České fotbalové vody se v neděli večer po vyřazení reprezentace z EURA 2008 pořádně zkalily. A začátek týdne není o moc optimističtější. Na scénu se vynořila další korupční aféra. Hlavní postavou v nové úplatkářské kauze má být šéf třetiligového FK Kolín Zdeněk Hervert. Deníku to jako prvnímu potvrdil Roman Skřepek, mluvčí policejního útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

„Stíháme vysokého představitele kolínských fotbalistů. Byl obviněn z trestného činu podplácení a hrozí mu roční vězení. V nejbližších dnech se chystáme podat návrh na obžalobu,“ uvedl Skřepek s tím, že detektivové na čin přišli díky vlastní operativě. „Nikdo se na nás neobrátil, ani nepodával ve věci třeba trestní oznámení,“ podotkl mluvčí.

Zdeněk Hervert Deníku na přímý dotaz nezapíral. „Policie se o mě skutečně zajímá, v pondělí dopoledne jdu k výslechu,“ řekl. Podrobnosti ale chystá říci až v průběhu dne. Hervert zároveň už své potíže sdělil i svým kolegům v klubu. „Na představenstvu nám podal základní informace,“ řekla radní Eva Matějková, která ve vedení FK Kolín zastupuje město coby klíčového sponzora klubu.

Kolínu aktuálně hrozí sestup ze třetí ligy. A právě to chtěl Hervert údajně odvrátit. Podle policie se pokusil ovlivnit tři jarní utkání třetí ligy. O jaké konkrétní zápasy šlo, ale zatím nezveřejnila. „Mohu pouze říci, že obviněný muž nabízel úplatky v řádu desítek tisíc korun. Ani v jednom případě ale nakonec k ovlivnění zápasu nedošlo. I proto je trestní sazba, která mu hrozí, tak nízká,“ doplnil Roman Skřepek. A vyvrátil tak neoficiální informace o tom, že do případu jsou zapleteni i tři rozhodčí. „Stíháme opravdu jen jednoho člověka,“ upřesnil.

V kolínském klubu se k počínající aféře nechtějí obšírněji vyjadřovat. Hervertův nejbližší spolupracovník Jan Meszároš řekl, že dokud se čin neprokáže, bude ctít presumpci neviny.

To kapitán třetiligového týmu Ladislav Doseděl přiznal, že v kuloárech o prověřování Hervertovy osoby zaslechl. „Podrobnosti ale neznám,“ dodal. Zároveň si ale posteskl nad českým fotbalem. „Pokud se vše prokáže, jde jen o kapku v moři. Korupce se z fotbalu nedá vymýtit, a kdo fotbal dělá, dobře to ví,“ prohlásil zkušený sedmatřicetiletý hráč.