na svatostánek Chelsea, stadion Stamford Bridge?
Byl jsem pouze v tréninkovém centru, kde se hráči prvního mužstva celý týden připravují. Stadion jsem viděl jen z venku, protože utkání s Manchesterem, které jsem měl navštívit, bylo bohužel odloženo.

V létě jste vedl brankářskou školou s Petrem Čechem. Předpokládám, že tam byl prvopočátek vaší stáže.
Přesně tak. Tehdy jsem ho požádal, zda by to nemohl zprostředkovat. Ještě v průběhu podzimu jsme spolu komunikovali a dotáhli to až k tomu, že mě pozval na týdenní stáž.

Zkušenosti jste na ostrovech sbíral u áčka Chelsea nebo u mládeže?
Dopoledne jsem byl každý trénink u prvního týmu a odpoledne ve vybraných dnech jsem trávil v její akademii, kde jsem mluvil s lidmi z vedení, od nichž jsem přebíral různé informace.

Co podstatného jste si odnesl pro svoji trenérskou práci?
Především obecně uvažování jakým způsobem tam obrovsky pracují s detaily. Dokáží se zaměřit na věci, které by u nás byly až nepochopitelné. Chtějí všechno podřídit fotbalu a uvažují o něm jinak než my.

Například?
Když budu mluvit o prvním týmu, tak mám střípek z tréninkového procesu. Každý hráč je připojený na sporttester a GPS . Přes satelit trenéři na malém počítači on–line vyhodnocují zatížení hráče na tréninku. Když zjistí, že byl málo zatížený, tak mu ho nastaví. Velký rozdíl proti Česku je, že se tam s hráči pracuje hodně individuálně.

Jak to má vyřešené s mládeží?
Jeden příklad za všechny. Chelsea se snaží vybudovat svoje vlastní školy, střední i základní, aby hráči mohli dopoledne trénovat v ideálním, v pro ně primárním čase. Aby fotbal probíhal v deset jedenáct hodin dopoledne. Je to z pohledu biorytmu a fyziologie ideální doba.

Setkal jste se s hvězdami Chelsea?
Do styku jsem přišel se všemi, protože jsem s nimi trávil snídaně a obědy. Vyloženě abych se s nimi bavil, to ne. Kromě Petra Čecha jsem nejvíc komunikoval s mladým olomouckým talentem Tomášem Kalasem, který tam tři neděle trénoval, a také se čtvrtým brankářem Honzou Šebkem. Také jsem hovořil s trenérem brankářů prvního týmu, s nímž jsem byl často v kontaktu.

Mluvil jste i s trenérem Ancellotim?
S ním přímo ne, ale s lidmi, kteří řídí tréninkový proces, do kterého on příliš nevstupuje, protože má pod sebou trenérský tým. Tréninkový proces nejvíce řídí Paul Clement a Bruno Demichelis a s nimi jsem komunikoval,

Byl jste u prvoligového týmu SK Kladno, takže znáte jak to chodí v klubech Gambrinus ligy v porovnání s fotbalem v Anglii.
Je to jen takový povrchní dojem. To, co se mluví o nasazení, úplně nezastávám názor, že hráči v Čechách ho nemají. Viděl jsem ale přístup hráčů třeba ve smyslu fotbalu jako byznysu. Například Petr Čech přijde na stadion v půl deváté, ač trénují až od jedenácti. Baví se tam se všemi lidmi z klubu, ať je to kuchař nebo poslední trenér. Pak odtrénují, i když to nebylo u všech hráčů stoprocentní. Když jsem viděl práci Drogby a Anelky v obranné fázi, tak to bylo strašné. Pak jsou věci po tréninku. Čech je tam třeba až do čtyř odpoledne. Chelsea má svoji vlastní televizi, které se hráči musí věnovat. Na týdenním pořádku tam jsou charitativní akce. Petr říkal, že jim v průměru vychází jeden den volna za dva měsíce. To je nepředstavitelné. Tak to dělá většina hráčů.

Jak to chodí u mládeže?
Klub jim vytváří neuvěřitelný servis. Co jsem viděl, tak přístup hráčů je opravdu profesionální. Trénink je jedna stránka, oni však ještě musí dělat různé věci okolo, jako vyplňovat evidenci celého dne. Zaznamenávají, co dělali, jaké to bylo ve škole, pocity únavy a podobně.

K tomu je potřeba mnoho peněz.
Spousta věcí jde ale dělat i bez nich. Je však na to nutný lidský potenciál a především pevná filozofie klubu, která třeba na Kladně chybí.

Jméno a příjmení: Filip Toncar.
Narozen: 30. května 1983 v Kladně.
Povolání: Trenér brankářů.
Hráčská kariéra: Sokol Bratronice, SK Kladno, Chmel Blšany, SK Kladno, SK Kamenné Žehrovice.
Trenérská kariéra: 2005 –10 SK Kladno (as. trenéra, trenér brankářů), 2010 - nyní FK Mladá Boleslav (trenér U17 a trenér brankářů rezervního týmu a mládeže).
Vzdělání: Držitel UEFA Profi Licence, absolvent Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA.
Hobby: Literatura faktu i beletrie, studium cizích jazyků (angličtina, španělština, srbochorvatština), hudba (koncerty)
Stav: Svobodný, přítelkyně Monika.